‘Oran‘tısız demokrat

ile suikast planları yaptığı ortaya çıkan CHP İstanbul Milletvekili ’dan tarihi itiraf: Çalışanlarıma bilinçli oy kullanmaları için eğitim verdirttim. Son yaptırdığım anketlerde radikal partilere giden oy oranları düştü.

Giriş Tarihi: 16.3.2015 02:26 Güncelleme Tarihi: 16.3.2015 06:17
‘Oran‘tısız demokrat
nın Twitter faresi Fuatavni ile direk mesaj yoluyla görüşen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan'a yönelik suikast planı yapan CHP İstanbul Milletvekili 'ın 2002 seçimlerinde kendi fabrikasında çalışan işçilerin CHP'ye oy vermesi için ikna odaları kurduğu ortaya çıktı.

AZ OY ÇIKMASI KABULLENEMEDİ

Paralel yapının yayın organı 'ne 10 Ekim 2002 tarihinde verdiği röportajda ikna odaları kurduğu itiraf eden Umut Oran, işçilerini nasıl fişlediğini o tarihte övüne övüne anlatmış. Seçimlere sayılı günler kala fabrikasında çalışan işçilerin eğilimini belirlemek için anket yaptıran Oran, radikal partilere fazla oy çıktığını görünce hemen devreye girmiş ve fabrikaya bazı isimler çağırarak, 'Bilinçli oy kullanımı' adı altında verdiği seminerlerle işçilerinin oylarını yönlendirmiş.

ÜZERİME DÜŞENİ YAPTIM

İşçilerini aşağılayan ve özgür iradeleriyle oy kullanmalarını engelleyen Oran röportajda, "Bir oy çok önemli. Bugün her fabrika Türkiye'ye seçim kazandırabilecek potansiyele sahip. Çünkü 500-600 adet oyla bir ilçede seçim kaybedip ya da kazanabiliyor siyasi partiler. Ben bu konuda üzerime düşeni, çalışanlarımı bilinçli oy kullanmaları hususunda uzmanlarına eğitim verdirerek yaptım" demiş.

ÇALIŞANLAR BİLİNÇLİ DEĞİL

Umut Oran, o dönem paralel yapının gazetesi ZAMAN'a verdiği demeçte şunları söylüyor; "Radikal partiler Türkiye'ye bir şey sağlamaz, ülkeye zarar getirir. Bunlar Türkiye'ye çok büyük vakit kaybı olur. Türkiye'nin daha aklıselim davranma sorumluluğu ve zorunluluğu var. Bizlere onlara bu bilinci edindirmek görevi düşüyor. Onların bir oyu çok önemli. Bugün her fabrika Türkiye'ye seçim kazandırabilecek potansiyele sahip. Çünkü 500-600 adet oyla bir ilçede seçim kaybedip ya da kazanabiliyor siyasi partiler. Ben bu konuda üzerime düşeni, çalışanlarımı bilinçli oy kullanmaları hususunda uzmanlarına eğitim verdirerek yaptım. Son yaptırdığım anketlerde radikal partilere giden oy oranları düştü. Tekstil sektöründe çalışan çoğu genç kız ilk defa oy verecek. Ancak çalışanlar oylarının öneminin bilincinde değil." demiş.
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Oran‘tısız demokrat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN