Sürece Nevruz dopingi

Çözüm sürecinde 21 Mart öncesi görüşme trafiği hız kazanırken HDP heyeti bu hafta İmralı'da Öcalan'ın Diyarbakır mektubunu alacak. Öcalan'ın, "Demokratik siyaset için silahlara veda" demesi bekleniyor

Giriş Tarihi: 16.3.2015
Türkiye için çok önemli dönüm noktası olan "silahlara veda" yolunda tarihi bir haftaya girildi. Gözler, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile HDP'nin İmralı heyeti üzerinden yürüyen çözüm sürecinde 21 Mart öncesi görüşme trafiği hız kazanırken, iyi niyet adımları şöyle devam edecek:
İMRALI'YA NEVRUZ ZİYARETİ:
Cuma günü Ada'ya giden HDP heyeti bu hafta yeni bir ziyaret daha gerçekleştirerek, Öcalan'ın Diyarbakır mektubunu alacak.
BİR İLERİ ADIM: İmralı'nın 2013 Nevruz'unda yaptığı "Artık silahlar sussun, fikirler konuşsun" çağrısından daha ileri bir adım atarak, "demokratik siyaset için silahlara veda" demesi bekleniyor. Böylece, Türkiye'ye karşı silahlı mücadele döneminin kapandığı ilan edilecek.
ADA'YA 5 YENİ MAHKÛM: Dün itibariyle PKK üyeliğinden hüküm giyen Mehmet Sait Yıldırım, Ömer Hayri Konar, Çetin Arkaş, Nasrullah Kuran ve Veysi Aktaş İmralı'ya nakledildi.
ÖRGÜT DE ADIM ATACAK: Nevruz mesajının ardından PKK kongresini toplayacak. Kongreye hem silahlı hem de siyasi kolları katılacak. Türkiye'de ellerin tetikten çekileceğini açıklayarak siyasi zemindeki taleplerini dile getirecek.
UYGUN KOŞULLAR YARATILACAK: Bu adımın hemen ardından Türkiye sınırları içindeki silahlar ortadan kaldırılacak. 21 Mart çağrısının ardından PKK'nın 15 Nisan'a kadar sınır dışına çekilmesi için koşullar yaratılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sürece Nevruz dopingi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN