Efkan Ala: 'Altına imzamı atıyorum, kim ne anlıyorsa onu anlasın'

Efkan Ala, MHP'nin kendisi hakkında verdiği gensoru önergesinin görüşülmesi sırasında yaptığı "Anayasayı tanımıyorum" açıklamasıyla ilgili konuştu.

Giriş Tarihi: 5.3.2015 17:30
Efkan Ala: 'Altına imzamı atıyorum, kim ne anlıyorsa onu anlasın'
İçişleri Bakanı Ala, NTV'de gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Ala, MHP'nin kendisi hakkında verdiği gensoru önergesinin görüşülmesi sırasında yaptığı "Anayasayı tanımıyorum" açıklamasına değindi. Muhalefetin tepkisini çeken konuşmasında yanlış bir taraf olmadığını ifade eden Ala, "Altına imzamı atıyorum, kim ne anlıyorsa onu anlasın" ifadesini kullandı.

Ala'nın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle;

"Anayasanın ruhunu irdeleyen anayasanın oturduğu zemini sorgulayan bir konuşma. Konuşmamın altına imzamı atıyorum. Muhalafet partileri nasıl oluyor da bir darbe anaysasını savunabiliyorlar?

Neden bu statüko muhalefet partileri için bu kadar önemli. Böyle bir anaysal düzen düzen değildir. Muhalefet partileri bu anayasal anlayışı tanıyor mu? Konuşmamın altında bir imza yok. İsterseniz bu imzayı da atarım.

'Bunun kötü bir anayasa olduğunu söylememize engel bir durum yok, olsa da tanımıyoruz' dedim. Yanlış bunun neresinde.Yaptığım şeyleri izah etmek istemiyorum, söylediklerimin altına imzamı atıyorum, kim ne anlıyorsa onu anlasın. Milletin iradesini gasp eden bir anayasayı savunur hale geldiler.

Bu anayasa halkın egemenliğini öteleyen bir anayasadır. Peyderpey değiştirdik ama tamamen değiştirmelidir. Bu bizim siyasal projemizdir. Varsın muhalefet partileri bu anayasayı savunsunlar. Kendi kurdukları düzeni devam ettirmeye çalışsınlar."

"BEDEL ÖDEMEDEN ADIM ATMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Çözüm sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ala şunları söyledi: "Biz bu konuda kendi dilimizi oluşturuyoruz. Bu sorunları TÜrkiye'ye yakışır bir şekilde çözmek için sürekli adım atıyoruz. 2002'den bu yana... Bundan sonra da bedel ödemeden adımlarımızı atmaya devam edeceğiz. Bu sorunu çözdüğümüzde Türkiye'de yeniden bir aidiyet duygusu oluşacak. Annelerin dilini vicdanını buraya koyduk. Hepimizin sorunları var, bu sorunları birlikte demokratik anlayışla çözeceğiz."

2002'de OHAL'i kaldırmadık mı? Sadece güvenlik desek kaldırmazdık.Kürtçe televizyon yayınını biz sağlamadık mı? Özel okullarda eğitimi biz yasallaştırmadık mı? hak ve özgürlükleri biz zaten veriyoruz. Biz çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bunlara bazıları müzakere dedi diye biz de müzakere diyecek değiliz. Biz zaten gerekenleri yapıyoruz.

"ÖNERİDE BULUNMAK İSTEYEN BULUNSUN"

Ala, İç Güvenlik Paketi'ne yönelik tartışmalara ilişkin ise şunları söyledi: Biz ne yapacağımızı biliyoruz. Toplumla da tartışarak ortaya koyduk. Molof ve bonzai için gerekli düzenlemeleri yaptık. Jandarmanın AB standartlarında olduğu gibi sivil otoriteye bağlanması için gerekenleri yaptı. Nüfus işlerine yönelik düzenlemeler yapıyoruz. Kimin ne önerisi varsa katkı sağlasın dedik. Hala görüşmeler sürüyor. Kim ne öneride bulunacaksa getirsin, bulunsun."

Herkesin önerisine açığız.Öneri getirmeyin demedik. Neden Meclis'te öneri sunmak yerine Meclis'i çalışamaz hale getirdiler. 3'ü birden Meclis'e yakışmayacak tutumlar içerisine girdiler. Oradan bir hanımefendi yönetirken nahoş hareketlerde bulundular.

Bunu yapacaklarına önerilerde bulunsalardır. Ona rağmen kapıyı hiç kapatmadık. Yapacakları şey önerilerini sunmak.

"PARTİ KAPATILMASINA İHTİMAL VERMİYORUM"

CHP ve MHP'nin kapatılacağına ilişkin iddialara da değinen Ala, şunları kaydetti: Bu memlekete yazık oluyor. Anayasa düzenlemesiyle parti kapatmaları kaldıran önerimize ana muhalefet karşı çıkmıştı. O zaman kapatılsın diyenler şimdi eleştiriyor. Ben böyle bir şeye ihtimal ve imkan vermiyorum. Biz başından bu yana parti kapatılmasına karşıyız.

"TÜRKİYE'NİN HER YERİNDE VARIZ"

Ala'nın haziran ayında yapılacak genel seçimlere yönelik değerlendirmeleri ise şu şekilde oldu: Ben milletimin ferasetine güvenmişimdir. Hiç de yanıltmadı beni. Birçok meselede de buna şahit oldum. Sahaya indiğinizde öğretmen değil, ögrenme edasıyla gideceksiniz. Biz gittiğimizde AK Parti'nin hedefleri onaylandı. 2002'den bu yana iktidardayız anamuhaleft 37 ilde yüzde 10 barajını aşamadı. Bu mevzularda mangalda kül bırakmayanlara bakıyorsunuz, MHP Güneydoğu'da yüzde 1 alıyor. Biz Türkiye'nin her yerinde varız. Siyaset aslında vatandaşa hizmet etme bakımından çok önemli bir mecra."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Efkan Ala: 'Altına imzamı atıyorum, kim ne anlıyorsa onu anlasın'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN