Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Şehitlerin mirası ilelebet taşınacak'

Başbakan Davutoğlu Çanakkale'de konuştu: Dizimizde derman kalmayana kadar bu aziz bayrağı taşıyacağız. Şehitlerimiz nasıl mazlum milletlere ilham verdiyse, biz yaşadıkça da zalimler asla rahat uyuyamayacak

'Şehitlerin mirası ilelebet taşınacak'
Çanakkale törenlerine katılan Başbakan Ahmet Davutoğlu, şehitlere, "Bıraktığınız kardeşlik mirası ebediyen taşınacak" sözü verdi ve ekledi: "Onların mirasına, onların hatırasına ayrımcılık, bölücülük sokmak isteyenlere, fırsat verilmeyecektir." Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 100. yıldönümü dolayısıyla 18 Mart Stadı ile Gelibolu Yarımadası'ndaki Şehitler Abidesi'nde yapılan törenlere katılan Davutoğlu şu mesajları verdi:

ALLAH ONLARDAN RAZI OLSUN:
1911 Trablusgarp Harbi'nden 1922 Büyük Taarruz'a kadar 11 yıl, Asya'nın, Afrika'nın Avrupa'nın, Balkanlar'ın, Kafkaslar'ın, Ortadoğu'nun, Kuzey Afrika'nın her bir yerinde kahramanca savaşan bir millet, Çanakkale'de büyük bir imtihanla karşı karşıya kaldı. Ya bu imtihan kazanılıp bu millet haysiyetle ayakları üzerinde duracaktı ya da büyük bir zillet yaşanacaktı. Balkan bozgunu yaşamış olanlar, Çanakkale'de bir milletin kaderini değiştirdiler. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün öncülüğünde, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin tohumlarını bu mübarek topraklarda attılar. Allah onlardan razı olsun. Onların emaneti bizim için kutsal bir mirastır ve ebediyen bütün milletimiz tarafından bu miras omuzlarda taşınacak, bu aziz bayrak zirvelere taşınacaktır.

ÇANAKKALE EMANETİ:
Bizim köyümüzde, evimizde Hatice ninemiz vardı. Yarım asra yakın evimizde kalmıştı. Her seferinde dedem onu Çanakkale emaneti diye anardı. Dedemin kardeşinin eşi, Çanakkale'de şehit olmuştu. Biz daha o zaman çocukluk bilincimizde Çanakkale'yi ailemizin birliğinin timsali olarak görmüştük. Lisede okurken, İstanbul'da bir altın sınıftan bahsedildi. Bir nesli, Çanakkale'ye gelmiş, bir sınıfı 50'ye aşkın şehitle bu topraklarda kalmıştı. O sebepledir ki İstanbul Lisesi pervazları siyaha boyanmıştı. Duvarlarının rengi de sarı olduğu için sarı siyah İstanbul Lisesi'nin sembolü olmuştu.

KARDEŞLİK MİRASI EBEDİYEN TAŞINACAK:
Aziz şehitlerimizin huzurunda bir kez daha söz veriyoruz; bıraktıkları kardeşlik mirası ebediyen taşınacaktır. Bugün Diyarbakır'da, İzmir'de, Rize'de ve Muğla'da da o aziz şehitlerin torunları omuz omuza geleceğe yürüyorlar, yürüyecekler. Onların hatırasına ayrımcılık, bölücülük sokmak isteyenlere, fırsat verilmeyecektir. Türk, Kürt, Alevi, Sünni kim olursa olsun, Çanakkale Savaşı'nda omuz omuza savaşanların torunları, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin eşit vatandaşları olarak geleceğe birlikte omuz omuza yürüyecekler.

ARKADAŞINA GÖNDER
'Şehitlerin mirası ilelebet taşınacak'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN