Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Türkiye AB'den hiç vazgeçmedi'

Başbakan Davutoğlu reform vurgusu yaptı: AB'ye üyelik konusundaki irademiz güçlü şekilde devam etmektedir Ne zaman AB yeni fasıl açmak isterse biz eskileri kapatıp yenilerini açmaya hazırız. Olumlu bir atmosfer var, biz elimizden geleni yaparız

Giriş Tarihi: 4.3.2015
'Türkiye AB'den hiç vazgeçmedi'
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Portekiz ziyaretine, Türkiye- AB arasındaki ilişkiler damga vurdu. Portekiz Başbakanı Coelho Türkiye'nin üyeliğine açık destek verirken, "AB fotoğraflarında Türkiye'nin sembolik konumdan çıkıp, ailemizin içinde bir konuma gelmesi lazım" dedi. Davutoğlu da "Üyelik konusundaki irademiz net şekilde devam etmektedir. Türkiye reformlara devam edecek" diye konuştu. Davutoğlu, Portekiz ziyareti sırasında Lizbon'da önemli temaslar gerçekleştirdi. Portekiz Cumhurbaşkanı ve Başbakanı ile görüşmeler gerçekleştiren Davutoğlu, akşam saatlerinde "Türkiye-Portekiz Hükümetlerarası Zirve"nin ilk toplantısını gerçekleştirdi. Dışişleri Bakanlığı'nda gerçekleşen toplantı sonrasında Başbakan Davutoğlu ve Portekiz Başbakanı Passo Coelho ortak basın toplantısı düzenledi. Coelho ile Davutoğlu, Türkiye- AB ilişkilerinin ne olacağına ilişkin bir soru üzerine şunları söyledi:

TÜRKİYE SEMBOLİK KONUMDAN ÇIKMALI: (Portekiz Başbakanı Coelho) Ben şuna inanıyorum ki, bir çok AB üyesi ülkede kendi sınırlarını kontrol edememe sıkıntısı baş gösterdi ve bu da Türkiye'nin stratejik açıdan önemini daha da artırıyor. Esasında müzakere sürecinde değerlendirilmesi gereken bir konudur bu. AB fotoğraflarında da Türkiye'nin sembolik konumdan çıkıp, ailemizin içinde bir konuma gelmesi lazım. Biz Türkiye'nin AB içindeki bu boşluğu dolduracağını düşünüyoruz. Ve Türk halkının da bu sürecin verimli şekilde yürütüldüğünü görmesi lazım.

AB İRADEMİZ DEVAM EDİYOR: (Başbakan Davutoğlu) AB yönündeki açık ve net şekildeki gür ses budur. Üyelik konusundaki irademiz net şekilde devam etmektedir. Daha önce bir çok siyasi engellerle karşılaştık. Başka ülkelere gösterilmeyen engeller bize gösterildi. Ama biz hiçbir zaman vazgeçmedik. Türkiye'nin AB içinde oynayabileceği önemli rolden vaz geçmedik. Avrupa sadece Türkiye'nin üyeliğine olumsuz bakan ülkelerden oluşan bir birlik değil. Biz Portekiz'e minnettarız, bütün AB ülkeleriyle iyi ilişkiler geliştirmek istiyoruz. Önümüzdeki dönemde Türkiye reformlara devam edecek, ne zaman AB yeni fasıl açmak isterse biz eskileri kapatıp yenilerini açmaya hazırız. Bunu AB yöneticileri de biliyor. Olumlu bir atmosfer var biz elimizden geleni yaparız.

MUSUL HAREKATI GÜNDEMDE DEĞİL: (Başbakan Davutoğlu) Ankara'dan Bağdat'a giden askeri uçaklarımız, Sayın Abadi'nin Türkiye ziyareti sırasında savunma bakanlarımız arasındaki toplantıda beyan edilen ihtiyaçlardan oluşmaktadır, malzemelerden oluşmaktadır. Irak'ın istikrarı Türkiye için hayati önem taşıyor. Şu anda beyan edilmiş ortada bir operasyon, bir çalışma gündeme gelmiş değil. Gelmesi durumunda Türkiye'nin yapacağı katkılar konusunda ele alırız.

PORTEKİZ'DE 'BARIŞ' VURGUSU
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Portekiz'e yaptığı resmi ziyarette 1985'te şehit edilen Türk diplomatlar anısına yapılan anıtı da ziyaret etti. Türkiye'nin intikam hissiyle hareket etmediğine vurgu yapan Davutoğlu "Bu yıl Türkiye'ye dönük olarak 1915 sözde soykırım iddialarıyla birçok faaliyet yapılırken, diplomatlarımızın bu aziz hatıralarının unutulmasına izin vermeyeceğiz" dedi. Davutoğlu, daha sonra Portekiz'in en büyük ve ilk camisi olan Lizbon Merkez Camisi'ni ziyaret etti. Davutoğlu inşaat hakkında bilgi alarak, buradaki Müslümanlarla görüştü. Cami için Türkiye tarafından verilen mermerlerin bu yıl içinde yerleştirilmesi bekleniyor.

ŞEHİT DİPLOMATLARI UNUTMADI: Davutoğlu, Lizbon Büyükelçiliği İdari Ataşesi Erkut Akbay ve eşi Nadide Akbay adına yapılan anıtı ziyaret etti. Anıta çelenk bırakan Davutoğlu, "Acılı Dışişleri camiası ve Türkiye Cumhuriyeti bu diplomatlarımızın her birini derinden, yürekten anmıştır" dedi. Davutoğlu şu mesajları verdi:

UMARIM YENİ BİR BARIŞ DÜNYASI KURARIZ : Ümit ederiz ki bütün bu acılardan birlikte yeni bir barış dünyası kurarız. Ama her ne surette olursa olsun şehitlerimize olan vefa borcumuz hiçbir zaman unutulmayacaktır. Bugün ABD'ye hareket edecek Davutoğlu, bazı STK'larla temasta bulunacak. 7 Mart'a kadar sürecek programda BM'de de bir konuşma yapacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Türkiye AB'den hiç vazgeçmedi'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN