Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dink cinayetinde 1 numaraya gözaltı

Dink suikastında ihmali olduğu iddia edilen eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı , cinayetten 8 yıl sonra Ankara'da gözaltına alındı

Dink cinayetinde 1 numaraya gözaltı
öncesinde edinilen istihbari bilgileri gizlediği iddiasıyla gündeme gelen eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı , soruşturmayı yürüten savcılığın talimatı üzerine Ankara'da gözaltına alındı. Karayoluyla İstanbul'a getirilen Akyürek, sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

ADLİYE'YE SEVK EDİLDİ

Trabzon Emniyet Müdürü olan eski EGM İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek Adliye'ye sevk edildi.

5 AY ÖNCE ŞÜPHELİ OLARAK İFADE VERDİ

'nın emniyetteki yapılanmasında "1 numara" olarak gösterilen Akyürek, dün saat 10.00 sıralarında, ikamet ettiği Çankaya Reşat Nuri Sokak'taki polis lojmanlarından çıkarken, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Birimi Savcısı'nın talimatı üzerine Ankara'ya gelen 3 kişilik özel ekip tarafından gözaltına alındı. İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'nce verilen karar üzerine, Akyürek'in evinde arama yapıldı. Eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek, emniyetteki işlemlerinin ardından Ulus Devlet Hastanesi'ne götürülüp sağlık kontrolünden geçirildi. Sonrasında karayoluyla İstanbul'a gönderildi. 2003 Aralık ayında Trabzon Emniyet Müdürü, 2006 Mayıs ayında ise Emniyet İstihbarat Daire Başkanı olan Akyürek, 16 Ekim 2009'da bu görevden alınmıştı. Akyürek, Dink cinayetinde kamu görevlilerinin ihmali bulunduğu iddialarına ilişkin 5 ay önce 'şüpheli' olarak ifade vermişti.

'HATIRLAMIYORUM, BİLMİYORUM'
Erhan Tuncel'in yardımcı istihbarat elemanı yapıldığı sırada Trabzon Emniyet Müdürü, Dink'in öldürüldüğü 8 yıl önce de Emniyet İstihbarat Daire Başkanı olan Akyürek, 16 sayfalık ifadesinde, kendisi dışındaki kamu görevlilerini suçlamış, dönemin İstanbul Valisi Muammer Güler, Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ve MİT İstanbul Bölge Başkanlığı'nın Dink'e koruma vermediğini iddia etmişti. Cinayetten sonra Trabzon İstihbarat Şubesi'ndeki LOG kayıtlarının tutulduğu bilgisayar arşivlerinin İstihbarat Daire Başkanlığı'na getirilip silindiği iddiasına, Akyürek, 12 kez "Hatırlamıyorum", 15 kez de "Bilgi sahibi değilim" diye cevap vermişti. Dink'i öldüren Ogün Samast, onu azmettirdiği iddia edilen Yasin Hayal ile emniyet istihbarat elemanı Erhan Tuncel'in yasadışı terör örgütü üyesi olduğu iddiasıyla yargılandığı 14 Ağır Ceza Mahkemesi, Emniyet Genel Müdürlüğü'nden sanıkların örgütsel bağlantılarıyla ilgili bilgi istemiş, Akyürek imzasıyla gönderilen yazıda şüphelilerin örgütsel bağlantılarının bulunmadığı, sadece arkadaş grubu olduğu belirtilmişti.

ORAKOĞLU: RAMAZAN AKYÜREK İSRAİL AJANI
Eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Bülent Orakoğlu, SABAH'a konuştu. 28 Şubat darbecilerinin arkasında İsrail'in açık, ABD'nin de örtülü desteği olduğunu belirten Orakoğlu, "Paralel Yapı ve İsrail arasında çok ciddi bağ var. Genelkurmay'ın belgeleri, 'Dink ve Hablemitoğlu cinayetlerini bu yapı işlemiştir' diyor. Faili meçhul cinayetlerin arkasındaki Gladyo, 2000'den sonra Paralel Yapı'nın kontrolüne girdi" dedi. 17 ve 25 Aralık darbe girişimlerinin 28 Şubat'ın devamı olduğunu vurgulayan Orakoğlu, "Uğur Mumcu, Bahriye Üçok, Ahmet Taner Kışlalı cinayetlerini, İran'daki Tevhidi Selam örgütünün işlediğini söylüyorlar. Tamamen uydurma. Rahip Santoro ve Dink cinayetlerinin arkasında da Paralel Yapı var. Ramazan Akyürek de İsrail ajanıdır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dink cinayetinde 1 numaraya gözaltı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN