MHP'de "Paralel" dönüşüm

Geçmişte Ergenekon ve Balyoz davası için sık sık “Türk ordusuna kumpas” ifadelerini kullanan Devlet Bahçeli, artık tam tersi bir tavır ortaya koyuyor

Giriş Tarihi: 19.3.2015 12:41 Güncelleme Tarihi: 19.3.2015 13:23
MHP'de Paralel dönüşüm
MHP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan, Hürriyet Gazetesi'ne verdiği röportajda "Ergenekon ve Balyoz'da darbe hevesi olduğu belli" açıklaması yaptı. Bunun üzerine Devlet Bahçeli'ye yardımcısının bu açıklamaları soruldu. Geçmişte Ergenekon ve Balyoz davası için sık sık "Türk ordusuna kumpas" ifadelerini kullanan Bahçeli bu kez farklı tavırla soruyu yanıtladı, "Evet Celal Adan doğru söylemiş" dedi. Bahçeli'nin geçmişiyle çelişen açıklamalarını öncesi ve sonrasıyla A Haber'de yayınlanan 'Birlikte Bakalım' ekranlara getirdi. Yeni Şafak Gazetesi yazarı Salih Tuna, MHP'deki değişimle ilgili "Paralel yapı teyakkuzdadır ve maalesef MHP'yi de etkisi altına almıştır" diye konuştu.

SALİH TUNA: MHP TARLASININ SÜRÜLDÜĞÜNÜN KANITI

Salih Tuna şöyle konuştu: "MHP'li 11 isme kurulan kaset tuzağı vardı. Tabiri caizse o tuzak MHP tarlasının sürüldüğünün en büyük alametiydi. Devlet Bahçeli, Ergenekon davasının görüldüğü ilk zamanlarda "Türk ordusuna kumpas kuruldu. Askerler teröristlerle aynı kefeye konuluyor" diyordu. Ancak şimdiki açıklamalara bakarsak aynı Bahçeli "Evet bunlar terörist demiş" oluyor. Bu anlama gelir bu şekilde savunuyorsanız. İnsanların fikirleri değişebilir, parti liderlerinin de fikirleri değişebilir. Ama bu böyle bir şey mi? Tam aksine 17 Aralık'tan sonra birçok alanda Balyoz başta olmak üzere kumpas kurulduğu ortaya çıkmışken böyle bir tutum alması stratejik bir karardır."

SALİH TUNA: BU STRATEJİK BİR DÖNÜŞÜMDÜR

"MHP'nin siyasi geleneğinde böyle seçim yaklaşırken bu tarz şeyler çok azdır. Bu stratejik bir dönüşümdür. Biz 'paralel yapı' dediğimizde küçümseyen insanların oldu. Bu, küçümsenmemesi gereken bir yapı olduğunu ve Türkiye'de ne kadar hakim olduğu göstermesi bakımından çok önemlidir. Yani 'paralel yapı' teyakkuzdadır. Cumhuriyet gazetesi, Taraf gazetesi, ve Sözcü gazetesine kadar ve maalesef MHP'yi de etkisi altına almıştır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MHP'de "Paralel" dönüşüm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN