Davutoğlu: Büyük bir aşkla görevine devam edecek

Giriş Tarihi: 11.3.2015
Davutoğlu: Büyük bir aşkla görevine devam edecek

Hakan Fidan'ın MİT'e geri dönme kararını değerlendiren Davutoğlu: Tek imzayla göreve iade etmiş olduk. Cumhurbaşkanı ile konuyu istişare ettik. Hakan Fidan büyük bir aşkla, şevkle görevine devam edecek

milletvekili aday adaylığını geri çekmesi ve MİT Müsteşarlığı görevine tekrar getirilmesini değerlendiren Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Sayın Cumhurbaşkanımızla benim aramda bu konuda herhangi bir görüş ayrılığı veya farklı kanaatler yoktur" dedi. Davutoğlu şunları söyledi:

HERKES ADAY OLABİLİR:
Her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı milletvekilliği aday adaylığı için başvurabilir. Bunun hiçbir sınırlaması yok. 298 Sayılı Kanun'un ilgili maddesine göre, yargı ve Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları dışındaki herkes aday adaylığından vazgeçip görevine dönebilir.

GÖRÜŞ AYRILIĞI YOK:
Nasıl ayrılırken benim imzamla ve tek imzayla bu işlem gerçekleşmişse, dün de aynı şekilde oluru vererek görevine iade etmiş olduk. Sayın Cumhurbaşkanımızla benim aramda bu konuda herhangi bir görüş ayrılığı veya farklı kanaatlere dayalı yaklaşım yoktur, her zaman istişare ederiz. Tabii eğer farklı kanaatler varsa, bunlar da bu istişarelerde açılır. Son adım da dün göreve atanması konusunda da Sayın Cumhurbaşkanı'yla bir istişare yaptık.

AŞKLA DEVAM EDECEK:
(Hakan Fidan'ın 'çok yorulduğunu' söyleyip, MİT Müsteşarlığı'ndan istifa ettiği tartışmalarının hatırlatılması üzerine) Siz, Sayın Hakan Fidan'ın ağzından böyle bir şey... Sayın Hakan Fidan'ın böyle bir şeyi olduğunu ben bilmiyorum ama hepimiz her zaman devlet görevi esnasında çok büyük çabalar sarf ederiz. Sayın Hakan Fidan da zor görevleri, zor dönemlerde ifa etti. Ama yorulmuş olduğu hissine kapılsaydı, dün göreve iade yazısını imzalarken, tümüyle izin isterdi. Öyle bir izin istemedi, büyük bir aşkla, şevkle görevine devam edecek.

GÖREVİNE DÜN RESMEN BAŞLADI
Milletvekili aday adaylığı için AK Parti'ye yaptığı başvuruyu geri çeken Hakan Fidan, MİT Müsteşarlığı görevine dün itibarıyla yeniden başladı. Fidan, milletvekili aday adayı olabilmek için 10 Şubat'tan geçerli olmak üzere MİT Müsteşarlığı'ndan istifa etmişti. Fidan önceki gün yaptığı yazılı açıklama ile milletvekili aday adaylığı başvurusunu geri çektiğini duyurmuştu. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Fidan hakkındaki görevlendirme yazısı MİT'e ulaştı. MİT Kanunu gereği, atamanın Resmi Gazete'de yayımlanması gerekmediği için Fidan görevine resmen başlamış oldu.

CHP: BABANIN ÇİFTLİĞİ Mİ SANDIN?
Hakan Fidan'ın MİT'teki görevine dönmesini eleştiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, tepkisini "Orası babanın çiftliği mi" sözleriyle dile getirdi. Kılıçdaroğlu, "İktidar partisinin arka bahçesi, Milli İstihbarat Teşkilatı olamaz. O nedenle Hakan Fidan'ın geriye dönüşü doğru değildir. Herkes bunu böyle bilsin. Hükümet vesayet altındadır" dedi. MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural da MİT Müsteşarı olarak yeniden görevlendirilen Fidan'ın, 5 yıl geçmeden bu göreve gelemeyeceğini öne sürdü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu: Büyük bir aşkla görevine devam edecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN