Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Kara kutu', sildiği kayıtları anlatacak

Giriş Tarihi: 14.3.2015
'Kara kutu', sildiği kayıtları anlatacak

Hrant Dink cinayeti soruşturmasında tutuklanan eski İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek'e, görevden ayrılmadan 6 gün önce, usulsüz dinleme kayıtlarının da bulunduğu 2 milyon "LOG" kaydını niye sildiği sorulacak

Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkanlığı'na ait "LOG" kayıtlarının silinmesiyle ilgili soruşturma yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Hrant Dink cinayeti kapsamında tutuklanan Ramazan Akyürek'in ifadesine başvuracak. Akyürek'in başkanlığı döneminde, istihbaratın kullandığı İDEA projesi yerine İRİS sisteminin getirildiği ve geçmişe dair içinde usulsüz dinleme kayıtlarının da bulunduğu yaklaşık 2 milyon "LOG" kaydının "kasıtlı" olarak silindiği iddia ediliyor.

TEK TUŞ BASIP SİLDİ
İçişleri Bakanlığı talimatıyla görevlendirilen polis başmüfettişleri İstihbarat Daire Başkanlığı'nda incelemeler yaptı. Yasa dışı dinlemeleri kapsayan incelemeler raporlaştırıldı. Dink cinayeti sırasında Trabzon Emniyet Müdürü iken daha sonra İstihbarat Daire Başkanlığı'na atanan Ramazan Akyürek'le ilgili önemli bilgiler rapora yansıdı. Raporda, Paralel Yapı'nın "kara kutusu" denilen Akyürek'in görevden ayrıldığı 16 Ekim 2009'dan 6 gün önce, İstihbarat Dairesi'nin bilgisayar ortamında yapılan işlemlerini tanımlayan "LOG" kayıtlarını "kasıtlı" olarak sildirdiği iddia edildi. Raporda şöyle denildi: "Ramazan Akyürek, 9 Ekim 2009'da İDB Başkan Yardımcısı'nın anlamsız gerekçelerle süslediği bir öneriye olur vermiş ve İDB'nin kuruluşundan o güne kadar tutulan "LOG" kayıtları 10 Ekim günü silinmiştir. 16 Ekim 2009'da İDB'den alınan Ramazan Akyürek'in, görevden alınmadan sadece 6 gün önce, kendi döneminde yapılmış tüm telefon sorgu sonuçlarını yok edecek bir karar vermesi de ayrıca irdelenmelidir. Mahkeme kararıyla alınan tüm telefon trafiğinin kim tarafından ne şekilde sorgulandığına dair bilgileri, yetkisiz bir şekilde bir tuşla sildirmiştir." Bu rapordan sonra Hrant Dink cinayetinde sorumlu olduğu iddiaları gündemden hiç düşmeyen eski İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek, "Geçmiş yıllardaki işlem bilgilerini usulsüz imha etmesi" iddiası ile önce açığa alınmış, silahına ve polis kimliğine el konulmuştu. Geçtiğimiz günlerde de Ankara'da kaldığı polis lojmanlarında gözaltına alınarak İstanbul'a gönderilmiş ve Dink suikastıyla ilgili "ihmali" olduğu gerekçesiyle tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunan Akyürek'in, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında ifadesine başvurulacak.

15 KİŞİ DE ŞÜPHELİ

Soruşturma dosyasında Akyürek'in döneminde görev yapan müdür, amir, başkomiser, komiser ve komiser yardımcılığı rütbesine sahip 15 kişinin de aynı suçlama doğrultusunda ifadeye çağrılacağı öğrenildi. "Şüpheli" sıfatıyla ifade verecek olan Akyürek ve ekibine, "LOG" kayıtlarını hangi gerekçeyle sildikleri sorulacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kara kutu', sildiği kayıtları anlatacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN