Türkiye'nin en iyi haber sitesi

e-devlet yeni uygulamalarla genişledi

Giriş Tarihi: 18.3.2015 10:24
e-devlet yeni uygulamalarla genişledi

e-devlet üzerinden yapılabileceklerin kapsamı, yeni uygulamalarla birlikte genişliyor. Artık cep telefonu, sabit telefon, internet ve kablo TV borçları e-Devlet üzerinden sorgulanabilecek.

Pek çok hizmetin internet ortamından halledilmesini sağlayarak vatandaşlara kolaylık sağlayan e-Devlet'in kapsamı yeni uygulamalar ile genişlemeye devam ediyor. Kamu kurum ve kuruluşlarında yapılan bir çok işlem daha önce e-Devlet uygulaması kapsamına alınmış ve büyük kolaylık sağlamıştı. e-Devlet kapsamına son olarak cep telefonu, sabit telefon, internet, kablo Tv borç sorgulama da eklendi. Artık tek bir tıkla borçlar e-Devlet'ten öğrenilebilecek. e-Devlet'in yeni uygulamalarını

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin duyurdu.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, abonelerin elektronik haberleşme sektöründe faaliyette bulunan işletmecilere ait borç veya alacak bilgilerini e-Devlet üzerinden tek tuşla öğrenebilme imkanına kavuştuğunu belirtti. Bakan Bilgin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu (BTK) tarafından kabul edilen "Borç ve Alacak Bilgilerinin Sorgulanmasına İlişkin Usul ve Esaslar"ın yürürlüğe girdiğini açıkladı. Bilgin, e-Devlet üzerinden her borç için ayrı sorgulama yapmak gerekirken, yeni düzenleme ile abonelerin tek bir işlemle bütün borç bilgilerini öğrenebileceğini bildirdi.

BORÇ VE ALACAKLAR ÖĞRENİLEBİLİR

Mobil telefon aboneleri başta olmak üzere elektronik haberleşme sektöründeki abonelere, üç ayrı yöntemden tercih ettikleriyle borç ya da alacak bilgilerini kolayca öğrenebilme imkanı getirildiğini belirten Bilgin, birinci yöntemde vatandaşların, işletmecilerin bayileri aracılığıyla sadece kimlik bilgilerini kullanarak güncel ya da eski telefon veya abone numaralarını, abone oldukları hizmet numaralarını hatırlamasalar bile fatura edilen borç ve alacak bilgilerini, ücretsiz ve kolayca öğrenebileceğini kaydetti. Bu yöntemde bayilerden borç ve alacak bilgilerinin sorgulanması sonrasında tüketicinin talebi üzerine durumunu gösteren bir belge verileceğini de anlatan Bilgin, "Tüketicinin borcunun bulunmadığı hallerde istisnalar belirtilerek 'borçsuzdur belgesi' düzenlenecek ve bu belgelerden ücret alınmayacak. İkinci yöntemde ise vatandaşlarımız işletmecilerin internet siteleri üzerinden fatura edilmiş borç ve alacak bilgilerini rahatça öğrenebilme imkanına kavuşacak" diye konuştu.

MAĞDURİYETİN ÖNÜNE GEÇİLECEK

BTK'nın "Borç ve Alacak Bilgilerinin Sorgulanmasına İlişkin Usul ve Esaslar" kararı kapsamında tüketiciler için büyük bir kolaylık sağlayan üçüncü bir yöntemin getirildiğine dikkati çeken Bilgin, toplam 200 bin ve daha fazla abonesi olan işletmecilere, abonelerine e-Devlet kapısı üzerinden belirlenen standartlar kullanılarak, yasal takipte olanlar dahil tüm borç ve alacak bilgilerini öğrenebilme imkanı sağlama yükümlüğünün getirildiğini kaydetti. Söz konusu karar doğrultusunda vatandaşların e-Devlet üzerinden 200 binin üzerinde abonesi olan işletmecilerdeki borç veya alacak bilgilerini, toplu olarak sorgulayabileceğini anlatan Bilgin, "Aboneler, tek bir tuşla elektronik haberleşme sektöründe faaliyette bulunan tüm işletmecilere ait borç veya alacak bilgilerini öğrenebilme imkanına kavuşmuşlardır. Borç ve alacak bilgilerini tek tuşla öğrenebilecek olan vatandaşlarımızın geçmişteki borçları nedeniyle mağdur olmalarını önüne geçilmiş olacak" ifadelerini kullandı.

UYGULAMA 2 MART'TA HAYATA GEÇİYOR

1 Ocak ile 2 Mart tarihleri arasında uygulamanın test sürecinin tamamlandığını ifade eden Bilgin, 2 Mart'tan itibaren uygulamanın hayata geçirildiğini açıkladı. bilgin, vatandaşların cep telefonu, sabit telefon, internet, kablo TV ve uydu hizmetlerine ilişkin abonelik borçları ve alacak bilgilerini https://www.turkiye.gov.tr/btk-mobil-sabit-internet-kablo-tv-uydu-isletmecilerinden-borc-ve-alacak-sorgulama internet adresinden sorgulayabileceklerini kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
e-devlet yeni uygulamalarla genişledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN