Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erdoğan'a kral karşılama

Giriş Tarihi: 3.3.2015
Erdoğan'a kral karşılama
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan ziyareti çerçevesinde geldiği başkent Riyad'da resmi törenle karşılandı. Erdoğan, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz el-Suud ile bir araya geldi. Görüşmelerde iki ülke arasındaki işbirliğinin artırılması konuları ele alınırken, Suriye konusunda da anlaşma sağlandığı öğrenildi. Suriye'de muhalefete verilen desteğin sonuç almayı hedefleyen biçimde artırılması gerektiği hususunda, iki tarafın da görüş birliği içinde olduğu bildirildi.

ÜST DÜZEY KARŞILAMA
Suud yönetiminin çok önem verdiği liderlere uygulanan karşılama töreni, ABD Başkanı Barack Obama'dan sonra bu kez Erdoğan için uygulandı. Kral Selman bin Abdülaziz, Erdoğan'ı uçağının merdivenlerinde karşıladı. İki lider birlikte önce tören birliğini selamladı. Ardından Kral Selman, heyetindeki isimleri tek tek Erdoğan'a tanıttı. Karşılama töreninden sonra, özel terminal içindeki büyük salona geçildi. İki lider beraberlerindeki heyet ile birlikte Kraliyet Sarayı'ndaki yemeğe geçti. Yemeğin ardından iki lider, beraberindeki heyetlerle birlikte görüşmeye geçtiler. Edinilen bilgiye göre, taraflar İslam dünyasının iki önemli ülkesi olarak önümüzdeki dönemde her alanda daha yakın işbirliği içinde olmayı savundu.

ARAPÇA TEŞEKKÜR

Temaslarını tamamlayan Erdoğan dün akşam Ankara'ya döndü. Twitter üzerinden Kral Selman'a Türkçe ve Arapça olarak teşekkür eden Erdoğan, mesajında "Suudi Arabistan Kralı ve Suudi Arabistan halkına, sıcak misafirperverlikleri için, şahsım ve milletim adına teşekkür ederim" ifadesini kullandı.

KRAL FAYSAL ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU
İslam dünyasının en prestijli ödüllerinden biri olarak kabul edilen Kral Faysal Ödülleri, Riyad'da düzenlenen bir törenle sahiplerini buldu. Hindistanlı televizyoncu Zakir Naik "İslam'a hizmet" ödülünü alırken, "İslami Araştırmalar"da Abdülaziz Kaki, "Tıp"ta Jeffrey Ivan Gordon (ABD) ve "Bilim"de Michael Gratzel (İsviçre) ödüle layık görüldü. Ödüller, Kral Selman bin Abdülaziz tarafından verildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan'a kral karşılama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN