Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Derdinizi silahla değil milletle çözün

Türkiye'nin sorunlarının TBMM çatısı altında tartışılması gerektiğini söyleyen Başbakan Davutoğlu: Kimin ne derdi varsa, başvuracağı makam makam millettir. Silah, terör değil, halktır. Savaş değil, barşıtır

Giriş Tarihi: 3.3.2015
Derdinizi silahla değil milletle çözün
Başbakan Ahmet Davutoğlu partisinin dünkü grup toplantısında Dolmabahçe açıklamasıyla yeni bir döneme girilen 'ne ilişkin çarpıcı mesajlar verdi:

MİLLETE BAŞVURUN: Artık Türkiye'nin herhangi bir yerinde, herhangi bir şekilde silah ve terör yönteminin uygulanmaması lazım. Bir daha 6-7 Ekim olaylarında olduğu gibi molotofkokteyli ve başka araçlarla demokrasiye yakışmayan, özgürlükleri yok eden görüntülerin çıkmaması lazım. Özellikle HDP'ye sesleniyorum. Kimin ne derdi varsa tartışacağı yer TBMM platformudur. Kimin ne derdi varsa başvuracağı makam millettir, silah değil, millettir; terör değil, halktır; savaş değil, barıştır.

CHP SAHİP ÇIKMALI: Diğer partiler için de sınav günüdür. CHP silahları bırakma çağrısı karşısında önce olumlu mesajlar verdiler ama halen kararlı bir duruşları yok. Ana muhalefet partisi olmak anayasal bir sorumluluktur. Bu sürece sahip çıkarsanız siz de Türkiye'nin her yerinde halkın önüne çıkacak yüz bulursunuz.

MHP İSTİSMAR ETMESİN: Sayın Bahçeli ülkenin milli beraberliği ve ancak ortak aidiyet bilinci ile oluşur. Şehitlerimizin istismarı üzerinden ya da hepimiz için kutsal olan kavramlar üzerinden eğer siyaset geliştirmeye kalkar istismar dili oluşturursanız kaybeden siz olursunuz. Gidemediğiniz yer haritada vatanınız gibi görünse de gönlünüzde ve zihninizde vatanınız değildir. Herkesi fark gözetmeden kucaklayın. Ama çözüm süreci üzerinden bir siyaset istismarı yapmayın.

SELAMLAŞMA KAMPANYASI BAŞLATIYORUM: Selamlaşma kampanyası başlatıyorum. Türkiye'de herkes birbiriyle selamlaşsın ve seçime, 7 Haziran sandığına giderken kim hangi partiye oy verirse versin herkes el ele barış içinde yürüdüğünün bilincinde olsun.

3 BAKANLIK SEÇİME KADAR MÜSTEŞARLARA EMANET

Başbakan Davutoğlu, anayasa gereği, 7 Haziran'da yapılacak seçimler nedeniyle 7 Mart'ta görevini bırakacak Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İçişleri Bakanı Efkan Ala ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan'ın yerine, müsteşarlarının görev alacağını söyledi. Portekiz'e hareketinden önce soruları yanıtlayan Davutoğlu, Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Sebahattin Öztürk ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Feridun Bilgin'in seçimlere kadar bakanlık görevini üstleneceklerini açıkladı. ANKARA

HER ŞEYİ YENİDEN İNŞA EDELİM

"Artık Çözüm Süreci'nin önüne şu veya bu şekilde psikolojik gerekçelerle ya da oyalamalarla engel çıkarılmasın. Söz verildiği üzere silah, silahlı mücadele ve buna bağlı ortaya çıkan şiddet kültürü tümüyle tasfiye edilsin. Hep beraber barış dili, kardeşlik dili konuşalım. Her şeyi yeniden inşa edelim. Kardeşliğimizi ihya edelim. Düşmanlık ve fitne tohumu ekmek isteyenlere karşı duralım. Yine muhalefete seslenmek istiyorum. Bu yeni bir gündür ve bugünün hakkını herkes vermek durumundadır."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Derdinizi silahla değil milletle çözün
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN