'Başkanlık' yaşanır

Giriş Tarihi: 11.3.2015
'Başkanlık' yaşanır

Eski Türkiye'nin alışkanlıklarıyla belirlenen hedefe ulaşılamayacağını belirten Erdoğan: Bu konu sıradan bir teori olayı değildir. Bu konuşulmaz, yaşanır. Başkanlık şahsi arzum değil, Türkiye'nin hedeflerinin ihtiyacıdır

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda düzenlenen dördüncü muhtarlar toplantısındaki konuşmasında, Ankara, İstanbul, Yalova, Tekirdağ, Edirne, Çanakkale, Kocaeli, Kırklareli ve Bilecik'ten gelen 424 muhtara hitap etti. Erdoğan şunları söyledi:

KUŞLARDAN KAPATMA HABERİ ALINMASIN:
(CHP'nin kapatılma iddialarına ilişkin) Neymiş partilerini kapatacaklarmış. Niye senin partini kapatsınlar? Sayın Başbakan'a da söyledim. Meclis'e getirin bu işi, buyurun gelin bir hafta içinde hemen birlikte yasa teklifini getirelim. Partilerin kapatılmasını zorlaştıralım demiyorum, kapatılmayı tamamen ortadan kaldıralım. Milleti aldatmaya gerek yok. Temenni ederim ki süratle bu iş hallolur. Ondan sonra da hiç kimse "Kuşlardan haber aldım, benim partimi kapatacaklar" diye ortalıklarda dolaşmasın.

YENİ GEZİ RÜYASI GÖRENLER:
Hala masum gençlerin canı pahasına üniversiteleri kavgaların merkezi haline getirme, hala Gezi olaylarını yeniden alevlendirme rüyası görenler var. Türkiye bu karanlık günleri artık geride bıraktı.

ÖZEL BİRİM KURACAĞIZ:
Cumhurbaşkanlığında bir birim inşallah oluşturuyorum. Bu birimdeki kardeşlerimiz, hanım kardeşlerim, özellikle Türkiye genelinde kadına şiddetle ilgili gelecek bütün haberleri bizzat buradan takip edeceğiz, bizzat buradan takip edeceğim. Böylece nerede, ne oluyor anında inşallah bunlara müdahale etme fırsatını bulacağız.

BAŞKANLIK SİSTEMİNE YABANCI DEĞİLİZ:
Yeni vizyonlar yeni hedefler doğrultusunda büyüyen, güçlenen Türkiye'nin buna uygun bir yenilenmeye, yapılanmaya ihtiyacı her geçen gün daha iyi ortaya çıkmakta. Eski Türkiye'nin alışkanlıklarıyla, kurallarıyla, kurumlarıyla bu dönüşümü tamamlayamayacak, hedefe ulaşamayacak. Bunun için köklü bir değişime ihtiyacımız var. Başkanlık sistemi bizim milletimizin yabancısı değil.

BAŞKANLIK ŞAHSİ ARZUM DEĞİL:
Başkanlık sistemi benim şahsi arzum asla değildir. Israrımın sebebi, Türkiye'nin 2023 hedeflerine de 2053 ve 2071 vizyonuna da ancak bu şekilde ulaşılacağına inanıyor olmamdır. Demokratik sistem içinde hızlı karar alabilme, bunları uygulama mekanizmalarına ancak başkanlık sistemiyle sahip olunabilir. Bunu 12 yıllık başbakanlık dönemimde yaşadım, gördüm. Yani damdan düştüm. Damdan düşerek de nerede sıkıntı var, bunu bizzat yaşadım. Nerede eksik var, bunu bizzat yaşadım. Bu konu sıradan bir teori olayı değildir. Teorinin pratikle, uygulamayla bütünleşme olayıdır. Bu konuşulmaz, yaşanır. Ben bunu aynı zamanda yaşadığım için anlatıyorum.

MİLLETİ KARŞISINDA BULUR:
Başkanlık sisteminden diktatörlük çıkarmak isteyen, herkesten önce bu milleti karşısında bulur. Dolayısıyla benim yeni Türkiye, yeni anayasa ve başkanlık sistemi teklifimin gerisinde yine milletimin arzu ve desteği vardır.

ŞİDDET KARŞITI FİLMİ MUHTARLARA İZLETTİ
Erdoğan, 8 Mart'ta İstanbul'da düzenlenen ve kendisinin de katıldığı programa değinerek, burada, kadına şiddete karşı kamuoyunda duyarlılık oluşturmayı hedefleyen bir spot film gösterildiğini anımsattı. Erdoğan kendisinin ve eşi Emine Erdoğan'ın da yer aldığı filmi muhtarlarla yeniden izledi. Erdoğan, kamu spotunun Kürtçe altyazılısını da Twitter hesabından paylaştı.

'KADIN EMANETTİR'
"Kadınlar Allah'ın tüm insanlığa bir emanetidir. Bu eşitliğin çok ötesinde bir değeri ifade ediyor. Ben bunu söyledim diye bir kadın STK'sının başında olan bayan diyor ki "Kadın emanetmiş" diyor, "Nasıl bu söylenir" diyor. Şu hale bak ya. Bu yüceltmedir, bu kadının önemini ortaya koymadır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Başkanlık' yaşanır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN