STK'lardan çözüme tam destek

PKK’ya yönelik yapılan ‘silahı bırak’ çağrısına Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki sivil toplum örgütleri de katıldı. STK’lar tarafından yapılan açıklamada hasret çekilen barış için ümitlerin arttığı vurgulandı.

Giriş Tarihi: 2.3.2015 22:06
STK'lardan çözüme tam destek
Diyarbakır, Tunceli, Şanlıurfa ve Van'daki sivil toplum örgütleri, PKK'ya yapılan 'silahı bırak' çağrısının bölge halkını umutlandırdığını açıkladı. yle bölgede gün geçtikçe büyüyen huzur ortamının son çağrıyla daha da arttığını ifade eden STK'lar, çocukları terör örgütü PKK tarafından kaçırılan aileleri, hasretini çektikleri çocuklarına kavuşturma konusunda ümitlendirdiğini belirtti.

SÜREÇ İÇİN PKK SİLAH BIRAKMALI

Tunceli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Cengiz, "Barış süreciyle PKK silah bırakmalı ve süreci böylece tamamlanmalıdır" dedi. Güneydoğu Anadolu Dernekler Federasyonu (GÜNFİAD) Genel Başkanı Rıdvan Söylemez, PKK'ya silah bırakma çağrısına ilişkin, "Bölgedeki sivil toplum kuruşları olarak süreci destekliyor, PKK'yı da HDP'nin sesine kulak vermeye davet ediyoruz" diye konuştu. Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Takva, yapılmasını bekledikleri açıklamanın bölgede büyük bir heyecan yarattığını, son iki yıldır "barış" sözcüğünü, "çatışma" sözcüğünden daha çok kullandıklarını, bunun sonucunda da somut adımların atıldığını görmenin mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti.

SİLAHTAN ÖNCE ÇADIRLAR KALKTI

Şırnak'ın Silopi İlçesi'nde PKK'nın şehir yapılanması olan YDG-H tarafından kurulan çadırlar kaldırıldı. Silopi Belediyesi YDG-H tarafından açılan çadırları kaldırmak için çalışmalara başladı. Abdullah Öcalan'ın 'silahları bırakın' çağrısı sonrası YDG-H tarafından açılan çadırlar kaldırıldı. Öte yandan PKK'nın dağ kadrosu için çocukları kaçırdıkları gerekçesiyle Diyarbakır'da gözaltına alınan 7 şüpheliden 2'si tutuklandı.

Kaynak: Akşam
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
STK'lardan çözüme tam destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN