Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Böcekçi polisler iade edilecek

Paralel polislere yurtdışında da kaçış yok. Romanya'da yakalanan ve sığınma talepleri reddedilen 'böcekçi' Zavar ile Usta'nın Türkiye'ye iadesine karar verildi

Giriş Tarihi: 21.3.2015
Böcekçi polisler iade edilecek
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ı başbakanlığı döneminde ofisine 'böcek' yerleştirerek dinleyen ve kaçtıkları Romanya'da yakalanan iki polise bir darbe daha. İltica oyunu tutmayan Paralel polisler Sedat Zavar ve İlker Usta hakkında dün de Temeşvar Temyiz Mahkemesi, Türkiye'ye iade kararı verdi. MİT ekibi tarafından 2011'de Erdoğan'ın konutunda yapılan aramada bulunan dinleme cihazları sonrası başlatılan soruşturma kapsamında yargılamasına başlanan 13 sanıktan İstihbarat Daire Başkanlığı Teknik Şube Müdür Yardımcısı Sedat Zavar ile polis memuru İlker Usta, kaçtıkları Romanya'da yakalanmıştı. Özel ekip tarafından Sırbistan'dan Romanya'ya kadar izlenerek 3 Şubat'ta nefes kesen bir operasyonla gözaltına alınan ikili burada tutuklanmıştı.

36.5 YILA KADAR HAPİS
İkili hakkında, "Başbakan'ı siyasi casusluk amacıyla dinlemek, özel hayatın gizliliğini ihlal etmek ve kişiler arasındaki konuşmaları dinleyip kaydetmek" suçlamasıyla hazırlanan dosya, Rumence'ye tercüme edilerek Adalet Bakanlığı tarafından gönderilmişti. Polislerin avukatları, mahkemeden sığınma talebinde bulunarak 'iade kararı'nın önünü kesmeye çalıştı. Ancak, 20 Mart'a ertelenen iade davasından önce 18 Mart'ta görülen 'sığınma talebi' mahkeme tarafından reddedildi. Temeşvar Temyiz Mahkemesi, dün görülen duruşmada firari polislerin iadesine karar verdi. Sanık avukatlarının itiraz haklarını kullanması bekleniyor. Bu davanın ise Romanya Yargıtayı'nda görüleceği, kararın da 10 gün içinde çıkacağı öğrenildi. Yargıtay'dan 'iade kararı' çıkması durumunda, Romanya böcekçi polisleri Türkiye'ye iade edecek. İkilinin haklarında 21 ila 36,5 yıl hapis cezası isteniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Böcekçi polisler iade edilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN