Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Geri sayım başladı

YSK'nın seçim takvimi dün başladı. Buna göre 3 Nisan'da siyasi partilerin oy pusulasındaki yeri belirlenecek, 24 Nisan'da milletvekili kesin aday listeleri ilan edilecek, 28 Mayıs'ta seçim yasakları kısmen başlayacak

Giriş Tarihi: 11.3.2015
Geri sayım başladı
Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK), 7 Haziran'da yapılacak 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için açıkladığı takvim dün başladı. Buna göre, 32 siyasi partinin katılabileceği Milletvekili Genel Seçimi'ne katılacak siyasi partiler, aday listelerini 7 Nisan'da en geç saat 17.00'ye kadar YSK'ya verecek, 24 Nisan'da milletvekili kesin aday listeleri ile bağımsız adaylar ilan edilecek. Yurtdışında oy kullanımında son seçimde yaşanan aksaklıkların giderilmesi için de çalışan YSK, randevu sistemini kaldırarak, yurtdışında oy kullanma süresini uzattı. Buna göre, gümrük kapılarında ve yurt dışı temsilciliklerinde oy verme işlemleri, 8 Mayıs'ta başlayacak. Yurtdışı temsilciliklerinde oy verme işlemleri 31 Mayıs'ta sona erecek. Seçmenler, tüm yurtta, 7 Haziran Pazar günü 08.00-17.00 saatleri arasında oy verecek. Seçim takviminin diğer aşamaları şöyle:
14 Mart: Muhtarlık bölgesi askı listeleri askıya çıkarılacak. Yurtdışı seçmen kütüğü "www.ysk.gov.tr" adresinde ilan edilecek ve itirazlar başlayacak.
24 Mart: Siyasi partiler, ön seçim ya da aday yoklaması seçmen listelerini kesinleştirecek.
3 Nisan: Siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki yerleri için kura çekilecek.
21 Nisan: Birleşik oy pusulasında yer alacak bağımsız aday sıralaması için kura çekilecek.
24 Nisan: Siyasi partilerin seçim çevreleri itibarıyla milletvekili kesin aday listeleri ile bağımsız adaylar ilan edilecek.
23 Mayıs: Radyo ve televizyonda yayın için başvuran siyasi partilerin radyo ve televizyonda yapacakları propaganda konuşmalarının yayın ve zaman sıralarının belirlenmesi için YSK tarafından kura çekilecek.
28 Mayıs: Propaganda serbestliği ve bir kısım seçim yasakları başlayacak.
6 Haziran: Saat 18.00'de seçim propagandası sona erecek.

OY KULLANILABİLECEK GÜMRÜK KAPILARI
Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) Gümrük Kapılarında Görev Yapacak Geçici Gümrük Kapısı Seçim Kurulları ve Sandık Kurullarının Görev ve Yetkileri ile Gümrük Kapılarındaki Oy Verme İşlemlerini içeren genelgesi Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlandı. Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenlerin oy kullanabilecekleri gümrük kapılarını belirledi. Karayolu gümrük kapıları şöyle: "Sarp, Kapıkule, Pazarkule, İpsala Karayolu, Hamzabeyli, Dilucu, Dereköy karayolları ile Atatürk, Sabiha Gökçen, Esenboğa, Şakirpaşa, Antalya, Eskişehi, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Adnan Menderes, Erkilet, Konya Askeri, Dalaman, Bodrum-Milas, Samsun, Trabzon, Zonguldak, Kuşadası, Ayvalık, Çeşme, Derince, Mersin, Taşucu, Marmaris, Bodrum ve Samsun havalimanları."

SEÇİM ÇAĞRI MERKEZİ 444 99 75
YSK cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde yurtdışındaki vatandaşlar için kurduğu çağrı merkezi, bu seçimde ilk kez Türkiye'deki seçmenlere de hizmet verecek. Dün faaliyete başlayan çağrı merkezi, hafta sonları da dahil, günün her saatinde arayan vatandaşlara bilgi hizmeti sunacak. Vatandaşlar, "444 99 75" numaralı çağrı merkezini arayarak seçimle ilgili sorularına yanıt alabilecek. Yurtdışından arayanlar numarayı "0090-312 444 99 75" olarak tuşlayacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Geri sayım başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN