Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Süleyman Şah geçici kabrinde

Şah Fırat Operasyonu ile yurda getirilen Süleyman Şah ve iki askerinin naaşı 7'nci Hudut Bölük Komutanlığı'ndaki geçici türbeye konuldu. Sandukaların yerleştirilmesi sırasında askeri ve dini tören düzenlendi

Giriş Tarihi: 24.2.2015
Süleyman Şah geçici kabrinde
ve Saygı Karakolu'nun yerinin değiştirilmesi amacıyla gerçekleştirilen Şah Fırat Operasyonu ile türbedeki ecdat yadigârı emanetler, geçici olarak yurda taşındı. Operasyonun ardından Süleyman Şah ve iki muhafızının sandukası ambulanslarla Şanlıurfa'nın Birecik ilçesindeki Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı 3. Hudut Alayı 7. Hudut Bölük Komutanlığı'na getirildi. Buradaki bir binaya "Süleyman Şah Türbesi" yazısı asıldı. Askeri konvoyla getirilen ecdat yadigârları için hudut komutanlığında tören düzenlendi. Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Bu sırada, türbe olarak hazırlanan binanın girişindeki direğe Türk bayrağı çekildi. Ambulanslarla getirilen üç sanduka, askerlerin omzunda taşınarak binanın önündeki katafalka alındı. Her sandukanın başında iki askerin nöbet tuttuğu törende saygı atışı yapıdı. Süleyman Şah ve Süleyman Şah Türbesi'ne ilişkin bilgi verildi.

ÖZEL TOPRAK GETİRİLDİ
Askerlerin yaptığı üç el saygı atışıyla devam eden törende Şanlıurfa Müftüsü İhsan Açık dua etti. Duanın ardından sandukalar, askerlerin omzunda geçici ikametlerine alındı. Burada Kuran-ı Kerim okundu, dualar edildi. Daha sonra askerler tarafından Süleyman Şah Türbesi'nden getirilen toprak, özel muhafazasıyla sandukaların yanına kondu. Binanın girişine Türk bayrağı ve Süleyman Şah Türbesi yazısı ile Osmanlı tuğrası asıldı. Süleyman Şah Türbesi'nin tarihçesi ve Süleyman Şah'ın büstü de geçici türbenin girişindeki alana yerleştirildi. Törenin ardından iki asker, türbe girişinde saygı nöbeti tutmaya başladı. Törene Suruç Kaymakamı Abdullah Çiftçi, Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Necdet Güngör, Şanlıurfa İl Jandarma Komutanı Albay Selman Kömürcü ile askerler katıldı. Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen operasyonla uluslararası antlaşmalarla Türk toprağı olan Süleyman Şah Saygı Karakolu'ndaki manevi değeri yüksek ecdat yadigârı emanetler, Suriye topraklarında bulunan Suriye Eşmesi köyüne taşınmak üzere yurda getirilmişti. Şah Fırat Operasyonu adı verilen ve 39 tank, 57 zırhlı araç, 100 araç ile 572 personelle gerçekleştirilen operasyon kapsamında, hem ecdat yadigârları alınmış hem de Suriye Eşmesi'nde nakledilecek bölgenin güvenliği sağlanmıştı.

'KABİRLER NAKLEDİLEBİLİR'
Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Hüseyin Kayapınar, Şah Süleyman Türbesi'nin nakliyle ilgili tartışmalar üzerine açıklama yaptı. Kayapınar "Toplum menfaatinin mutlaka o kabrin başka bir yere taşınmasını gerekli kıldığı durumlarda, kabirler nakledilebilir, bir sakıncası yoktur. Uhud Savaşı'nda şehit olan 70 kadar Müslüman'ın defnedildiği yerler, su, sel altında kalınca nakledildi. Hz. Hamza da onların arasındaydı. Bir mekânın değeri, içinde olanla ölçülür" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Süleyman Şah geçici kabrinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN