Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bal gibi olur

"Türk tipi başkanlık sistemi olmaz" eleştirilerine cevap veren Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bal gibi de olur, niye olmazmış? Dünyadaki başkanlık sistemlerinin hepsi birbirinin aynı mıdır?

Giriş Tarihi: 28.2.2015
Bal gibi olur
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dün Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kabul ettiği valilere konuşmasında şu mesajları verdi:
BAŞKANLIK, DEVLETİN BEKASI MESELESİ : Başkanlık sistemi bir yönüyle yerel yönetimlerin daha da güçlendiği, etkin hale geldiği bir sistemdir. Bu sisteme geçildiğinde valilerimizin farklı bir konuma gelmeleri, daha geniş yetkilere sahip olmaları mümkün olabilecektir. Cumhurbaşkanının halkın oylarıyla seçilmesi bu konuda atılmış ilk adımdır. Şimdi bunu daha da ileriye taşıyıp, milletimizin ihtiyaçlarına geçmenin vakti gelmiştir. Türkiye'nin demokratik olgunluğu, başkanlık sistemine geçişi sağlayacak düzeye gelmiştir. Türkiye, yeni anayasa ve başkanlık sisteminin sağlayacağı güçlü zemin üzerinde yükselecektir. Bu sadece bir sistem değişikliği değil, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti'nin bekası meselesidir.
TÜRK TİPİ BAŞKANLIK BAL GİBİ OLUR: Şimdi zaman zaman söyleniyor; Türk tipi başkanlık sistemi olmaz diye. Bal gibi de olur. Şu anda dünyadaki başkanlık sistemlerinin hepsi birbirinin aynı mıdır? Biz ne diyoruz bir arı maharetiyle şöyle çiçeklerden nasibimizi alalım ondan sonra balımızı yapalım ve diyelim ki kendi geleneklerimiz, kendi göreneklerimizde de çerçevelenmiş işte bizim başkanlık sistemimiz de, bununla beraber geleceğe yürürüz.
GÖREN, DÜŞMAN MECLİS'E DAYANDI ZANNEDER: Meclis'te görüşülmekte olan İç Güvenlik Paketi, bu bakımdan önemli imkanlar getiriyor. Güvenlik paketinin yasalaşmasını önlemek için adeta meydan savaşı veriyorlar. Poşulu suratlar, kürsüye getirilen bombalar, kırılan mikrofonlar, konuşmacı ve Divan Başkanı'na yönelik saldırılar, hakaretler ve daha neler neler. Gören de düşman Meclis'in kapısına dayandı onunla mücadele ediyorlar zanneder.
TEREDDÜT, KIRILMAYA NEDEN OLUR: Milletimizin yüreğini burkan manzaraların önüne geçmek zorundayız. Buradaki bir tereddüt, kırılmaya neden olur. Karşı taraf tam da bunu istiyor. Hem milleti, hem devleti bu oyunla bıktırmak istiyorlar. Bizim yapmamız gereken buna karşı çıkmak.
KATİLE ZİYARETE GİDİYORLAR: 350 bin insanı öldüren bir katile, bir zalime bu topraklardan güya siyaset yaptığını söyleyen birileri ziyarete gidebiliyor. Bu hakikaten bizi içeride ciddi manada muhasebeye sevk etmesi gereken bir konu.
DAEŞ BİR PROJE ÜRÜNÜ: Suriye'de muhalefet tam netice almaya yaklaşırken bir anda DEAŞ diye bir örgüt icat edildi, işler tepe taklak oldu. Bu örgütün bir proje ürünü olduğunu anlamak için öyle çok derin siyasi analize falan ihtiyaç yok.
VATANI SATMAK, YÜKSEK FAİZLE OLUR : Bir türbeyi üçüncü defa taşımış olmayı vatanı satma olarak nitelendirenler vatan kavramının ne olduğunu bilmeyenlerdir. Vatanı satmak askerlerimizi tehlikeye atmakla olur. Kendi dirayetsizliğiniz yüzünden ülkeyi kriz üzerine krize sokmakla olur. Yüksek faizle, yüksek enflasyonla, kötü yönetimle ülkenin ve milletin kaynaklarını heba etmekle olur. Türkiye'yi hemen yanı başımızdaki kaos ortamına sokmak isteyenlere engel olmak için stratejik bir hamle yapmak vatana hizmet etmektir.
ÜZERİNDE ÇALIŞIYORDUK: Süleyman Şah meselesinin ne olduğunu herkes gayet iyi biliyor. Türkiye ne hakkından vazgeçmiştir, ne de 1 karış toprağını bırakmıştır. Kendi stratejik harekatımızla türbenin yerini değiştirdik. Bu 1 günlük, 1 haftalık bir çalışmanın ürünü değil. Aylardır üzerinde çalıştığımız ta başbakanlık döneminden beri üzerinde çalıştığımız bir meseledir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bal gibi olur
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN