Gülen'in hayali suya düştü

örgütünün lideri ’in ’ya kaçma hayali başlamadan bitti.

Giriş Tarihi: 27.2.2015 02:17 Güncelleme Tarihi: 27.2.2015 09:12
Gülen'in Kanada hayali suya düştü
Göçmenlik Bürosu ya yakın kuruluşları mercek altına aldı. , şüpheli bağlantılarının yazıldığı rapor nedeniyle Kanada'ya kaçış yolu kapanması halinde rotasını İsrail'e çevirecek.

Paralel yapı örgütünün lideri Fethullah Gülen'in Türkiye ile suçluların iadesi anlaşması olmayan Kanada'ya kaçma planı suya düşüyor. İki ayrı soruşturma kapsamında hakkında yakalama kararı çıkan Gülen'in, Kanada Göçmenlik Ofisi karnesi zayıf. Gülen'in Kanada'daki kuruluşları hakkında ülkedeki Göçmenlik Ofisi'nin hazırladığı belgede, paralel dernekler üzerinde ciddi şüphelerin olduğu ifade ediliyor. Gülen'in Kanada'ya kaçması halinde bu rapor önünde engel olacak.

Selam Tevhid ve Taşhiye kumpası soruşturmalarında hakkında iki ayrı yakalama kararı çıkarılan Fethullah Gülen'in Türkiye ile suçluların iadesi anlaşması olmayan Kanada'ya kaçma planı ülkedeki karanlık örgütlenmesi nedeniyle başına dert açtı.

ŞÜPHELERİ ÜZERİNE TOPLADI


Paralel yapı dünyanın her yerinde olduğu gibi Kanada'da da oldukça aktif bir örgütlenmeye gitmiş. Bu örgütlenme Kanada hükümetinin şüphesini çekmiş. Wikileaks'e kadar giren paralel yapının Kanada bağlantılarındaki en dikkat çekici nokta ise Göçmenlik Ofisi'nin yazdığı raporun ardından açıkça Gülen'in, Kanada'ya gidiş planının tam bir çıkmaza girmiş olması.

PARALELE OLUMLU BAKMIYORLAR


Gülen'le bağlantılı kuruluşların faaliyetlerine izin için hazırladığı rapor bu ülkede paralel yapıya nasıl bakıldığını tüm açıklığıyla ortaya koyar nitelikte. Rapor, paralel yapıya ait olan Kanada Türk İslam Derneği'nin kuruluş beyannamesinin hukuka uygun olup olmadığının denetlenmesi sonucunda hazırlandı.

FACE'DE İTİRAF GİBİ PAYLAŞIMLAR

Paralel yapının Kanada'daki adamlarından birisi olan ve Kanada'nın Wilfred Laurier Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olan Faruk Arslan şahsi internet sitesinde Kanada'daki paralel organizasyonun iç yüzünü ortaya döküyor. 14 yaşından beri paralel yapının içinde olduğunu yazan Faruk Arslan, Kanada'da, ABD'deki gibi devletin destek vermemesi dolayısıyla paralel yapının özel okullar açamadığını dile getiriyor.

GÜLEN SAVUNMA VERMİŞ

Dernek, Fethullah Gülen'le bağlantısı olmadığını iddia etse de Göçmenlik Bürosu araştırmaları Gülen'den alınan bu yöndeki savunmanın inandırıcı olmadığını ve Göçmenlik Ofisi'ne sunulan bir belgede derneğe katılanların Türkiye'de paralel yapı içerisinde yer alıp almadıklarının kontrol edildiğinde 'Hizmet' adı altında bir örgütlenmenin üyesi olduklarının ortaya çıktığı ifade ediliyor.

Gülen, Göçmenlik Ofisi'ne verdiği savunmada Kanada'daki derneğin Türkiye ile bağlantısı olmadığını ifade ederken diğer yandan da 'Türkiye'de kardeş dernekler, Zaman gazetesi ve Yamanlar ile Fatih Koleji'ni ortak kurumlar gibi lanse ediyor.

PROVOKATİF YAYINLAR YAPIYORLAR

Paralel yapının Kanada'daki resmi Facebook sayfası olan 'Gulen Movement Canada' da ise yine AK Parti hükümeti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkındaki provokatif paylaşımlar dikkat çekiyor.

Kaynak : Akşam
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gülen'in Kanada hayali suya düştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN