Emniyet'ten 'daki olaylarla ilgili açıklama

Giriş Tarihi: 20.3.2015 22:45
Emniyet'ten Van'daki olaylarla ilgili açıklama

Emniyet Müdürlüğü, Kültür Park'ta düzenlenen ""ne güvenlik kuvvetlerince müdahale edildiği yönünde bazı basın organlarında yer alan haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Emniyet Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, 40 ile 45 bin kişinin katıldığı mitingin olaysız başladığı ancak daha sonra mitinge katılan kitleden ayrılan 150 ile 200 kişilik grubun, Kalesi eteklerindeki güvenlik kuvvetlerine taşlı saldırıda bulunduğu belirtildi.

Grubu kontrol etmesi maksadıyla tertip heyeti ve mitinge katılan parti yetkililerinin bölgeye davet edildiği vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Davet edilen görevlilerin grubu kontrol etmekte yetersiz kaldığı müşahede edilmiştir. Grubun taşlı saldırılarına artarak devam etmesi üzerine, kontrollü bir müdahaleyle saldırı durdurulmuştur. Gruba müdahale edildiği yer ile mitinge katılan ana kitle arası 250 ile 300 metre mesafede olup, ana kitleye kesinlikle müdahale edilmemiştir. Ayrıca basın organlarında müdahale sırasında helikopterden gaz atıldığı iddialarına yer verilmişse de bu kesinlikle doğru değildir. Helikoptere gaz bile olsa mühimmat yüklenmesi yasaktır.

Grubun taşlı saldırısı sonucu, 10 güvenlik kuvveti mensubu çeşitli yerlerinden yaralanmıştır. Vatandaşlardan hiç kimsenin yaralanmadığı, ilimizdeki tüm hastanelerde yapılan kontrollerden anlaşılmıştır."

Öte yandan, mitinge katılanların dağıldığı esnasında şehir merkezinde küçük gruplar tarafından kısa süreli taş atıldığı, bu sırada güvenlik kuvvetlerine ait 3 aracın hasar gördüğü ifade edilen açıklamada, konunun bütün detaylarıyla adli makamlara intikal ettirileceği bildirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Emniyet'ten Van'daki olaylarla ilgili açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN