Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mursi'nin düşürülmesinde çarpıcı 2. Süveyş detayı

Mısır'da Mursi yönetimi 2. Süveyş'i Türkiye ile birlikte açacaktı ancak apar topar darbeyle indirildi. Şimdi kanalı Sisi bakın kimlerle açacak...

Giriş Tarihi: 26.2.2015 01:02
Mursi'nin düşürülmesinde çarpıcı 2. Süveyş detayı
Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, Mursi'nin askeri darbeyle indirilmesinin gerekçelerinden biri olarak 2. Süveyş Kanalı'nın açılışını hatırlattı ve Boğaz-Kanalistanbul benzetmesi yaptı.

Ülke TV'de Turgay Güler'e konuk olan Sofuoğlu, 2. Süveyş Kanalı'nı açacak olan Mursi'nin apar topar iktidardan indirildiğini, şimdiki darbe yönetiminin bu kanalı açacağını, ve anlaşmanın da Batılıların istediği şekilde yapılacağını ifade etti. Buna göre; eğer kanalı Mursi açmış olsaydı, anlaşma Batılıların istediği şekilde olmayacaktı. 2. Süveyş Kanalı'nın açılışında Türkiye olacaktı.

Ebubekir Sofuoğlu'nun bu sözleri, Kanalistanbul projesinin açıklanmasının ardından Türkiye'de yaşanan (Gezi, 17-25 Aralık, sokak olayları gibi) olağanüstü siyasi gelişmeleri hatırlattı. Bilindiği üzere, Türkiye de Boğazlardan Montrö dolayısıyla gelir elde edemiyor.

İşte Sofuoğlu'nun o sözleri:

Diyelim ki savaşa girdik. Türkiye'nin neresi kopar bilmiyorum. Daha tehlikelisi, bir anlaşma imzalarız, artık o anlaşmanın, 100 yıl bitecek ömrünü bekleriz. Fatih de gelse, Abdülhamit de gelse, Yavuz da gelse, Erdoğan da gelse beklersin. İmza attın çünkü.

MURSİ SÜVEYŞ'İ TÜRKİYE İLE AÇACAKTI, APAR TOPAR İNDİRDİLER


Çok açık bir örnek Mursi. 1. Süveyş Kanalı 1869 yılında açıldı. Şimdi ikinciyi açacaklar. 1869'un şartlarındaki gemilerle şimdiki ağır tonajlı gemiler aynı mı? 1. Süveyş cevap vermiyor artık. İkincisi açılacaktı. Batı bir baktı 2. Süveyş'i Mursi açacak. Mursi kiminle açacak? Türkiye ile açacak.

AK Parti 4. Olağan Kongresi'ndeki Mursi'nin konuşmasını dinlesinler. Youtube'da videosu var. Orada Mursi bunun işaretlerini veriyor.

TÜRKİYE KANALİSTANBUL'DAN YILDA 15 MİLYAR DOLAR GELİR BEKLİYOR

Eğer Mursi, 2. Süveyş'i açarsa ne olacaktı biliyor musunuz? 1. Süveyş gibi olmayacaktı. Montrö-Kanalistanbul benzetmesini düşünün. Biz Kanalistanbul'u niye açıyoruz? Türkiye Kanalistanbul'dan yılda 15 milyar dolar gelir bekliyor. Kendisi de ticaret yapacak, oradan geçenlerden de gelir elde edecek.

Kanalistanbul'un bir tarafında Rusya, Bulgaristan, Romanya, Ukrayna, Gürcistan var. Beş ülke. Diğer tarafında ise dünya var. Yılda 15 milyar dolar bekleniyor.

Süveyş'in ise iki tarafında da dünya var. Gelecek geliri tahmin edin şimdi.

BOĞAZLARDAN GELİRİMİZ YOK


Biz Montrö'den dolayı 1 lira gelir elde edemiyoruz. Kanalistanbul'dan inşallah gelir elde edeceğiz diye düşünüyoruz.

Boğazlar-Kanalistanbul neyse, 1. Süveyş-2. Süveyş onun on misli, yüz misli değerde.

2. SÜVEYŞ'İ SİSİ'YE AÇTIRACAKLAR ÇÜNKÜ...

Mursi 2. Süveyş'i açacaktı. Ama Batılıların istediği şartlarda olmayacaktı bu. Mursi apar topar indirildi. Sisi açtı. Aslında bir sene daha uzayacakken, Sisi'nin görev süresi bitmeden o kanal da bitirilecek. Batılıların istediği anlaşma imzalanacak ve artık Mısır bir yüzyıl mı bekler, üç yüzyıl mı bekler 3. Süveyş'i açmak için.

Kaynak: Star
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mursi'nin düşürülmesinde çarpıcı 2. Süveyş detayı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN