Geleneksel Merkez Bankacılığı iflas etmiştir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ve 'nın katılımıyla Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda gerçekleşen ekonomi zirvesinde yeralan Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Dr. 'e toplantıda konuşulanları, dolardaki dalgalanmayı, ekonomik kriz beklentisini ve geleceğin yatırım araçlarını konuştuk.

Giriş Tarihi: 16.3.2015
Geleneksel Merkez Bankacılığı iflas etmiştir
Geçtiğimiz Çarşamba günü Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda ekonomi çevrelerinin uzun süredir beklediği bir toplantı gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkez Bankası Başkanı ve Başbakan Yardımcısı arasında geçen bu toplantı Erdoğan'ın bir cümlesi ile özetlendi: "Başçı ile meseleyi tatlıya bağladık."
O toplantıda bulunan bir isim daha vardı; Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Dr. . Cemil Ertem'e o toplantıda konuşulanları, "tatlıya bağlanan" Merkez'le yaşanan sorunları, dolardaki dalgalanmayı ve Türkiye ekonomisinin geleceğini konuştuk.

-Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Ali Babacan ve Cumhurbaşkanı arasında gerçekleşen ekonomi toplantısında sizde vardınız. Bu toplantıda ne konuşuldu?
Basına kapalı bir toplantıydı. O yüzden içeriğine girmemiz uygun olmaz. Merkez Bankası Başkanı ve Sayın Babacan para politikaları konusunu birkez daha özetlediler. Sayın Cumhurbaşkanımız da kamuoyu ile paylaştığı kendi görüşlerini tekrar aktardı. Bazı çevrelerin beklediği gibi gergin bir havada geçmedi. Kriz beklentisi içinde olanlar için bu toplantı hayal kırıklığına neden oldu. Devletin kurumları bu tür toplantılarda uyum içinde çalışır. Beştepe'deki toplantı da böyle bir uyum içinde geçti. Bu çok yararlı bir görüş alışverişi idi. Etkilerini önümüzdeki günlerde göreceğimizi ümit ediyorum. Önemli olan verimli bir diyaloğun da başlamış olmasırdır.

ERDEM BAŞÇI'NIN SUNUMU TATMİN ETMEDİ

-Erdem Başçı'nın sunumu sizi tatmin etti mi?

Yıllardır yapılan sunumlardan çok farklı değildi. Merkez Bankasının enflasyon hedeflemesi olarak adlandırılan kontrol mekanizması çercevesinde yapılan bir sunumdu. Bunun geçmişi miktar teorisine dayanır. Yaklaşık 250 yıllık bir teoridir ve bence günü anlamaktan ve anlatmaktan uzaktır.

Sayın Cumhurbaşkanımızın her alanda olduğu gibi ekonomide de bir 2023 hedefi var. Bu hedef, bize göre ancak yeni bir büyüme ve kalkınma politikası ile mümkün olur. Bu politika da üretim ve küresel rekabet odaklı olmalı ve Türkiye'yi 2023'te dünyanın gelişmiş ülkeleri arasına sokmalıdır. Şimdiye kadar Cumhurbaşkanımızın rehberliğinde ekonomide elde edilen başarılanın taçlanması ancak böyle mümkün olur. Bu, aynı zamanda, Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi tartışmaları ve hedefi ile birlikte ele alınmalıdır. Doğrusu bu hedefin oldukça uzağında bir sunum oldu.

ARKADAŞINA GÖNDER
Geleneksel Merkez Bankacılığı iflas etmiştir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN