Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kontenjan isyanı

CHP, Trabzon'da milletvekili adaylığı için kontenjan ayırıp ön seçimde geri adım atınca, gençlik kolları partiyi işgal etti. Adaylar başvurularını çekti, il ve ilçe yönetimi istifa etti. Rize'de de toplu istifa yaşandı

Kontenjan isyanı
Trabzon'da milletvekilliği için CHP'den aday adayı olmayı düşünenler, İl Başkanı Güzide Önsel Uzun'dan adayların ön seçimle belirlenmesini istedi. Geçen hafta Uzun'un talebi ilettiği Kemal Kılıçdaroğlu da "Trabzon'da önseçim yapacağız" yanıtı verdi. Bu sırada aday adaylığı için 18 kişi başvurdu. Önseçimin bu hafta sonu yapılması planlanıyordu. Ancak önceki akşam toplanan Merkez Yürütme Kurulu, ilk sıranın kontenjan olacağını, diğer 5 sıranın önseçimle belirleneceğini açıkladı. Karara sert tepki gösteren il gençlik kolları dün saat 02.30'da parti binasını işgal etti. Merdivenlerde masa, sandalye ve koltuklarla barikat kurarak içeriye girişi engelleyen gençler, asansörün önünü de çuvallarla kapattı. İşgal sonrası hazırladıkları "Tek kontenjanımız özgürlük", "Gücünüz yetiyorsa bizi teslim alın", "Geleceğimiz için isyandayız" şeklindeki pankartları asan gençler, Uzun'u da arayarak, "Sakın buraya gelmeyin, kimseyi almayacağız" dedi. Uzun, yönetim kurulu üyeleri ve aday adayları da parti önünde beklemeye başladı. Partinin ileri gelenlerinin eylemi sonlandırmaları yönündeki ikna çalışmaları da sonuçsuz kaldı.

"GANDİ BİZİ GANDİ'RDİ"
Protestocu gençler adına konuşan Osman Dilber, "Genel Başkanımız bize, 'Biz normal üye istemiyoruz, militan gençler istiyoruz' demişti. Biz de il örgütünü işgal ettik. Biz her yerde her anlamda mücadele verirken, özgürlüklerimizin alınmasına ve yok edilmesine kesinlikle karşıyız. Bu karardan bir an önce geri dönülsün. Aksi takdirde açlık grevi yapabiliriz" dedi. Bina önünde bekleyen bazı partililer de eyleme destek verirken, "Gandi, bizi 'Gandi'rdi" diye bağırdı. Uzun ise gazetecilere yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Parti içi demokrasiyi işletmek, eşitlik, demokrasi ve özgürlükler adına aday adayı arkadaşlarımız yüreklerini bu yola koydu. Biz sadece kontenjana karşıydık. Demokrasiye inanan insanlar olarak; Trabzon'da CHP aday adayı arkadaşlarımın bugün itibariyle adaylıktan çekildiğini, ilçe başkanlarının, il yönetimi başkanı olarak il yönetimimin, gençlik ve kadın kollarının hep birlikte istifasını açıklıyorum." CHP'nin, Trabzon'daki aday adaylarından sadece Volkan Canalioğlu'nun adaylığını geri çekmediği öğrenildi.

RİZE'DE DE TOPLU İSTİFA
Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu ile çalışmayacağını söyleyen CHP Rize İl Başkanı Mehmet Aslankaya'nın görevden alınmasına tepki gösteren il yönetimi ve gençlik kolları üyeleri de istifa etti. Aslankaya, "Parti bizim, Bekaroğlu'nun değil. Bekaroğlu ile 20 yıl karşı karşıya siyaset yaptık" dedi. Bu arada bugün toplanacak CHP MYK, Trabzon'da yaşanan gelişmeleri görüşecek. MYK'nın, krizin daha da büyümemesi için kontenjan kararından vazgeçebileceği kaydedildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kontenjan isyanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN