Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Davutoğlu: Dede Korkut kültürümüzün ışığıdır

Dede Korkut'u 'büyük bir irfan kaynağı' olarak tanımlayan Davutoğlu: Dedem Korkut okuyanları, şu veya bu mezhep temelinde bölmek mümkün olabilir mi

Giriş Tarihi: 12.3.2015
Davutoğlu: Dede Korkut kültürümüzün ışığıdır
TOBB Genel Merkezi'nde düzenlenen Dede Korkut Kitabı Baskısı Tanıtımı'na katılan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Dedem Korkut'un 'birleştirici' yönüne vurgu yaptı. Davutoğlu, "Sünni, Alevi diye ayrım yapıldığı bir dönemde, Hazreti Ali'yi, Hazreti Hasan'ı, Hazreti Hüseyin'i, Hazreti Osman'ı aynı anda böyle güzelce ifade eden bir kültür parçalanabilir mi, ayrılabilir mi? Dedem Korkut okuyanları, şu veya bu mezhep temelinde bölmek mümkün olabilir mi" dedi. Davutoğlu şu mesajları verdi.

MEZHEP TEMELİNDE BÖLMEK MÜMKÜN MÜ?:
Helal eş, ana anlatımını Kadınlar Günü'nde, bizim kültürümüzden böyle damıtılmış şekilde, daha güzel anlatmak mümkün mü? Şimdi Sünni, Alevi diye ayrım yapıldığı bir dönemde, Hazreti Ali'yi, Hazreti Hasan'ı, Hazreti Hüseyin'i, Hazreti Osman'ı aynı anda böyle güzelce ifade eden bir kültür parçalanabilir mi, ayrılabilir mi? Dedem Korkut okuyanları, şu veya bu mezhep temelinde bölmek mümkün olabilir mi?

KINALIZADE'Yİ TÜRKİYE'DEKİLER DE BİLMİYOR:
Yurt dışında Malezya'da ders vermeye başladığımda baktım ki sınıf Birleşmiş Milletler gibi, 25 ayrı milletten öğrenci var ama benim kitap Yunan'dan başlıyor, Roma'dan devam ediyor, hristiyanlık ve çizgide hiç Asyalı, Müslüman yok, Türk zaten yok da Asyalı da yok. Bütün programı değiştirdim ve yeni bir çizgide siyasi düşünce tarihi anlattım. İçine de bizim klasikleri de koydum, Farabi'yi, Kınalızade'yi... Seneler sonra, yetiştirdiğim öğrencilerden birisi, doktorayı tamamlayıp hoca olarak döndüğünde üniversiteye, mektup yazdı bana, dedi ki 'Hocam yeni gelen nesil, maalesef çok iyi yetişmiş değil Kınalızade'yi dahi bilmiyorlar.' Malezya'da ne okutursanız onu görüyor. Ben de cevap yazdım 'Üzülme, Türkiye'dekiler de bilmiyor' diye.

GERÇEK ÇEVRECİLİK RAB'DAN YANSIYANI GÖRMEKTİR:
Yunus Emre, 'sordum sarıçiçeğe derken' bir mecnun değil, sarıçiçekle konuşan mecnun değil, sarıçiçekle konuşan bir çevreci, bir hikmet sahibi. Çevrecilik, modern kültürün eseri değildir. Gerçek çevreci olmak doğaya baktığında Rab'dan oraya yansıyanı görmektir.

DERİN KÜLTÜRÜMÜZÜN İRFAN KAYNAĞI:
Dede Korkut bizim için bulunmaz bir nimet ve bütün o derin kültürümüzü anlamak bakımından da büyük bir irfan kaynağıdır."

YENİDEN BASILDI
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise Oğuz Türkleri'nin büyük destanı olan 'Dede Korkut' hikayelerinin iki orijinal nüshasından birinin Vatikan'da, birinin de Almanya'da olduğunu ifade etti. Vatikan nüshasının ilk defa Türkiye'de 'tıpkı basım'ının yapıldığını söyleyen Hisarcıklıoğlu, 13 aylık bir çalışma sonucu Vatikan ve Almanya nüshalarının tıpkı basımının yanı sıra günümüz Türkçesiyle de basılarak araştırmacıların hizmetine sunulduğunu söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu: Dede Korkut kültürümüzün ışığıdır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN