Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erdoğan: Dünya kadınlar günü bir fırsattır

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nca düzenlenen Kadınlar Günü Buluşması etkinliğinde konuştu.

Giriş Tarihi: 8.3.2015 19:19 Güncelleme Tarihi: 8.3.2015 19:51
Erdoğan: Dünya kadınlar günü bir fırsattır

Konuşmadan satırbaşları

KADININ SÖMÜRÜLMESİNE KARŞIYIZ

Biz dünya görüşleri ideolojileri ne olursa olsun bütün kadınların haklarını savunuruz. Kadınların değil sadece bazı kadınların mücadelesini yapanlardan değiliz, hepsini savunuruz. Kadına karşı fiziksel, ekonomik, sembolik her türlü şiddete karşı çıkıyoruz. Biz kadınların yanındayız yanında olmaya da devam edeceğiz. İşadamları var iş kadınları var. Emeklerini sömürüyorlar. Bu emeğin sömürülmesine asla müsade etmemeliyiz. Ben bunu da bir taciz olarak görüyorum. Asgari ücrete bile layık görmeyenler var, bunları yaşıyoruz. Bunları bir kenara koyamayız. Erkekse daha fazla ücret ver, kadınsa daha az ver. Bu adalet değil. Adaletin olmadığı yerde huzuru bulamayız, bulamazsınız.

BU VAHŞET SADECE ÜLKEMİZDE YAŞANMIYOR

Aile içi şiddete karşı çıktığımız kadar iş hayatındaki adaletsiz politikalara da hep birlikte karşı çıkmalıyız karşı çıkacağız. Cumhurbaşkanınız olarak samimi bir kardeşiniz olarak kadınların adeta bir pazarlama aracı olarak bir vitrin süsü olarak kullanılmasını da kadına karşı saygısızlık olarak kabul ettiğimi belirtmek istiyorum. Kadın emeğinin ve bedeninin sömürülmesini kadına karşı şiddetin bir başka şekli olarak değerlendiriyor ve bununla da mücedele edilmesini savunuyoruz. İnşallah önümüzdeki dönemde bu konularda daha kapsamlı çalışmalar gerçekleştireceğimizi umut ediyorum. Kadına şiddet sorunu sadece ülkemize mahsus değil. Bu vahşet sadece ülkemizde yaşanmıyor. Dünyanın pek çok ülkesinde benzer sorunlar mevcut. Böyle söyleyince gözlerimizin önüne heen Afrika, Asya, Güney Amerika gelmesin sadece buradadır zannetmeyin. Gelişmiş ülkelerde de aynı sıkıntılar yaşanıyor. ABD'de de yaşanıyor. Bunları bizzat yerinde gören birisi olarak söylüyorum. Dolayısıyla kadına şiddet için yapılacak çalışmaları küresel düzeydeki eğilimleri görerek yürütmek durumundayız.

KUR'ANDA KADINLAR İÇİN ÖZEL SURE VAR


Kur'anda sadece kadın için bir sure var. Yaradılış itibari ile de Rabbimizin katında da erkek ile kadının birbirlerine herhangi bir üstünlüğü asla yoktur. Aynı şekilde Peygamber Efendimiz Aleyhisselam'ın bu doğrultuda pek çok hadisi bulunuyor. Bir sahabinin kolunu kırdığı eşinin ailesinin yanına dönmesini emrediyor. Kendi tarihimizde medeniyetimizde de kültürümüzde de kadının seçkin yerine ilişkin çok sayıda örnek bulmak mümkün. Kadın hakkın nurudur buyuran Mevlana Hazretleri erkekleri de bilgisiz sevgisi az olarak tasvir ediyor. İnsan dediğimiz varlığın yarısını erkek oluşturuyorsa diğer yarısını da kadın oluşturuyor. Bunlardan birisini geride tutmak insanlığı eksik bırakmaktır. Kimseyi annesi ile babası arasında tercih yapmaya asla zorlayamazsınız.

EN GÜÇLÜ YAPI AİLEDİR

Biliyorsunuz bazı konuları yakından takip ediyorum. Örneğin sigara gibi. Bundan böyle kadına şiddeti de ayrıca özel olarak takip ediyorum. Bakanlığımızca yapılan çalışmaları bizzat kuracağım ekiple takip edeceğim. İnsana karşı şiddete de karşıyız. Kadına yönelik şiddeti inancı ile kültürü ile geleneği töresi ile meşrulaştırmaya çalışan herkes kendini kandırıyor. Aynı şekilde kimse de sözde kadın hakları savunuculuğu adı altında bu yanlışları aile kurumuna yüklemeye kalkmasın. Aile kurumu ile ilgili var olan sorunlu alışkanlıklar elbette giderilmelidir fakat unutulmamalıdır ki doğru alışkanlıkların yerleştirilmesi için dayanacağımız en güçlü yapı ailedir. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün bunun için bir fırsat olduğu, yapılanlar için de tövbe vesilesi olmasını temenni ediyorum. Tabi bir kez daha bütün kadınların Dünya Kadınlar Günü'nü kutluyorum. Bir kez daha kadına şiddet insanlığa ihanettir diyorum. Bu vesile ile özellikle hafta içinde ebediyete uğurladığımız bir bayan yol arkadaşımızı burada anmadan edemeyeceğim. Emine Nalbantoğlu kardeşime Allah'tan rahmet diliyorum. Rabbim cennetiyle cemali ile inşallah müşerref kılsın.

Kadına yönelik şiddetle mücadele için hazırlanan spot filmi için de emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bu vesile ile bizleri bir araya getiren Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına, bakanımıza ve tüm ekibine teşekkür ediyor, hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan: Dünya kadınlar günü bir fırsattır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN