Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Katliamlara rağmen medeniyet yaşayacak

Kültür mirasının tarih boyunca çeşitli saldırılara uğradığını belirten Erdoğan: Bugün de terör örgütü DAİŞ aynı yöntemi izliyor. Ancak yok etmeye çalıştığı medeniyetimiz yine var olmayı başaracak

Giriş Tarihi: 5.3.2015
Katliamlara rağmen medeniyet yaşayacak
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye ve Irak'ta faaliyet gösteren terör örgütü DAİŞ'in kütüphaneleri yakarak yok ettiğini belirterek "Musul'da içinde 8 bin nadide eserin bulunduğu böyle bir kütüphane böyle bir örgüt tarafından maalesef yakıldı. Medeniyetimiz geçmişten beri yaşadığı tüm bu kültür katliamlarına, soykırım girişimlerine, aldığı yaralara rağmen var olmayı sürdürmeyi başardı, inşallah başaracak" dedi. Erdoğan, İslam Kültür ve Sanat Platformu'nun Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve İstanbul Sanat ve Medeniyet Vakfı'nın desteğiyle dün Tophane-i Amire'de düzenlediği, Mehmet Çebi Koleksiyonu'ndan "Kelam'dan Kalem'e Büyük Buluşma" sergisinin açılışını yaptı. Erdoğan, özetle şöyle dedi:

KAĞIDI ÇİNLİLER BULDU AMA...:
Bizim medeniyetimiz bilgiye, öğrenmeye, dolayısıyla kitaba, kütüphaneye çok önem veren, bunları el üstünde tutan bir medeniyettir. İslam medeniyeti bir ilim, irfan ve kitap medeniyetidir. Burada, inancının temelinde oku emri bulunan, peygamber efendimizin beşikten mezara kadar ilim öğrenmeyi tavsiye eden bir medeniyetten söz ediyoruz. Kağıdı bulan Çinliler olabilir ama onu hakkıyla kullanan ve daha sonra Batı'ya ve diğer bölgelere ulaştıran bizim ecdadımızdır. Sadece kitabın kendisine değil harflerden kelimelere, kaleme, mürekkebe kadar her şeye değer verilmiştir. Hattatlık, nakkaşlık bizim kültürümüzde çok önemli, çok çok prestijli bir meslektir İlk kütüphaneler mescitlerde açılmıştır. Ardından evlerde, eğitim kurumlarında yaygınlaşarak devam etmiştir.

BÜYÜK MEDENİYET- LERDE KÜTÜPHANE ÖNEM-LİDİR:
Abbasi dönemi Bağdat'ta 36 kütüphane bulunduğu ifade edilir. Maalesef bu kütüphanelerin hepsi de malum Hülagü'nün başında oldu Moğol orduları tarafından yakıldı, yıkıldı, yok edildi. Buna karşılık bir başka Moğol hükümdarı Timur, ele geçirdiği şehirlerdeki kitapları toplayıp kendi başkentine götürdü. Benzer bir gelişme Endülüs'te yaşandı. Burada ortaya çıkan büyük medeniyette kitabın, kütüphanelerin önemli bir yeri vardı. Bu nadide eserler de maalesef İspanyol kardinalinin emriyle, Gırnata Meydanı'nda toplanıp ateşe verildi. Gırnata'da tam 1 milyon eserin yakıldığı rivayet edilir. Bugün için bile çok büyük bir rakam olan bu eserlerin her birinin kalplerden, zihinlerden süzülüp gelen göz nuru el mahareti olduğunu düşündüğümüzde yaşanan vahşeti daha iyi anlayabiliriz.

KÜLTÜR KATLİAMI:
Bugün de Suriye'de, Irak'ta faaliyet gösteren bir terör örgütü DAİŞ, aynı yöntemi izliyor, medeniyetimizde, kültürümüzde, köklerimizde ne varsa yok etmeye çalışıyor. Geçenlerde bir Iraklı dostum 'Maalesef Musul'daki o canım kütüphanelerimizi yaktılar, yıktılar' dedi. Aynı şekilde 'Camilerimiz, türbelerimiz yakılıyor, bombalanıyor, yıkılıyor' dedi. Şimdi Musul'da içinde 8 bin nadide eserin bulunduğu böyle bir kütüphane böyle bir örgüt tarafından maalesef yakıldı. Daha önce Timbuktu'da benzer bir hadise yaşandı. Medeniyetimiz geçmişten beri yaşadığı tüm bu kültür katliamlarına, soykırım girişimlerine, aldığı yaralara rağmen var olmayı sürdürmeyi başardı, inşallah başaracak. Gırnata'da 1 milyon kitabı yakan Avrupa, Rönesansı'nı o kitapların külleri değil, birikimleri üzerinde inşa etti. İnşallah Suriye'de, Irak'ta ve medeniyet coğrafyamızın her köşesinde yakılsa da yıkılsa da mahzun bir şekilde tozlu raflarda kendi haline bırakılmış olsa da yine bu kitapların, bu birikimin üzerinde gelişimimizi, inkişafımızı gerçekleştireceğiz.

CUMHURBAŞKANI KÜLLİYESİ'NE 5 MİLYONLUK KÜTÜPHANE...
Dünyaya bakıyoruz. Öyle ülkeler var ki 50, 100, 150, hatta 300 milyon çeşit kitap olan kütüphaneler var. Şu anda bizde aldığım bilgilere göre herhalde en büyük kütüphane Ankara'daki Milli Kütüphane'yi söylüyorlar, 1,5 milyon. Daha büyüğü yok. İnşallah şimdi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, bu da tabii büyük değil daha büyüğünü de inşallah yapacağız, orada bir, 5 milyon çeşit kitabı olan bir kütüphaneyi şu anda projelendirmesini bitirdik, inşallah onun inşasına başlayacağız. Bu vesileyle 24 saat insanına, halkına açık bu tür kütüphaneleri inşa etmek suretiyle kitaba olan sevginin, ilginin başarılabilmesi, bu zemini hazırlama görevini devlet olarak bizim yerine getirmemizin gereğine inanıyorum. Bu zemini hazırlayacağız ki 'Gençliğimize, nesillerimize karşı görevimizi yaptık veya yapmaya gayret ettik' diyebilelim.

ERDOĞAN'A 'EN YEŞİLAYCI' ÖDÜLÜ

Yeşilay Haftası kapsamında düzenlenen Yeşilay'ın Enleri Zümrüdüanka Ödül Töreni dün Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda gerçekleştirildi. Bu yıl ikincisi gerçekleştirilen ödül törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Üyesi Bakir İzzetbegoviç ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı da katıldı. Törende, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, "En Yeşilaycı Özel Ödülü" verildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi: Pozitivist, maddiyatçı bir hayat anlayışıyla yetişen nesiller için zararlı alışkanlıklar ve bağımlılık bir el uzatımı mesafesindedir, o kadar yakındır. Siz insanların kalplerini, zihinlerini boş bırakırsanız, gelir orayı her türlü kötü alışkanlık, bağımlılık işgal eder. Biz evlatlarımızın kafalarıyla birlikte kalplerini de beslemeliyiz, mutmain etmeliyiz, doyurmalıyız. Zararlı alışkanlıklara karşı toplumsal bir duyarlılık, sosyal bir reaksiyon oluşturmak mecburiyetindeyiz. Sigara içenin ayıplandığı, uyuşturucu kullananın adeta ağır hasta muamelesi görüp derhal tedaviye alındığı bir toplumsal ortamı hep birlikte tesis etmeliyiz. Zararlı alışkanlıklarla ve bağımlılıkla mücadele, evet benim bu ülkenin geçmişte başbakanı şimdi cumhurbaşkanı olarak vazifemin de gereğidir.

ÇAMLICA CAMİSİ'NE İSLAM ESERLERİ MÜZESİ

"Adı Büyük Çamlıca Camisi olmayacak ama Büyük Çamlıca'da inşa edilmekte olan caminin altında dev bir İslam eserleri müzesini kuruyoruz. Ona göre projelendirme yapıldı. İstanbul'daki bu açığı bu şekilde inşallah bu vesileyle kapatmış olacağız. Buraların özellikle bu eserlerle bir çekim alanı haline gelmesinin gereğine inanıyorum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Katliamlara rağmen medeniyet yaşayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN