Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Merkez Bankası'nın enflasyon hedefinden şaştığı da oldu

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, "Merkez Bankası'nın enflasyon hedefinden şaştığı da oldu" ifadelerini kullanan Kurtulmuş, başkanlık sistemi tartışmalarına ilişkin "Diktatörlüğe elverişli bir Cumhurbaşkanlığı mekanizması Türkiye'de kurulmuş" dedi.

Giriş Tarihi: 27.2.2015 20:34 Güncelleme Tarihi: 27.2.2015 20:38
Merkez Bankası'nın enflasyon hedefinden şaştığı da oldu
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, son günlerde hükümetin eleştirilerinin odağındaki Merkez Bankası ile ilgili olarak, "Türkiye ekonomisindern bağımsız bir kurum olarak göremeyiz. Merkez Bankası'nın enflasyon hedefinden şaştığı da oldu" dedi.

Merkez Bankası tartışmalarının Türkiye'ye özgü bir tartışma olmadığını belirten Kurtulmuş, şunlar ifade etti:

"Türkiye 2023 hedeflerini ortaya koymuş bir ülke. Türkiye'nin kobilerinin yksek faizlerle ayakta durması mümkün değil. Merkez Bankası'nın fiyat istikararı sorumluluğu var yasaya bakınca. Büyümek için faizlerin düşük oması gerekiyor. Merkez Bankasları'nın araçsal bağımsızlığına kimse bir şey demiyor. Sonuçta ortaya konan makro hedeflerle Mekrez Bankası uyumlu olmalı.

"DÜŞÜK FAİZ POLİTİKASI ŞART"

Enflasyonu tek başına ele almak... Merkez Bankası hükümetin ortaya koyduğu perspektifle uyumlu olmalı. Türkiye ekonomisindern bağımsız bir kurum olarak görmek olmaz. Merkez Bankası'nın enflasyon hedefinden şaştığı da oldu. Daha çok üreten bir ülke olmak zorundayız. Bunun için düşük faiz politikası şarttır. Türkiye'nin alt gelir gruplaırnın alım gücünü de geliştirmek zorundayız. İkinci Lig'deydik, Birinci Lig'e çıktık, henüz Süper Lig'e çıkmış değiliz. Türkiye'nin reel gücünü de düşünerek hareket etmeliyiz. Türkiye'nin büyük yükünü çeken kobiler finansal sıkıntılar çekiyorlar. Her toplantıda bunu dile getiriyorlar."

TÜRK TİPİ BAŞKANLIK POLEMİĞİ

Türk tipi başkanlık polemiğine de değinen Kurtulmuş, şunları söyledi:

"Asıl olan Türkiye'nin demokratikleşme sürecinin bir parçası olarak görmek gerek başkanlık sistemini. Mevcut yasada, parlamentoda hükümeti düşürmeni için gensoru vermeniz gerekiyor. Cumhurbaşkanı isterse hükümeti belirler. Zaten diktatörlüğe elverişli bir Cumhurbaşkanlığı mekanizması Türkiye'de kurulmuştur. Öyledir ki yürütme mekanizmasının üstünde bir Cumhurbaşkanlığı mekanizması var. Ahmet Necdet Sezer döneminde AK Parti'nin birçok atamayı yapamadığını hatırlayın. 12 Eylül'ü planlayanlar bu alanların hiçbirisini sivillere bırakmak istemediği için güçlü bir cumhurbaşkanlığı mekanizması oluşturmuş

"TÜRKİYE'NİN YENİ BİR SİSTEME İHTİYACI VAR"

Türkiye'nin yeni bir sistem kurulması gerekir. Dört alanda güçlendirilmeye ihtiyaç var; İlki güçlü bir parlamento sistemi... Meclis İç Tüzüğü'nün yeniden yapılanmsı gerekiyor. İkincisi milletvekilinin güçlendirilmesi, vekillere sadece yasama işçisi olarak görülmediği, temsil kabiliyetinin güçlü olduğu bir sistem gelmeli. Halen milletvekili yasası yok. Güçlü bir milletvekil sistemi için ya dar bölge sisteminin ya daraltılmış bölge sisteminin getrilmesi gerekiyor. Üçüncüsü de yürütme sisteminin güçlendirilmesi gerekiyor. Bakın hala yürütme güçlü dğeil, tek başına parti olunmasına rağmen. Başkanlık sistemi bunun için tartışılması gereken bir şeydir. Sonuncusu da sivil toplumun güçlendirilmesi, yarı resmi gibi duran değil gerçekten sivil olan sivil toplum olması lazım.

"7 HAZİRAN SEÇİMLERİ BAŞKA BİR ŞEY"

Çözüm Süreci'nde önemli adımların atılacağına ümit ettiğimi söylemiştim. Aynı ümidimi bugün de koruyorum. Burada asıl olan siyasi iradeye sahip olmak. Her türlü siyasi riski göze alarak, bundan prim elde etmeden kararlıkla süreci sürdürmek. 50 bin insanın öldüğü 30 yıllık kanlı bir dönemden bahsediyoruz. Bu iradeyi sonuna kadar kullanacağız. Zor bir süreç kaldı. Ama ben bunun aşılacağına inanıyorum. Diğer siyasi kanatlara sesleniyorum. Çözüm süreci üzerinden 7 Haziran seçimlerine doğru hiç kimse siyasi hesap yapmasın. Yani 7 Haziran seçimleri başka bir şey. Seçim olmasa da devam edecek bir süre. Çözüm Süreci'nin şöyle bir önemi daha var.

AK PARTİ'DE 3 DÖNEM

AK Parti'nin kuruluşunda 3 temel şey vardı; değişim, yenilik ve gençlik. Üç dönem kuralı da o dönem koyulmuş.Sonuçta bunlar siyasi kararlardır. Sonuçta partinin gündeminde böyle bir konunun olmadığını, biz de gazetelerden okumuş olduk."

Numan Kurtulmuş, iç güvenlik paketine ilişkin "Muhalefetin bu tasarıyı engellemek için her türlü çabayı sarf ettiğini görüyoruz. Zaten belli bir mesafe alındı. Bu yasa bütünüyle tartışılacak ve yasalaşacak" diye konuştu.

Kurtulmuş, adaylık için İstanbul 2.Bölge'den adaylığa müracaat ettiğini açıkladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Merkez Bankası'nın enflasyon hedefinden şaştığı da oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN