'Tutuklanmalarına gönlüm razı olmadı'

Giriş Tarihi: 20.3.2015
'Tutuklanmalarına gönlüm razı olmadı'

Harp Akademisi'nde subaylara seslenen Erdoğan: Eski Genelkurmay başkanımız başta olmak üzere, pek çok komutanın tutuklanmasına gönlüm hiçbir zaman razı olmadı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dün İstanbul programı kapsamında Osmanlı Arşivi Sitesi'nde "100. Yılında Dünya Savaşının Belgeleri" konulu Dünya Arşiv Yöneticileri Kongre ve Sergisi'nin açılışında, Harp Akademileri Komutanlığı'nda ve Birlik Vakfı tarafından Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen "Çanakkale Ruhu ve Gençlik" konulu kompozisyon yarışmasının ödül töreninde üç ayrı konuşma yaptı. Erdoğan konuşmalarında şu mesajları verdi:

TSK HER DÖNEMDE TEHLİKEYLE KARŞILAŞTI:
Türk Silahlı Kuvvetleri tarihin her döneminde tehlikelerle karşı karşıya kaldı. Yakın zamanda eski Genelkurmay Başkanı ve subayların tutuklanması da bu kapsamda değerlendirilmeli. Bu operasyonlarda suçluyla suçsuz, yalanla doğru aynı kefeye konuldu.

BEN DE ALDATILDIM:
Bu operasyonlarla şahsım başta olmak üzere, tüm ülke yanlış yönlendirildi, aldatıldı. Kurumlarımızın içinde örgütlenmiş, güçlü medya desteğiyle teçhiz edilmiş bir yapının, Türkiye'yi ele geçirmek için yürüttüğü bir kumpasa, bir darbe teşebbüsüne hep birlikte maruz kaldık. Samimiyetle ifade ediyorum; eski Genelkurmay Başkanımız başta olmak üzere, birlikte mesai sarf ettiğim için yakından tanıdığım pek çok komutanın tutuklanmasına şahsen gönlüm hiçbir zaman razı olmadı.

İTİRAZLARIMI DİLE GETİRDİM:
Tereddütlerimi, itirazlarımı o dönemde bu işin sorumlularına ifade ettim, hatta kamuoyu önünde de dile getirdim. Ama o zaman önümüze konan, ancak çoğunun sahte ve çarpıtılmış olduğu daha sonra ortaya çıkan belgeler, bilgiler karşısında, hukuka saygı gereği, yapacak bir şeyimiz kalmadı. Bu süreçte, Başbakan ve hükümet olarak bizim de Genelkurmay Başkanımızın ve Türk Silahlı Kuvvet-lerimizin de hukuk devleti ilkesine saygının gereğini yerine getirmek dışında bir duruşumuz olmadı.

BU YAPININ HEDEFİ:
Uzun süredir temkinle yaklaştığım, faaliyetlerini takibe aldığım bu yapı, biliyorsunuz, 17-25 Aralık 2013'te doğrudan hükümeti devirmeye ve adeta Türkiye'ye topyekun el koymaya yönelik bir teşebbüse girişti. Yolsuzluk kılıfı altında başlattıkları bir operasyonla şahsımla birlikte ülkemizin tüm milli kurumlarını, milli projelerimizi hedef aldılar.

GÜÇLÜ ORDUNUN ANLAMI:
Güçlü bir orduya, güçlü bir savunma sanayine sahip olma isteğimiz, asla kimsenin toprağında gözümüz bulunduğu, kimseye saldırmak gibi bir niyetimiz olduğu anlamına gelmiyor. Tam tersine, kimse toprağımıza gözümüzü dikemesin, kimse tarihi ve coğrafi olarak bin yıllık beraberliğimizin olduğu kardeşlerimize zarar veremesin diye bunu istiyoruz. Biz güven içinde olmazsak, biz caydırıcı bir güce sahip olmazsak, kendi geleceğimizi riske atmakla kalmaz, 100 yıllık bir aranın ardından kardeşlerimizle aramızda açılan kapıları da yeniden kapatmış oluruz.

HDP AÇIKLAMASINA 'OSMANLI' ELEŞTİRİSİ
"Bugün birileri, '1. Dünya Savaşı'nda yedi düvele karşı savaştık' cümlesine istihza ile yaklaşıyor, kendilerince alay ediyor. Hatta 'Osmanlı Çanakkale'de kuklaydı' diyecek kadar şuurunu kaybedenler var. Kendini bilmezlerin, tarihini küçümsemeyi adet haline getirmiş, ahde vefadan, milli gururdan nasibini almamışların eleştirileri bu başarıyı asla gölgeleyemez. 1.Dünya Savaşı'nın diğer adı da birinci paylaşım savaşıdır. Aslında bu savaş hala sona ermiş değil.

ERMENİ DİYASPORASINA 'ARŞİVLERE GEL' ÇAĞRISI
"Biz 2015 yılını şanlı zaferlerimizin 100'üncü yıldönümü olarak kutlarken, birileri de bu yılı Türkiye karşıtlığının, Türkiye düşmanlığının bayrağı haline dönüştürmek istiyor. Ermeni diyasporası, dünyanın her yerinde, soykırım iddialarına dayalı kampanyalarla Türkiye düşmanlığını geniş toplum kesimlerine aşılamaya çalışıyor. Ey Ermeni diyasporası, ey Ermenistan yönetimi, gelin, buyurun bizim arşivlerimiz, belgeler burada. Gerçeğin aranacağı yer, işte bu arşivlerdir. Ama biz bugüne kadar bu çağrımızın karşılığını bulamadık."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Tutuklanmalarına gönlüm razı olmadı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN