Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel örgütte delil timi kuruldu

Seçilmiş hükümeti görevden uzaklaştırmak için tuzaklar kuran paralel yapı, geride iz bırakmamak için mensuplarına ‘Hizmet içi’ eğitim vermeye başladı. Örgütün istihbaratçıları tarafından hazırlanan eğitimlerde, polis baskını öncesi delillerin karartılması konu olarak yer aldı

Giriş Tarihi: 10.3.2015 11:06 Güncelleme Tarihi: 10.3.2015 14:58
Paralel örgütte delil timi kuruldu
Paralel yapının, güvenlik güçlerinin yapacağı olası operasyonlar için mensuplarını delil imha eğitimden geçirdiği ortaya çıktı. Eğitimlerde, ev, işyeri ve araçlarına yönelik bir arama durumunda; nasıl hareket edileceği, ilk olarak imha edilecek materyallerin neler olduğu, bir perasyon anında ilk irtibata geçilecek kişilerin kimler olduğu öğretiliyor. Paralel yapının, mensuplarından herhangi bir örgütsel bilgi, belge ve dökümanın ele geçirilmesini engellemeyi amaçladığı belirtiliyor.

DERS İSTİHBARATÇILARDAN

Deneyimli polis ve avutlarca hazırlanan ve yapının üst kadrolarından alt kadrolarına kadar görevli mensuplarına yönelik eğitimde geçmişin izlerinin silinme çabaları dikkat çekiyor. Özellikle Emniyet'in terör, istihbarat ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanlığı'nda (KOM) da görev yapmış deneyimli polisler, aileleri evlerinde tek tek ziyaret ederek, bu konular hakkında bilgilendirdiği öğrenildi.

BİLGİSAYARLARI YOK EDİN

Paralel yapı mensuplarına öncelikli olarak örgütsel bilgi ve belgeleri içerebileceği veya hafızalarında iz bırakabileceği ihtimaline karşı kullanılan tüm akıllı cep telefonları ile tablet ve dizüstü bilgisayarları yok etme talimatı verdi. Örgütsel bir amaçla kullanılan tüm dijital materyallerin öncelikli yok edilmesi, paralel yapının 'Hizmet içi' eğitiminin en öncelikli eğitim konusu oldu.

KİMSEYE TESLİM ETMEYİN

Örgütsel belge ve dökümanların kağıda aktarılmış olanlarının kesinlikle ev ve işyerleri ile araçlarında bulundurulmaması gerektiği de bir diğer eğitim konusu oldu. Eğitimlerde, yakın ve uzak akrabalar ile örgütten olmayan yakın arkadaş çevresine evrak teslimi yapılmaması gerektiği anlatıldı.

Bank Asya'ya büyük şok! Öyle bir zarar ettiler ki...

BİZ YAPTIK SİZE YAPILMASIN!


Bir diğer eğitim konusu da bilgisayar, akıllı telefon, tablet, dizüstü bilgisayarlar ile harici hard disk, flash bellek gibi dijital veri depolama aygıtlarının kesinlikle avukat kontrolünde teslim edilmesi ve teslim alınması başlığı oldu. Bu tür cihazlara veri yüklemenin kolaylığına dikkat çekilirken, bu cihazlar avukatlar nezaretinde açtırılmasını ve tek tek çok ciddi kontrol edilerek kaydedilmesine dikkat çekildi. Bu cihazlara veri yükleyerek delil üretmenin daha öncede yapıldığına dikkat çekilmesi akıllara Ergenekon davasında başta 51 Nolu DVD'yi getirdi.

Avukatlarınız gelmeden kapıyı açmayın

Operasyon esnasında nasıl hareket edileceği ve ilk şokun üzerle rinden atılmasının hayati öneme sahip olduğu anlatılan 'Hizmet içi' eğitimlerde, panik yapılmaması özellikle altı çizilen husus olarak lanse ediliyor. Herhangi bir operasyon durumunda avukatlara ivedilikle haber verilmesi gerektiği, avukatlar gelmeden polisin ev-iş yeri veya araç kapılarının açılmaması net olarak belirtiliyor.

Yeni Şafak

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel örgütte delil timi kuruldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN