Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ten 'kur' açıklaması

İşleri Başkanlığı, fiyatlandırmasında avrodan dolara geçişin, son dönemde dolar kurunda yaşanan yükselmeyle ilgisi bulunmadığını bildirdi.

Giriş Tarihi: 10.3.2015 16:54
Diyanet'ten 'kur' açıklaması
Diyanet İşleri Başkanlığı:

-"Bakanlıklararası ve Kurulu, 2014 yılı kasım ayında aldığı kararla Hac ve Umre hizmetleri için alınan ücreti dolar kuru olarak değiştirdi"
-"Beş ay önce yapılan söz konusu değişikliğin son dönemdeki dolar kurunda yaşanan yükselmeyle ilgisi bulunmamaktadır. Başkanlık, bütün hizmetlerini ticari bir kaygı gözetmeden yerine getirmektedir"

İşleri Başkanlığından yapılan açıklamada, hac ibadeti için 2007'ten 2014'e kadar başvurusunu kesintisiz yenileyenler kuraya tabi tutulmadan kesin kayıt hakkı kazanacağı, geriye kalan kontenjan için 12 Mart'ta kura çekileceği belirtildi.

Kurada çıkan vatandaşların 16-27 Mart'ta kesin kayıt yaptırması gerektiği bildirdi.

Her ülkeye verilen hac kontenjanının, o ülkenin nüfusunun binde biri oranında olduğu ancak Kabe'nin çevresini genişletme çalışmaları sebebiyle yüzde 20'lik kontenjan kısıtlamasına gidildiği hatırlatılan açıklamada, bu yıl Türkiye'den 55 bin 540 vatandaşın hacca gidebileceği kaydedildi.

BÜTÜN HİZMETLER TİCARİ BİR ÇIKAR GÖZETMEN YÖNETİLİYOR

Suudi Arabistan'daki bütün ücretlendirme ve kiralamaların dolar kuru üzerinden yapıldığına işaret edilen açıklamada, bu nedenle Bakanlıklararası Hac ve Umre Kurulu, 2014 yılı kasım ayında aldığı kararla Hac ve Umre hizmetleri için alınan ücreti dolar kuru olarak değiştirdiği ifade edildi.

Beş ay önce yapılan söz konusu değişikliğin son dönemdeki dolar kurunda yaşanan yükselmeyle ilgisi bulunmadığı belirtilen açıklamada, "Başkanlık, bütün hizmetlerini ticari bir kaygı gözetmeden yerine getirmektedir" ifadesine yer verildi.

Diyanet İşleri Başkanlığının, kutsal topraklarda hacılara başta vaaz ve irşat hizmetleri olmak üzere yemek, sağlık ve ulaşım hizmetlerini hacılara sunacağı bildirildi.

Yurtdışından hacca gitmek isteyenlere de yer verilen açıklamada, Din Hizmetleri Müşavirlik ve Ataşeliklerine müracaat edenler arasından 8 bin kişinin bu yıl yurt dışından hacca gideceği belirtildi.

SAĞLIK SORUNU YAŞAYANLAR İÇİN VEKALET KOLAYLIĞI

Hac kurasında çıkan ancak heyet raporuyla sağlık durumlarının elverişli olmadığını beyan edenler için kolaylık getirildiği vurgulanan açıklamada, "Bu durumda olanların birinci dereceden yakınları, noterden alınacak vekaletle yakınlarının hac vazifesini yerine getirebilecek" bilgisine yer verildi.

Hacca gidecek vatandaşlara farklı hizmet seçenekleri sunabilmek amacıyla Mekke ve Medine'deki bina ve otellerin fizik yapıları ve Harem'e olan mesafeleri dikkate alınarak hac konaklama türleri de belirlendiği belirtilen açıklanan "normal konaklama" seçeneğini tercih edenlerin 3 bin 600 dolar, "müstakil konaklama"yı tercih edenler 5 bin dolar, otel tipi konaklama tercih edenlerin ise 6 bin 900 dolar ile 9 bin 900 dolar arasında değişen hizmet bedeli ödeyeceği kaydedildi.

Hac kuralarının sonuçlarının aynı gün www.diyanet.gov.tr adresinden ilan edileceği bildirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diyanet'ten 'kur' açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN