Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kozmik sırları kopyalayıp hafızayı sildiler

Giriş Tarihi: 20.3.2015
Kozmik sırları kopyalayıp hafızayı sildiler
Paralel Yapı'nın, kozmik oda soruşturması sırasında 'devlet sırrı' niteliğindeki bilgileri kopyaladığı ve iz bırakmamak için kurumdaki bilgisayarın hafızasını da sildiği ortaya çıktı. TÜBİTAK BİLGEM'de, imaj cihazı olarak bilinen ve dijital verilerin kopyasının alınmasını da sağlayan tüm teknik donanımı önceki gün incelemeye alındı.

STRATEJİK KAYITLARA İMHA
İncelemede Ergenekon, Balyoz gibi davalarda "yanlı rapor hazırladıkları" için kurumla ilişiği kesilen Paralel Yapı'ya yakın bilirkişilerin, kozmik oda kopyalama işleminin de gerçekleştirildiği bilgisayara format attıkları yani hafızasını sildikleri ve kozmik oda bilgilerinin bulunduğu CD'lerin de kopyasının çıkarıldığı saptandı. Devlet sırrı niteliğindeki hangi bilgilerin, kimler tarafından kopyalandığı, kaç kopya üretildiği gibi stratejik kayıtlar yok edildi. Kaç kopya alındığına ilişkin TÜBİTAK'ta yapılan incelemede, 2008-2015 arasında kullanılan ana veri kopyalama cihazına format atıldığı yani cihazın geçmişe dönük tüm işlem döküm bilgilerinin silindiği belirlendi. Paralel Yapı, benzer bir yola Emniyet İstihbarat ve TİB'de yaptığı yasadışı dinlemelerin ortaya çıkmaması için de başvurmuş, log kayıtları olarak bilinen izleri de bilgisayarlarda geriye dönük olarak silmişti.

BÖCEK SANIĞI MÜDÜR İŞİN İÇİNDE
Söz konusu cihazı, böcek davası sanığı, eski TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Hasan Palaz'ın tüm davalarda tercih ettiği bilirkişilerin kullandığı saptandı. Palaz Balyoz, Askeri Casusluk gibi davalarda hep Burak Akoğuz'u bilirkişi olarak seçti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kozmik sırları kopyalayıp hafızayı sildiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN