Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bülent Arınç'tan flaş açıklamalar

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda ikinci kez düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç'tan açıklamalar geldi.

Giriş Tarihi: 9.3.2015 20:40 Güncelleme Tarihi: 9.3.2015 22:26
Bülent Arınç'tan flaş açıklamalar
Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu sonrası açıklamalarda bulundu.

İşte Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç'ın gündeme ilişkin o açıklamaları;

2020 YILINA KADAR KULLANILACAK


Bildiğiniz gibi 24 Şubat 2015'te Malatya'da iki uçak, 5 Mart'ta da Konya'da uçağımız düştü iki pilotumuz şehit oldu. Bu uçakların birbirinden farklı olduğunu tespit etmekte fayda var. Malatya'da kaybettiğimiz uçaklar RF-4 keşif uçağı, Konya'daki uçağımız F-4 bombardıman uçağıdır. F-4 uçakları epey bir süredir kullanılmaktadır. Keşif amaçlı kullanılan uçaklarımız da 25-30 yıldır envanterimize girmiş bulunuyor. Rutin olarak teknik kontrolleri her zaman yapılmaktadır. Modernize edilen uçakların bir kısmının envanteri yıl olarak tespit edilmiştir. En son 2020 yılına kadar uçakların kullanılması devam edecekti.

DÜŞME SEBEPLERİ ARAŞTIRILIYOR


Bu F-4 uçaklarının envantere girmesinden bugüne kadar 60 uçak hizmet dışına çıkmıştır. Şükürler olsun ki hava kuvvetlerinde bu uçakları kullanan personelimiz fevkalade başarılı pilotlardır. Sevindiren gelişme en az kaza ABD ve Çin de dahil Türkiye'de olmuştur. Bu tür olaylar meydana geldiğinde adli yönden bir soruşturma idari yönden de TSK kendi içinde bir soruşturma yapmaktadır. Teknik ekiplerin kaza kırım sonuçlarının hazırlanmış olması da buna ışık tutacaktır. Uçakların düşme sebepleri araştırılıyor. Teknik sebeplerle uçakların düşmediği konusunda düğümlenmektedir. Asıl sebebi soruşturmaların sonunda hep birlikte öğrenmiş olacağız.HAKAN FİDAN'IN ADAYLIKTAN VAZGEÇMESİ

Son günlerde en çok konuştuğumuz isim. Ben aday oldu tekrar konuşmayacağız diye düşünüyordum. Ancak bugün bir gelişme oldu. Bu konuda ilk haberdar olan benim. O tarihte bir kanalda mülakat içindeydik. Arkadaşlarımız bana böyle bir gelişme söylediklerinde kendi düşüncelerimi ifade ettim. Ben o zaman sadece milletvekili olmak için istifa edilmişse bu bir israftır demiştim. Sonra da bakan olduğu takdirde de sonuçlar ne olur diye söylemiştim. Daha sonra Sayın Cumhurbaşkanımız benim d üşüncelerime yakın bir düşünce ifade etti. Kendisinin yaptığı görev itibari ile pek çok bilgiye sahip olduğunu, kurumun çok önemli bir kurum olduğunu ifade etti zaman zaman da tekrarladı. Sayın Başbakan da Fidan'ın aday olmak istediğini kendisinin de kabul ettiğini söylemişti.

Bugün Sayın Fidan vazgeçtiğini Başbakan'a iletti, Başbakan da Cumhurbaşkanına ileterek olumlu karşılandı. Bu da basına yansıdı. Başbakanımızın Cumhurbaşkanımızla bu konuyu görüşerek mütabık kalmasının ardından Müsteşarımızın yaptığı açıklamayı ben şahsen yeterli görüyorum.

MİT MÜSTEŞARLIĞI'NA YENİDEN GÖREVLENDİRİLDİ


Sayın Fidan'ı Başbakanımız görevlendirmiştir kendisi MİT Müsteşarlığına geri dönecektir.

SAYIN GÜL PARTİMİZİN KURUCULARINDANDIR

Gazeteci arkadaşlarımızın bir özelliği var. Tuzağa düşmemeye çalışıyorum ama bazı büyüklerimiz her soruya sorulduğu kadarıyla cevap veriyor. Ben bir davet gereklidir sözümle sayın Davutoğlu'nun davete gerek yoktur sözünü yan yana getirirseniz yanlış anlaşılır. Sayın Başbakan bu parti onun evidir. Davet dışardan gelecek olana yapılır, kapı dışardan gelecek olana açılır dedi. Gazeteci arkadaşlarımız soruyu tam sorsalar biz de başka yanlışa düşmeyiz. Sayın Abdullah Gül bu partinin kurucusudur, çok başarılı bir siyasetçi ve çok başarılı bir Cumhurbaşkanlığı yapmış ve şuanda siyasetin dışındadır. Bizim söylediğimiz konu bu isteğin kendisinden gelmesi değil partinin Başbakan düzeyinde veya başka bir düzeyde davet edilmesiydi. Cumhurbaşkanımızın iyi olur, Başbakanımızın davete gerek yok demesiyle arada çetrefilli bir durum olmadığını gösterir. Sayın Gülün de düşüncelerini almak suretiyle önümüzdeki süreçte değerlendirecektir. Kendi iradeleri şimdilik siyasetin dışında kalmaksa buna da herkesin saygı duyması gerekir. Bu konu gündeme gelmemiştir ve Sayın Başbakanımızın takdirindedir.

SÜLEYMAN ŞAH'IN AÇILIŞ TARİHİ

Yer hazırlanıyor çalışmalar devam ediyor. Nakil işlemleri de en kısa sürede gerçekleştirilecek. Onun da zaten duyurusu basın yoluyla yapılacak.

ÇÖZÜM SÜRECİ GÖRÜŞÜLMEDİ AMA...

Çözüm süreci konusunda son açıklamalardan sonra bir olumlu noktada olduğumuzu düşünüyoruz. Orada en önemli konu bahar aylarında örgütün kongre toplaması ve silah bırak kararını almasıdır. Bu bahar ayları dendiğine göre bugün konuşulmadığı için kendi düşüncelerimi söylüyorum. 2013 Nevruz'da böyle bir söylenmişti ama Nevruz'dan önce olur mu böyle bir adım diye düşünüyorum ama zaman çok dar imkansız görünüyor. Haziran'da olur diye bekliyoruz. Biz üzerimize düşeni yapacak gelişmeleri de takip edeceğiz.

EN SEVİLMEYEN SİYASETÇİ ÇOK KONUŞAN VE BOŞ KONUŞANDIR

Çok konuşan ama boş konuşan 3-5 tanedir. Bunlardan biri de bunu söyleyen o kişidir. Hakaretten başka bir şey bilmeyen bir garip siyasetçidir. Siyasette en sevilmeyen insan çok konuşan ve boş konuşandır. Bunları da her zaman tespit edebilirsiniz. Seçim kanunu, YSK kararları bununla ilgili bütün mevzuatı içeren konular önümde. Her kamu görevlisi milletvekili adayı, aday adayı olmak için görevinden ayrılabilir geri dönüşleri de mümkündür. Sadece bazıları dönemez bunlar da TSK, Yargı ve çok seçilmiş sayılmış insanlardır. Bütün bunları dikkate aldığımızda MİT Müsteşarlığı'nın aday adaylığından sonra geriye dönemeyeceğini hiç bir kanun partiye aday olduktan sonra aday adayı olur demiyor. Ben aday adayı olmak istiyorum der amiri bunu kabul eder, görevinden ayrılır, belgeleri YSK'ya verilir ve o kişi aday adayı olmuş sayılır resmen. Aday oldu, seçimlere girdi ama vekil olamadı yine o zaman da geri dönmek isterse yine geri dönmesi mümkün olabilir. Daha adaylığa bile geçememiş. Dün istifa etmiş aday adaylığı için müracaat etmiş bugün de vazgeçse görevine geri dönmek isterse bu yine mümkündür. Bu sadece TSK ve yargı mensupları için geçerli değildir.

Şimdi o konuşan kişi bu kişi aday adayı oldu, üye oldu artık dönemez derse cehaletini ortaya koyar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bülent Arınç'tan flaş açıklamalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN