Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Edebiyatımızın çınarını kaybettik

Yaşamı boyunca barışın savunucusu olan ünlü yazar 92 yaşında hayatını kaybetti. Yazarın, silahların bırakılma çağrısı yapıldığı gün hayata veda etmesi Türkiye'yi yasa boğdu

Giriş Tarihi: 1.3.2015
Edebiyatımızın çınarını kaybettik
Türk edebiyatının dev çınarı 14 Ocak'tan beri akciğer enfeksiyonu ve kalp ritim bozukluğu tanısıyla tedavi gördüğü İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde dün hayata gözlerini yumdu. Türkiye'yi yasa boğan ölüm haberinin ardından başta Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ileri gelenler taziye mesajları yayımladı. Türkiye'de barış, insan hakları ve demokrasi mücadelesinin içinde olan yazar, o zamanlar Adana'nın ilçesi olan Osmaniye'nin Hemite köyünde, 1923'te dünyaya gözlerini açtı. Asıl adı Kemal Sadık Göğceli olan yazarın ömrünün ilk yılları zorlu geçti. Babası, o 5 yaşındayken camide gözleri önünde öldürüldü; böylece annesi ile bir başına kaldı.

ESERLERİ 40 DİLDE

Nobel Edebiyat Ödülü'ne aday gösterilen ilk Türk yazar olan Yaşar Kemal'in eserleri yaklaşık 40 dile çevrildi ve yurt dışında büyük ilgi gördü. Çok sayıda roman, senaryo ve öykülerinin yanı sıra gazeteci olarak unutulmaz röportajlara da imza atmıştı. Yaşar Kemal büyüdüğü Osmaniye'ye bağlı Gökçedam köyünde iki yıl önce kendi adını taşıyan kültür merkezinin açılışında yaptığı konuşmada "Bir Kürt köyünde doğdum ve bir Türk köyünde büyüdüm. Hiç kimse Kürdüm diye dışlamadı beni. Biz burada cennette büyüdük. Köyümü gören herkes 'Bütün Türkiye Yaşar Kemal'in köyü gibi olsun diyecek" demişti.

BARIŞ SÜRECİNİN SAVUNUCUSUYDU

Sağlık sorunları nedeniyle iki yıl önce Diyarbakır'da düzenlenen Kuzey Kürdistan Birlik ve Çözüm Konferansı'na katılamayan Yaşar Kemal, Kürt ve Türk halklarına şöyle seslenmişti: "Bu bir çağrıdır. Ülkemizin onurunu, ekmeğini, kültür zenginliğini kurtarmak elimizde. Gelin demokratik düzenin kurulması için aklımızla, yüreğimizle elele verelim. Bir kültürün yok edilmesi insanlığımızdan da bir parçanın yok edilmesidir."

ROMAN GİBİ BİR ÇOCUKLUK YAŞADI
Yaşar Kemal, "romanlarının ülkesi" Çukurova'da, roman gibi bir çocukluk geçirdi. Talihsiz bir olay sonucunda bir gözünü kaybetti. Yaşar Kemal, 3,5 yaşındayken, evlerinin avlusunda koyun kesen halasının eşini izlerken, bıçak deriden kayıp sağ gözüne saplandı ve bu gözü kör oldu. Babasının öldürülmesine tanık olan Yaşar Kemal, kekeme oldu ve 12 yaşına dek konuşmakta zorlandı. Yalnızca türkü söylerken kekemeliği geçiyordu. Yaşar Kemal, okuryazar olduktan sonra kekemelikten kurtuldu.

AŞIKIN DEDİ Ğİ GİBİ KARACAOĞLAN OLDU
Küçük yaşlarda ozanların anlattığı efsaneler, okudukları şiirler Yaşar Kemal'i derinden etkiledi. Kendisiyle atışan görme engelli Aşık Ali'nin "Sen bu yaşta bu kadarsan sonunda Karacaoğlan gibi olacaksın" sözleri onu çok mutlu etti. İlkokulu bitirdiğinde Yaşar Kemal'in önünde iki seçenek vardı: Ya aşıkların dediği gibi Anadolu'yu köy köy dolaşmak ya da ortaokula gitmek... Uykusuz gecelerin ardından ortaokula gitme kararı aldı.

İNCE MEMED'İN KARTAL BAKIŞLI BABASI
Roman ve öykülerinde çoğunlukla Çukurova'da yaşanan insan dramlarını işledi. Büyük ün kazanan "İnce Memed" romanı 40 dile çevrilirken, büyük dünya yazarları arasında yer aldı. "İnce Memed"in de aralarında bulunduğu 9 eseri filme çekildi. Ünlü yazarın Yer Demir Gök Bakır, Yılanı Öldürseler, Teneke, Fırat Suyu Kan Akıyor adlı başyapıtlarının arasında olduğu çok sayıda eseri bulunuyor. Ünlü yazar Demirciler Çarşısı Cinayeti romanında "O iyi insanlar, o güzel atlara bindiler, çekip gittiler" diye yazdığı gibi, aramızdan ayrıldı.

YARIN TOPRAĞA VERİLECEK
Yaşar Kemal'in cenazesi yarın Teşvikiye Camisi'nde öğle vakti kılınacak cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verilecek. Yazar için ayrıca saat 15.30'da Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Salonu'nda tören düzenlenecek.

HEMİTE KÖYÜ YASTA
Ünlü yazarın vefat haberi, doğup büyüdüğü Hemite köyünü de yasa boğdu. Yaşar Kemal Çukurova Kültürünü Yaşatma Derneği Başkanı Mehmet Özer "Ulu çınarımızı kaybetmenin derin acısını yaşıyoruz" derken, Kemal'in yakınlarından eski muhtar Döndü Gürbüz "O, benim manevi ağabeyimdi. Üzüntümü tarif edemem" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Edebiyatımızın çınarını kaybettik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN