Davutoğlu'ndan doktora bayram müjdesi

Giriş Tarihi: 13.3.2015
Davutoğlu'ndan doktora bayram müjdesi

Başbakan 14 Mart Tıp Bayramı öncesi müjdeyi verdi: Nöbet ücretlerine yüzde 50 zam yapılacak, emekli aylıkları artacak ve 70 yaşına kadar doktorluk yapılmasının önü açılacak

Başbakan Ahmet Davutoğlu, dün Sağlık Bakanlığı'nca sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti önlemek amacıyla uygulamaya konulan "Şifa Veren Ele Vefa" projesinin Ankara'daki tanıtım toplantısına katıldı. Başbakan Davutoğlu şu mesajları verdi:

NÖBETE YÜZDE 50 ZAM:
Yapacağımız düzenleme ile nöbet ücretlerine yüzde 50 zam yapıyoruz. Hekimlerimiz yanında diğer sağlık çalışanlarına da bu zamlı nöbet ücretlerinden yararlandıracağız. Yapılan bu düzenleme ile aciller ve diğer resmi yerlerde nöbet tutanların ücretlerine yüzde 75 zam gelmiş oluyor.

EMEKLİ AYLIKLARI ARTACAK:
Arzu eden hekimlerimize sabit döner sermayenin üzerindeki döner sermeye gelirlerinde de emeklilik priminin kesilmesi imkanı getirilerek emekliliklerinde daha yüksek aylık almalarına fırsat verilmiş olacaktır. Düzenleme isteğe bağlı olup herhangi bir zorunluluk söz konusu değildir.

70 YAŞA KADAR DOKTORLUK:
Hekim sayımızdaki açık ve çalışmak isteyen hekimlerimiz, ki çok sayıda bu talep vardı bu yönde, bu çalışmak isteyen hekimlerimizin talepleri halinde herhangi bir zorunluluk getirmeden ve herhangi bir yük getirmeden 70 yaşına kadar çalışma fırsatı vereceğiz. İsteyen bu doktorluğu aşkla yapmak isteyen herkes tek istisna olarak bu alanda daha uzun süre çalışma imkanı bulacak.

SİGORTA LİMİTLERİ ARTIRILACAK:
Yapacağımız yeni düzenleme ile mali sorumluluk sigortasına vakıa başına olan 400 bin TL üst tazminat limiti özellikle riski yüksek cerrahi branşlarda 600 bin TL'ye ve 800 bin TL'ye çıkarılacaktır. Düzenlemede ödenmekte olan primlerde herhangi bir artış da söz konusu olmayacaktır.

FİİLİ HİZMET ZAMMI:
(Yıpranma payı fiili hizmet zammı talepleri) Bu konuda da özellikle ayda belli saat nöbet tutan hekimlerimiz sağlık çalışanlarımız için bu fiili hizmet zammının mahiyeti konusunda atılacak adımlar konusunda çalışmaların bir an önce tamamlanması talimatını verdim. Kademeli ve basamaklı bir şekilde de bu çalışmalar en kısa zamanda tamamlanacak.

SARE HANIM MESLEĞİNE AŞKLA BAĞLI KALDI'
"Ben bu mesleğin nasıl aşkla yapıldığını hayatım boyunca hep tecrübe ettim. Sare hanımla evlendiğimizde başörtüsü dolayısıyla okuldan uzaklaştırma cezası almıştı. 'Okulu bırakır' diye düşünmüştüm. Bırakmadı. Başbakan olduktan sonra da yine aynı aşkla vazifesini ifa ediyor. Biran bile 'bırak' diye bir talepte bulunmadım. Çünkü biliyorum ki hiçbir şey ona ve onun gibi çalışan doktorlara, bir doğum sonrası mutluluk içinde dünyaya gelen çocuğun ağlama sesinin verdiği mutluluğu vermez. Hiçbir makam, hiçbir mevki bir doktorun hastasını sağlığına kavuşturduğu andaki hissi veremez."

'SARSILAN HEKİM-HASTA İLİŞKİSİ YENİDEN TESİS EDİLECEK'
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun eşi Sare Davutoğlu, Sağlık Bakanlığı'nın 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla düzenlediği 'Şifa Veren Ele Vefa' programına katıldı. Programda bir konuşma yapan Davutoğlu, "Türkiye'de bir ölçüde sarsılmış olan hasta-hekim ilişkisinin bu tür çalışmalarla takviye edileceğine, yeniden tesis edileceğine inanıyorum" dedi. Doktorların mesleği seçmek için hikayelerinin olduğunu belirten Davutoğlu şunları söyledi: "Doğumda annesini kaybeden bir küçük çocuk olarak kadın doğumcu olmayı küçük yaşlarda kafama koymuştum. Çok şükür, bu imkana da kavuştum. Kadın doğumun çok müjdeli bir yanı var. Doğumun hakikaten farklı bir enerjisi var."

İÇ GÜVENLİK'TE SON 2 BÖLÜM KOMİSYONDA
TBMM'de görüşülen İç Güvenlik Paketi bölündü. Görüşmelerde yasanın 3'üncü bölümünün son maddesi olan 67'nci madde kabul edildi. 68 ile 130'uncu maddeleri içeren son 2 bölüm ise bir önergeyle komisyona çekildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu'ndan doktora bayram müjdesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN