Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Silahlara vedada ilk adım

Giriş Tarihi: 13.3.2015
Silahlara vedada ilk adım
Abdullah Öcalan'ın PKK'ya silah bırakma çağrısına Kandil'den net yanıt henüz gelmese de, İstihbarat bilgilerine göre, silahsızlanmaya giden bazı adımlar atılmaya başlandı. Bakanlar Kurulu'nda da ele alınan raporlara göre sahada şu hareketlilik yaşanıyor:
* SİLAHLARA İLK VEDA: PKK, çatışma dönemi için planladığı "serhildan"da kullanmak amacıyla şehirlere taşıdığı hafif silahları toplamaya başladı. Şehir merkezlerinde kullanılan, bazı silah depoları kapatıldı, bir kısım mühimmat ülke dışına çıkarıldı. Kırsalda da, dağlık alanlarda ve sınıra yakın bölgelerdeki ağır silahların da sınır dışına taşınmaya başladığı öğrenildi.
* GENÇLİK HAREKETİ DİZGİNLENDİ: YDG-H, PKK'nın gençlik hareketi eylemlerine son verdi. Molotof atma, yol kesme, haraç toplama gibi eylemleri büyük ölçüde bitirildi. Yakın zamanda yapılan bazı eylemlerin ise öncekilere göre çok daha küçük ve şiddet açısından daha zararsız olduğu kaydedildi.
* HENDEKLER KAPANDI: Polisi engellemek için yapılan hendek kazma eylemlerine son verildi. Açılan hendekler günlük yaşamı olumsuz etkilenen vatandaşın tepkisiyle de kapatıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Silahlara vedada ilk adım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri aras��na “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN