Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AK Parti 1 Mart‘ta elektronik imzaya geçecek

AK Parti'de yeni dönem başlıyor. AKBELGE sistemiyle resmi belgeler çok daha hızlı ilgili yerlere ulaştırılacak.

Giriş Tarihi: 26.2.2015 18:28
AK Parti 1 Mart‘ta elektronik imzaya geçecek
AK Parti Ar-Ge'den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem, AK Parti'de 1 Marttan itibaren elektronik imzaya geçileceğini belirterek, "AKBELGE adını verdiğimiz elektronik imza sistemiyle resmi belgeler, tek bir tuşla 81 il ve 970 ilçeye anında dağıtılacak" dedi.

Erdem, AK Parti Genel Merkezi'nde, İl Ar-Ge Başkanlarına yönelik düzenlenen elektronik belge yönetim sistemi eğitim toplantısında, Ar-Ge Başkanlığı olarak bilişim sistemlerini parti içinde en iyi şekilde kullandıklarını, 2009'dan itibaren AKBİS isimli program üzerinden seçim ve teşkilat çalışmaları konusunda yerel yönetimlerle iletişim sağladıklarını anlattı.

AK Parti'nin teknolojiyi iyi kullandığı önemli sahalardan birinin de 50 bin cilt kapasiteli kütüphane olduğunu dile getiren Erdem, burada birçok kütüphaneyle kıyaslanamayacak teknolojinin kullanıldığını ve kütüphaneciliğin Ar-Ge'sinin yapıldığını söyledi.

Erdem, 2 ay önce denemeye aldıkları elektronik belge yönetim sisteminin, 1 Mart itibarıyla hayata geçirileceğini belirterek, "Bu tarihten itibaren AK Parti, artık bütün yazışmalarını elektronik ortamda yapacak" dedi.

Erdem, "AKBELGE" adını verdikleri elektronik belge yönetim sistemi projesinin, belgelerin içeriği, formatı ve özellikleri korunarak belgenin hazırlanma aşamasından tasfiye edilene kadar geçen süre içerisinde elektronik ortamda yönetilmesini sağlayacağını bildirdi.

Partisinin önemli özelliklerden birinin teknolojiyi ve bilimi çok iyi kullanması olduğunu ifade eden Erdem, "Özel sektörün yeterince kullanmadığı bu sistemi, bu programla birlikte hayata geçirmiş oluyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

AKBELGE'nin yazışmalarda pek çok fayda sağlayacağına işaret eden Erdem, sisteme ilişkin şu bilgileri verdi:

"AKBELGE ile elektronik imzanın atılmasının ardından tek bir tuşla 81 ile ve 970 ilçeye dağıtımı anında yapılacak. Hem zaman hem ekonomik olarak büyük avantajlar sağlayacak. Bu sistemle kağıda bağımlılığımız ortadan kalkacak. Ciddi bir zaman ve ekonomik tasarruf sağlanacak. Belge kaybının önüne geçilecek. Sistem sayesinde çok iyi bir arşive sahip olacağız. Aynı anda aynı belgeye yönelik rahatlıkla çalışma yapılabilecek. İstenilen belgeye anında ulaşabilecek. 1 Marttan önceki evraklar da taranarak, elektronik arşivdeki yerini alacak. Ayrıca, AK Parti üyelerine ilişkin tüm bilgiler de burada saklanabilecek."

Erdem, AKBELGE'nin başka modüllerle de zenginleştirilerek e-devlet naklinin en mükemmelini yapacaklarını ifade etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AK Parti 1 Mart‘ta elektronik imzaya geçecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN