Vergi Borcu Sorgulama İşlemleri

Vergi borcu sorgulama işleminizi internet üzerinden yapabilmek için haberimizi inceleyebilirsiniz.

Giriş Tarihi: 18.3.2015 10:21
Vergi Borcu Sorgulama İşlemleri
Gelişen internet teknolojisi yaşamın her alanında kendisine en etkin şekilde yer buluyor ve pek çok alandaki işlemde en çok tercih edilen modern yenilik oluyor. Gelişmiş ülkelerde vatandaşlara sunulan kamu hizmetlerinde artık daha teknolojik altyapılar tercih edilerek, hizmet standartlarının modern dünyanın çok daha ileri seviyelerine taşınması ve vatandaşların işini kolaylaştırması sağlanabiliyor. Teknolojinin en etkin rol üstlendiği başlıca dünya ülkeleri arasında yer alan Türkiye'de de kurum hizmetlerinde artık teknoloji daha aktif rol üstleniyor. Özellikle de dijital ortamda yapılabilen sorgulamalarda bunların başında geliyor.

VERGİ BORCU SORGULAMA

Dijital ortamda yapılabilen sorgulamalardan birisi de vergi borcu sorgulama oluyor. Vatandaşın devlet ile en yoğun işlem trafiğine maruz kaldığı vergi işlemlerinde Vergi Daireleri'nin yükünü azaltabilmek amacı ile Gelir İdaresi Başkanlığı uzun süredir daha teknolojik bir altyapıda vatandaşa hizmet veriyor. Dijital ortamda bulunan Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi internet sayfasında da vatandaşların vergi borcu sorgulama işlemlerini sadece birkaç tıkla gerçekleştirebilmesine yardımcı oluyor. İnternetin akıllı cihazlarla her yere ulaştığı bugünlerde vergi borcu sorgulama işlemleri de daha kolay şekilde bu dijital sorgulama hizmetiyle yapılabiliyor.

Vergi borcu sorgulama işlemlerinizi dijital ortamda Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi resmi internet sayfasında bulunan borç sorgulama ekranından 'Borç Bilgilendirme Servisi' penceresine ulaşarak, sorgulamalarınızı tamamlayabilirsiniz. Vergi borcu sorgulama işlemlerini yapabildiğini bu pencerede 'T.C. kimlik no', 'Nüfus cüzdan seri/no', 'annenizin/babanızın/eşinizin/çocuğunuzun T.C. kimlik no' su' veya 'annenizin kızlık soyadı ilk iki harfi' bilgilerini eksiksiz girmeniz gerekiyor. Vergi borcu sorgulama işleminizi güvenlik kodu doğrulamasının ardından yaparak, devlete olan vergi borcunuzun olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Bu sorgulamayla trafik cezası, idari para cezası, Yurt-Kur harcı ve yargı harcı gibi bilgilerin en güncel ve en detaylı bilgilerine ulaşabilme fırsatına sahip olabiliyorsunuz. Dijital platformda gerçekleştireceğiniz vergi borcu sorgulama işlemi ile birlikte Gelir İdaresi Başkanlığı sisteminde bulunan vergi borcunuzun türü, dönemi, tutarı ve ödeme tarihi gibi tüm ayrıntılı bilgilere ulaşabiliyorsunuz. Düzenli olarak gerçekleştireceğiniz vergi borcu sorgulama işlemleriyle haberiniz olmayan vergi borcunuza faiz işlemesini engelleyebilir ve daha büyük yaptırımlarından korunabilirsiniz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vergi Borcu Sorgulama İşlemleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN