Davutoğlu'ndan valilere önemli uyarı

Başbakan Ahmet Davutoğlu Valiler Toplantısı'nda konuştu.

Giriş Tarihi: 26.2.2015 11:10 Güncelleme Tarihi: 26.2.2015 12:03
Davutoğlu'ndan valilere önemli uyarı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Vilayetler Evi'nde Valiler Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Kabil'deki bombalı saldırıya ilişkin, ''Bu saldırılar karşısında Türkiye kararlılığını hiçbir zaman bozmayacak ve Afganistan'ın istikrarı, huzuru için yapmakta olduğu katkıyı yapmaya devam edecek. Birçok açıklamalar yapıldı, bu açıklamaların birinde de hedefin Türkiye ve Türkler olmadığı ifade edildi. Her ne surette olursa olsun, bu alçakça saldırıyı yapanları hem lanetliyor hem de cezalandırmalarını bekliyoruz." şeklinde konuştu.

DAVUTOĞLU'NUN 22 YIL ÖNCEKİ FOTOĞRAFLARI - TIKLAYIN


Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle:

- Bu saldırılar karşısında Türkiye kararlılığını hiçbir zaman bozmayacak ve Afganistan'ın istikrarı, huzuru için yapmakta olduğu katkıyı yapmaya devam edecek. Birçok açıklamalar yapıldı, bu açıklamaların birinde de hedefin Türkiye ve Türkler olmadığı ifade edildi. Her ne surette olursa olsun, bu alçakça saldırıyı yapanları hem lanetliyor hem de cezalandırmalarını bekliyoruz.

Şehirler bize tarihimizi öğretir

- Valilerin burada ortak akıl üretmek ve Türkiye'nin sorunlara ortak çözüm üretme konusunda beş önemli şeyden bahsetmek istiyorum. En önemli boyut pisikolojik boyuttur. Türkiye ve vilayetlerimiz her biri bizim için özel anlam ifade eden şehirler bize tarihimizi öğretir valiler bu derin irafının temsilcileri. Bulunduğu şehri sevememiiş bir valininn bürokratik görevini yerine getirsede piskolojik görevini yerine getiremez. Bir vali sabahın güneşini şehrin ufkunda görmemişse o şehre hizmet edemez. Gece o şehirde yürümek gerek. Mardin kadim medeniyet dediğimizde yaşayan şehirdir. Kırşehir birçok medeniyet unsurunun temeli atılan şehirdir, Konya bir merkez şehirdir her şehir bize bir şey söyler. 81 vilayetten feyz almayan kişi bu ülkeye hizmet edemez. O şehri seveceksiniz. Evinizde eksikleri hissediyorsanız şehirdeki eksiklikleri de hissedeceksiniz şehirdeki eksiklikleri sizden önce biri farkediyorsa siz o şehre aşık değilsiniz demektir. Valimizin bizi karşılayıp karşılamadığını birifingten bizie karşılama anından o şehri sevip sevmediğini anlarsınız. Hiçbir talimat ve maddi unsur siz o şehre aşık değilseniz o ödenekler tükenir ama tükenmeyecek olan o şehir halkına muhabbettinizdir. Birinci talimatımız buylunduğu şehri seveceksiniz. Aranızda öyle bir iletişim olacak ki o şehir de sizi sevecek. Bakan olarak bir şehre gittiğimde bir yaşlı teyzenin kenarda durduğunu gördüm elini öptüm ve gece evine gittiğimde farkettiğim belediye başkanı ve valimizi tanıdığını görmek beni mutlu etti. Bu öenmli eğer yaşlı garip gureba varsa vali onları tanıyorsa o şehirle bütünleşmiş demektir.

Halk amir biz de memuruz

- İkincisi iletişim şehri sevebilir tanıyabilirsiniz ama en önemli şey iletişimdir bir siyasi devrim yaşıyoruz bunun alandaki temsilcileri sizlersiniz. Halk ile devlet arasındaki uçurumun ortadan kalkması. Hiçbir yerde biz hükmeden halkta hükmedilen değildir. Halk amir biz de memuruz. Halka bazı şeyleri dikta etmek değil. Halkımızla kaynaşarak bütünleşerek geleceğe yürüme iradesnini gösterdik. İletişimde devlet ile halk arasındaki bağlar tekrar tekrar kuruluyor. Bu ieletişim bağının kurulması için ne gerekiyorsa yapınız. Halkla sadece toplantılarda bir araya gelmeyin her fırsatta halkla beraber olun.

Bir yerde düzen varsa orada kalkınma da olur

- Üçüncüsü halkın huzur, düzen ve oradaki halkın güvenliğini sağlamak konusunda gerekeni yapmanız. İç düzenin koruyucusu sizlersiniz. Bir yerde düzen varsa orada kalkınma da olur. Görevinizi yaparken o şehrin düzeni ve güvenliğinden sorumlu olduğunuz ve ayrım gözetmeden hizmet götürmeniz gerekir.

Devlet hem otarite sahibi hem şevket sahibi olamlıdır. Devletin esası muhabbet ve aşktır insanı yaşat ki devlet yaşasın derken Şeyh Edebali bunu ifade etmiştir.

- Bir olay mı oldu kudretinizimi göstereceksiniz gösterin, şevkatinizi gösterecek bir olay mı oldu gösterin. Biz kamu düzeni derken devletin halkına huzur verecek şeye sahib olmasıdır. İç güvenlik yasası mecliste sesleniyorum muhalefete bir an kendizinizi Batman'da düşünün, Yasin Börü'nün babası ya da iş yeri yanan birini düşünün. İş yerinizi yakan insan gözaltına alınıyor sonra 24 saat sonr akarşınıza geliyor orada devletin adaleti yerleşebilir mi? Molotof atan biri serbest kalabiliyor bunu kanun maddesine koymamızın nedeni bu. Şimdi meclise gelip poşu takıyorlar sokata folklorik olarak takan insana birşey diyen mi oldu? Sokaklar bu vandallara bırakılamaz. Böyle bir durum olduğunda tereddüt etmeyeceksiniz. Nasıl şevkat gösteriyorsanız burada da kudretinizi göstereceksiniz. Şehirleri korumak bizim görevimiz sizin olduğunuz yerde şevkat ve kudret olacak. Bir yerde olay varsa makamınızda oturuyorsanız görevinizi ihmal ediyorsunuz demektir. İdareci olmak halkın rahat uyuması için uyumamak demektir. Bingöl emniyet müdürümüzün ölümü göze aldığını biliyoruz. Bir köyde su yoksa sizin evinizde suyun akıyor olması devletin kudreti anlamına gelmez.

Katılımcı demokrasinin olacağı yer Ankara değil yereldir

- Dördüncü nokta ise yapacağınız kordinasyon halk ile sizin aranızdaki irtibatı kuracak olan kesimlerle istişare edeceksiniz. Uygulanacak bir projeyi oradaki halkla konuşacaksınız katılımcı demokrasinin olacağı yer Ankara değil yereldir. Bazı universiteler var ki kampüs bir yanda şehir bir yanda o şehre gelen öğrenci o şehri tanımadan dönüyorlar. O şehrin üniversitesi şehre sahi çıkacak o şehir universitesine sahip çıkacak. Sizden beklentimiz vali oalrak şehrin ileri gelenleri ile o şehri yönetmeniz bu konuda çaba sarf etmeniz. Bir husus daha önemli vilayet var Ankara var nasıl burada bir araya geliyorsak komşu vilayetlerde bir araya gelmelidir. Sınırlar ayırmak için değil daha kolay yönetmek içindir. Valiler olarak komşu valiler ile bir araya geliniz.

Alanda uygulamak sizin göreviniz

- Beşincisi hükümetin politikaları ile yerelde intibakı sağlamanız. Hem ekonomik salanda hem sağlık alanında ve diğer alanda geliştirilen projeleri yerelde alanda uygulamak sizin göreviniz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu'ndan valilere önemli uyarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN