Üç İngiliz kızı IŞİD'e Kanada teslim etti

Çavuşoğlu, üç İngiliz kızı IŞİD'e teslim edenin, bir koalisyon ülkesinin istihbaratçısı olduğunu söyledi. Bu ülkenin Kanada olduğu iddia edildi

Giriş Tarihi: 13.3.2015
Üç İngiliz kızı IŞİD'e Kanada teslim etti
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dün aHaber'de Murat Akgün'ün gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. IŞİD'le mücadele konusuna değinen Çavuşoğlu, ülkelerin, yabancı savaşçıların önlenmesi için tedbirlerini ve gerekirse yasalarını gözden geçirmesi gerektiğini belirterek, şunları söyledi:
ÜÇ İNGİLİZ KIZ: İngiltere'den IŞİD'e katılmak için ayrılan üç kızla ilgili olarak, ülkesi bize birkaç gün sonra bilgi verdi. Fakat bu kızlara yardım eden kişi kim çıktı biliyor musunuz? Yakalandı. Koalisyon içinde olan bir ülkenin istihbaratında çalışan biri çıktı. AB üyesi değil, ABD de değil. Ben bunu İngiltere Dışişleri Bakanı'na da söyledim. Bana "Genellikle olduğu gibi" dedi.
IRAK'TA YENİ ORDU: Irak'ta Peşmerge ve yeni hükümetin güçleriyle IŞİD'e karşı mücadele başlatıldı, ancak hala Bağdat'ta düzenli bir ordu yok. Yeni kurulacak ordulara eğitim ve donatıma destek verilmesi konusunda Irak bizi davet etti. Biz de kabul ettik. Ulusal muhafızların kurulması da önemli. Musul'da yaşayanlarla ulusal muhafızların kurulması önemli. Buna destek vereceğiz.
SÜNNİLERE SALDIRI: Bazı bölgelerde Sünnilere yönelik saldırılar var. Irak bir kez daha Sünni-Şii çatışmasını kaldıramaz. Engellemek için üzerimize düşeni yapıyoruz.
SURİYE'DE EĞİT DONAT: Suriye'deki muhaliflere yönelik eğit-donat programının bu ay içinde başlaması öngörüldü. Yılda yaklaşık 2 bin Özgür Suriye Ordusu üyesinin eğitilip donatılması öngörülüyor.

KANADA İSTİHBARATINDAN

Bu arada, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun açıkladığı, Suriye'ye giden 15-16 yaşlarındaki 3 İngiliz kıza yardım eden kişinin Türkiye'de gözaltına alındığı öğrenildi. Kanada istihbaratı adına görev yaptığı ancak bu ülkenin vatandaşı olmadığı belirtilen şüphelinin sorgusunun sürdüğü, konu hakkında Kanada'ya da bilgi verildiği belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üç İngiliz kızı IŞİD'e Kanada teslim etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN