"Korku siyaseti İsrail seçimlerinde etkili oldu"

A Haber'de yayınlanan Zeynep Bayramoğlu'nun sunduğu Kadraj'ın konuğu, Türkiye’nin Tel Aviv Eski Büyükelçisi Oğuz Çelikkol'du. Programda, İsrail’de genel seçimlerden son günlerde ırkçı çıkışlarının dozunu artıran Başbakan Binyamin Netanyahu'nun lideri olduğu Likud Partisi'nin zaferle ayrılmasının arkasında yatan nedenler ve olası sonuçları konuşuldu.

Giriş Tarihi: 20.3.2015 11:28
Korku siyaseti İsrail seçimlerinde etkili oldu

"İSRAİL'İN İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜMDEN UZAKLAŞMASI FİLİSTİN SORUNUNUN ÇÖZÜMÜNÜ İMKANSIZLAŞTIRIYOR"

Türkiye'nin Tel Aviv Eski Büyükelçisi Oğuz Çelikkol, İsrail'in son dönemde iki devletli çözümden uzaklaştığını ve bunun Filistin sorununun çözümünü imkansız hale getirdiğini söyledi.
Filistin sorununda bütün dünyanın beklentisinin iki devletli çözüm olduğunu belirten Çelikkol, "İsrail'i iki devletli çözüm konusunda tek ikna edebilecek güç ABD ama iki ülke arasında çok karmaşık bir ilişki var. Bazı uluslararası meselelere bakış açıları çok farklı. Özellikle İran ile ilgili iki ülkenin farklı düşünceleri var. ABD - İsrail ilişkilerinde önümüzdeki dönemde sorunlar yaşanabilir. " dedi.

"NETANYAHU'NUN KORKU SİYASETİ SEÇİM SONUÇLARINDA ETKİLİ OLDU"

Seçimleri ırkçı söylemlerin dozunu arttıran Başbakan Benyamin Netanyahu'nun kazanmasını değerlendiren Çelikkol, "İsrail halkının oylarını güvensizlik korkusu etkiliyor. Netanyahu'nun seçim öncesi yaptığı korku siyaseti sandıktan zaferle ayrılmasında önemli rol oynadı" diye konuştu. Çelikkol'a göre, İsrail'de daha sağ, ırkçı ve katı bir hükümetin kurulacağı beklentisi var ve Meclis'ten güçlü bir hükümet çıkabilir.

"DİPLOMASİ TARİHİNDE EŞİ GÖRÜLMEMİŞ BİR SAYGISIZLIK ÖRNEĞİ"

Programda 2010 Ocak ayında İsrail ile yaşanan alçak koltuk krizi de konuşuldu. Türkiye'nin Tel Aviv Eski Büyükelçisi, İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı'nın koltuk krizindeki tavrının diplomasi tarihinde eşi görülmemiş bir saygısızlık örneği olduğunu söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Korku siyaseti İsrail seçimlerinde etkili oldu"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN