Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Öcalan'dan 'ya bırak çağrısı

yle ilgili olarak çok önemli bir karar... - görüşmesinden sonra ortak açıklama yapıldı.

Giriş Tarihi: 28.2.2015 12:31 Güncelleme Tarihi: 28.2.2015 13:12
Öcalan'dan PKK'ya silah bırak çağrısı

Başbakan Yardımcısı ile Heyeti, Dolmabahçe Başbakanlık Ofisin'deki görüşme sonrası ortak açıklama yaptı.

DOLMABAHÇE'DE ÇÖZÜM SÜRECİ GÖRÜŞMESİNDEN FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN!

ile ilgili önemli açıklamaların yapıldığı ve HDP'li 'in "'yı bırakma için kongre toplamaya çağırıyoruz" dediği o görüşmeye ilk tepkiler nasıl oldu?

İşte cevabı:

Mehmet Metiner-AK Parti Adıyaman Milletvekili

"Çözüm sürecini barışa ulaştırmak için çalıştı Cumburbaşkanımız... Bu açıklamayı çözüm süreci taçlandıracak bir açıklama olarak selamlıyorum. Demokratik siyasette çözüm yöntemleri bellidir. Demokratik diyoloji dediğimiz bir yöntemdir. HDP seçime gireceğini ilan etti. Barajı aşabilir, aşmayabilir. AK Parti'yi de çözüm partneri olarak da görüyorsa Pensilvanya'nın yanında durarak bunu yapması güveni zayıflatır. Kendi başına seçime girip kazanamazsam sokaklar karışır mesajı benimsememesi gerek bir dil olmalıdır... Barajın altında kalırsa tekrar ben parlomentoya giremedim, çözüm süreci yürümez anlayışına yaslanması kabul edilemez. Yeni bir siyasal tarzda karar kılmalı."

Bülent Turan- AK Parti Milletvekili

"Şehit haberleri geldiğinde yüreğimiz sızlar, evden dışarı çıkmak istemezdik. Talep eylemsizlik değil, "silah bırakma" Umarım başarılı olunur."

Kurtuluş Tayiz-Köşe yazarı

"40 bin insanımızı teröre kurban verdik. Artık bunda sona geldik. Tahkim edilmiş bir ateşkesin anlamı eylemlere son verildiği anlamına geliyor... Bu süreç başladı. Silah bırakma süreci başlamış durumdadır, büyük başarıdır. Sürecin mimarı Cumhurbaşkanımızın kararı, azmi olmasaydı bugün burada olamazdık. O kadar engellerle karşılaştık ki, barışı sağlamakta çok kararlı davrandı. Türkiye için hayal edilmesi çok zor bir gün, tarihi bir gün. Türkiye için büyük bir başarı hikayesi. "

Yıldıray Oğur-Köşe Yazarı

"Bu açıklama geldiğine göre bunun anlaşılarak yapılmış bir açıklama olduğunu düşünüyorum. Öcalan'ın tek başına yaptığı bir açıklama değil. Ortak açıklama ilk defa oluyor ve bu çok önemli. ben artık burada geri dönüş olabileceğini düşünmüyorum."

Markar Esayan- Köşe Yazarı

"Çözüm Süreci'nde tarihi çağrı yapıldı. Vesayet ittifakı bir darbe daha aldı. 28 Şubat'ın yıl dönümünde dindarlar ve Kürtler devrim yaptı"

Tarihi Görüşme, Hükümet ve HDP arasında 2 haftalık aradan sonra Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'nde gerçekleşti. İçişleri Bakanı Efkan Ala, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal ile HDP'li Sırrı Süreyya Önder ve İdris Baluken görüşmede yer aldı. Bu görüşmeden sonra HDP ile Hükümet kanadının ortak açıklama yaptı.

Bu ortak açıklama Türkiye siyaset tarihi açısından da oldukça önmeli bir yere sahip. Zira hükümet kanadı ile HDP heyeti ilk defa birlikte bir açıklama yaparak, ortak kararlar alındığını kamuoyuna duyurmuş oldu.

Hükümet adına Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan konuşurken, HDP heyeti adına ise Sırrı Süreyya Önder söz aldı.

HDP'li Sırrı Süreyya Önder, ''Süreçte gelinen aşamaya ilişkin Öcalan'ın temel belirlemesi de şudur: Bu 30 yıllık çatışma sürecini kalıcı barışa götürürken, demokratik bir çözüme ulaşmak temel hedefimizdir. Asgari müştereğin sağlandığı ilkelerde silahlı mücadeleyi bırakma temelinde stratejik ve tarihi kararı vermek için PKK'yı bahar aylarında olağanüstü kongreyi toplamaya davet ediyorum. Bu davet, silahlı mücadelenin yerini demokratik siyasetin almasına yönelik tarihi bir niyet beyanıdır." açıklamasında bulundu. Bu çağrıyla birlikte PKK'nın 1984 yılından bu yana yürüttüğü silahlı mücadelenin de sona ermesi gerekiyor.

İşte Önder'in açıklamasından satır başları:

-Zaman zaman aksamlarla yürütülen süreç, resmi ve sorumlu bir sürece gelmiştir.

'DAN PKK'YA SİLAH BIRAK ÇAĞRISI

Abdullah Öcalan'ın PKK'ya 'silah bırak' çağrısı Sırrı Süreyya Önder tarafından kamuoyuna duyuruldu.

Önder, sürece ilişkin Başbakan Yardımcısı ile yaptıkları görüşmeden sonra şu maddeleri sıraladı:
-Demokratik siyaset tanımı ve içeriği
-Demokratik çözümün yerel boyutlarının tanımlanması
-Özgür vatandaşlığın güvenceleri
-Kadın kültür ve ekolojik sorunların yasal çözümleri
-Kimlik kavramı ve tanımı ve tanınmasına yönelik anlayışın geliştirilmesi
-Ortak vatan ve milletin demokratik ölçülerle tanımlanmadı
-Demokratik hamlelerin içleştirmeyi hedefleyen yeni bir anayasa…

HDP İstanbul Milletvekili Önder, Çözüm Süreci'ne ilişkin, "Beklenen tarihi gelişmelerin hayata geçebilmesi için tahkim edilmiş bir çatışmasızlığın elzem olduğuna şüphe yoktur. Biz de HDP heyeti olarak tüm demokratik çevreleri ve barıştan yana olan kesimleri, gelinen bu demokratik müzakere ve çözüm aşamasına güç katmaya davet ediyoruz. Barışa her zamankinden çok daha yakın olduğumuzu bilerek, emek veren ve verecek olan tüm demokrasi güçlerini selamlıyoruz" ifadelerini kullandı.

Başbakan Yardımcısı Akdoğan, "Silahların bırakılmasına yönelik çalışmaların hız kazanması, tam anlamıyla bir eylemsizliğin hayata geçmesi ve demokratik siyasetin bir yöntem olarak öne çıkartılması konusundaki açıklamayı önemli görüyoruz" dedi.

Başbakan Yardımcısı Akdoğan, "Silahların devre dışı kalması demokratik gelişime hız katacaktır" açıklamasında bulundu.

Akdoğan özetle şunları söyledi:

-Özgüven içinde tartışmaktan geri durmamamız gerekiyor. Gök kubbe altında konuşmadık bir şey kalmadı. Temek hak ve özgürlükleri geliştirmek için ancak bütünlüğe katkı sağlar. Temel sorunlarını geride bırakan Türkiye küresel bir güç haline getirecektir. Çözüm sürecininin akşamdan sabaha bitmeyeceğini biliyoruz.

"MİLLETİN DUASIYLA SÜRECİ NİHAİ SONUCA ULAŞTIRACAĞIZ"

Akdoğan son olarak, demokrasilerde halkın desteğini alan düşünceler, görüşler ve politikalar değer kazanır. Biz de milletimizin hayır duası ve desteğiyle süreci nihai sonuca ulaştırmakta kararlıyız. Yeni anayasayı bir çok köklü ve kronik sorunun çözümüne önemli bir fırsat olarak görüyoruz, dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Öcalan'dan PKK'ya silah bırak çağrısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN