Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mega Proje ne zaman bitecek?

Giriş Tarihi: 27.2.2015 11:50 Güncelleme Tarihi: 27.2.2015 15:00
Mega Proje ne zaman bitecek?

Mega proje resmen açıklandı. Boğaz'ın altına yapılacak 3 katlı dev projenin güzergahları ve ne zaman bitecek? İşte detaylar...

İstanbul'un trafiğini rahatlatacak proje Boğaz'ın altına 3 katlı şekilde inşa edilecek ve 3 katlı oluşu ile dünyada bir ilki teşkil edecek. Dev proje ile birlikte, boğazın altı Küçüksu'dan Gayrettepe'ye üç katlı dev bir tünelle geçilecek. 3 katın iki katında tekerlikli araçlar için geçiş güzergahları yer alacakken bir katında ise raylı sistemler yer alacak.

İŞTE MEGA PROJENİN PLANLARI - TIKLAYIN

Yeni metro hattının Kadıköy - Kartal- Yenikapı- Sarıyer metrolarıyla bağlantısı olacak. Mega tünelin TEM, E5 ve 3 köprüyle de karayolu bağlantısı olacak. Çapı 18.80 metre olacak tünelin deniz yüzeyindeki derinliği 110 metreyi bulacak. Tünelin 3 katlı kesiminin uzunluğu 6.5 km olacak.

Proje bağlantıları ile birlikte toplamda 6.5 milyon insana hizmet verecek.

2020'YE GELMEDEN HAZIR

Beş yıl içinde 2020'ye gelmeden üç katlı büyük İstanbul tüneli İstanbul'a Türkiye'ye dünyaya hizmete hazır hale gelecek.

DEV PROJENİN SEMBOLİK ÖNLEMİ

Başbakan Davutoğlu, "Bugün sizlere müjdelediğimiz, 3 katlı mega proje, 3 katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi, sembolik bir anlam da taşıyor. 3 kat demek; 3 imparatorluk demek. Üç kat, iki karayolu, bir metro yoluyla boğazın altından geçip, 6,5 kilometrelik bu tünel, bir anlamda 3 imparatorluk üzerinde İstanbul'un 4. büyük küresel devleti, Türkiye Cumhuriyet Devleti'nin işaret fişeği de olacak. İstanbul'a her şey yakışır" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mega Proje ne zaman bitecek?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN