soruşturmasında flaş gelişme

’in öldürülmesinde ihmalleri bulunduğu gerekçesiyle 9 kamu görevlisi hakkında yürütülen soruşturma kapsamında daha önce “amirlerim beni yem olarak kullandı” diye ifade veren memuru Muhittin Zenit soruşturma savcısına yeni bir ifade verdi.

Giriş Tarihi: 20.3.2015 17:19 Güncelleme Tarihi: 20.3.2015 17:27
Hrant Dink soruşturmasında flaş gelişme
'in öldürülmesinde ihmalleri bulunduğu gerekçesiyle 9 kamu görevlisi hakkında yürütülen soruşturma kapsamında daha önce "amirlerim beni yem olarak kullandı" diye ifade veren memuru Muhittin Zenit soruşturma savcısına yeni bir ifade verdi.

Bir süre önce aynı soruşturma kapsamında tutuklanarak cezaevine konan Muhittin Zenit soruşturma savcısı Gökalp Kökçü tarafından cezaevinden ifadeye çağırıldı. Jandarma eşliğinde İstanbul Adliyesi'ne getirilen Zenit Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nda savcı Kökçü'ye ifade verdi.

İfade işleminin ardından yeniden cezaevine götürülen Zenit'in önceki ifadelerinin devamı niteliğinden yeni bilgiler verdiği öğrenildi. Daha önce savcıya ifade veren Muhittin Zenit ifadesinde şunları söylemişti:

'BENİ YEM OLARAK KULLANDILAR'

Trabzon İstihbarat Şube Müdürü'nde görevli polis Muhittin Zenit, 26 Aralık 2014'te İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nda sorgulanmıştı. Zenit, Dink'in öldürüldüğü 19 Ocak 2007'de muhbir Erhan Tuncel'i arayarak, cinayet planı bildiğini ortaya koymuştu. Zenit ifadesinde, eski Emniyet İstihbarat Dairesi C Şubesi Müdürü Ali Fuat Yılmazer, eski Trabzon İstihbarat Şube müdürleri Engin Dinç ve Faruk Sarı ile Şube Müdürü Ercan Demir'in isteği üzerine cinayetten hemen sonra Erhan Tuncel'i arayıp konuştuğunu belirterek, 'Telefon görüşmesi yapmama neden olan bu şahıslardan hiçbiri bana Tuncel'in muhbirlikten çıkarıldığını söylemediler" dedi. Ayrıca Zenit, amirlerini suçlayarak, "Cinayette ihmali olduğunu düşündüğüm kişiler beni bir yem olarak kullanmış, Tuncel ile bana bu telefon görüşmesini yaptırmışlardır. Beni bir yem olarak kullanarak önce bu telefon görüşmesini yaptırdılar, sonra da basına sızdırarak cinayetin sorumlusuymuşum gibi göstererek, zan altında bıraktılar. Haberler hep benim üzerine yöneldi. Dolayısıyla gerçek failler bu noktada kendisini kamufle etti" diye konuştu.

Sabah.com.tr

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hrant Dink soruşturmasında flaş gelişme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN