Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakanlar Kurulu 2. kez Beştepe'de

Bakanlar Kurulu'nun Beştepe'de gerçekleştirilen ikinci toplantısında, dış politika, ulusal güvenlik ve ekonomideki gelişmeler kapsamlı şekilde ele alındı. F-4 kazaları hakkında bilgi veren Başbakan Yardımcısı Arınç, uçağın teknik nedenle düşmediği yönünde kanaat oluştuğunu söyledi

Giriş Tarihi: 10.3.2015
Bakanlar Kurulu 2. kez Beştepe'de
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 50 gün sonra kabineyi ikinci kez Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda topladı. Dokuz saat süren Bakanlar Kurulu toplantısının gündeminde dış politika, güvenlik politikaları ve ekonomi konuları vardı. 7 Haziran'da yapılacak genel seçimler için anayasa gereği gerçekleşen istifaların ardından yeni göreve başlayan Adalet Bakanı Kenan İpek, İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, Bakanlar Kurulu'na ilk kez katıldı. Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar ile Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk'ün de katıldıkları toplantıda, Şah Fırat Operasyonu ve sonrasında bölgede şekillenen yeni durumun yanı sıra art arda yaşanan F-4 savaş uçağı kazalarıyla ilgili brifing verildi. İçişleri Bakanı Öztürk toplantıda iç güvenlik reformunun içeriğiyle ilgili genel bilgilendirme yaptı. Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ise Çözüm Süreci konusunda bilgi verdi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Suriye ve bölgedeki gelişmelerle Ukrayna'da yaşananlar konusunda bilgi aktardığı toplantıda, önümüzdeki günlerde Ukrayna'ya gidecek Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ziyaretinin kapsamı da gündeme geldi. MİT Müsteşar Vekili İsmail Hakkı Musa ise küresel terörizm konusunda sunum yaptı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da ekonomide yaşanan son gelişmeler üzerine brifing verdiler. Bakanlar Kurulu'nun ardından toplantı hakkında bilgi veren Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, sorular üzerine şunları kaydetti:

F-4 TEKNİK ARIZADAN DÜŞMEDİ:
(F-4 savaş uçaklarının düşme nedeni) Özellikle bu uçakların birbirinden farklı olduğunu tespit etmekte fayda var. Bu uçaklar çeşitli yapısal iyileştirilmelere tabi tutulmuş ve rutin olarak da kontrolleri her zaman yapılmaktadır. Modernize edilen uçakların bir kısmının 2020'ye kadar envanterde kalması planlanmaktadır. Bu F-4 uçaklarının envantere girmesinden bugüne kadar kazalar sonucu 60 uçak hizmet dışına çıkmıştır. Dünyada bu uçakların kullanıldığı ülkelerdeki istatistikler de ortaya koyuyor ki, en az hizmet dışı kalan uçak Türkiye'dedir. Bu tür olaylar meydana geldiğinde adli yönden bir soruşturma, idari yönden de TSK kendi içinde bir soruşturma yapmaktadır. Teknik ekiplerin kaza kırım sonucunun hazırlanmış olması da bunlara ışık tutacaktır. Şu anda tahmini olarak varılan kanaat, teknik sebeplerle uçağın düşmediği konusunda düğümlenmektedir. Ama asıl sebebi soruşturmaların sonunda hep birlikte öğrenmiş olacağız.

MB İLE GÖRÜŞME GÜNDEME GELMEDİ:
(Erdoğan'ın Merkez Bankası Başkanı Başçı ile yapacağı görüşmenin sorulması üzerine) Öyle bir görüşme yapılacaksa ne zaman yapılacaktır, bu gündeme gelmedi. Cumhurbaşkanımız ne zaman arzu ederlerse ilgili arkadaşları çağırır kendilerinden bilgi alır. Bugün Merkez Bankası'nın (MB) yaptığı bu faiz indirimleri elbette piyasalara bir rahatlık vermiştir. Bunun devam etmesi de şüphesiz beklenir. Sayın Babacan'a bugüne kadar MB'nin çalışmalarından dolayı cumhurbaşkanımızın herhangi bir sorusu eleştirisi olmamıştır.

GÜL'ÜN İRADESİNE SAYGI DUYULMALI:
(11. Cumhurbaşkanı Gül'ün AK Parti'ye davet edilip edilmeyeceği) Hepimiz çok iyi biliyoruz ki Abdullah Gül bu partinin kurucusudur. Başarılı bir siyasetçidir. Örnek olmuştur. Elbette AK Parti kendisinden yararlanmak isteyebilir. Bizim söylediğimiz konu bu talebin kendisinden gelmesi değil, partinin böyle bir ihtiyaç görüyorsa başbakan düzeyinde ya da başka bir düzeyde kendisinin davet edilmesi ve adaylık müracaatına da gerek yok gereken her şeyin rahatlıkla yapılabilmesidir. AK Parti'de herkes elbette bundan büyük bir memnuniyet duyar. Ama kendi iradeleri şimdilik siyasetin dışında kalmaksa buna da herkesin saygı duyması gerekir. Bu konu Başbakanımızın takdirindedir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakanlar Kurulu 2. kez Beştepe'de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN