Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'de günü!

Genel başkanlığa mevcut genel başkan 'nin yanı sıra 21. Dönem Yozgat Milletvekili Mesut Türker aday olduğunu açıklamıştı. Ancak MHP'de genel başkanlığa aday olabilmek için Başkanlık Divanı'na 40 delegenin imzası ile başvuru yapılması gerekiyor. Bu nedenle Bahçeli tek aday olarak seçime gidiyor. Kurultay için hazırlanan salonda Türk bayrağı ve 3 hilalli parti bayrağının yanı sıra Mustafa Kemal Atatürk ile Alparslan Türkeş'in posterleri yer aldı.

Giriş Tarihi: 21.3.2015 09:42 Güncelleme Tarihi: 21.3.2015 15:10
MHP'de kongre günü!

MHP'nin 11. Olağan Büyük Kurultayı, bugün Ankara Arena spor Salonu'nda yapılıyor. Kurultayın siyasi mesaj içeren önemli boyutlarından biri, 21 Mart'ta yani Nevruz'un kutlandığı gün yapılıyor olması. MHP yönetimi, kurultayın tarihini Nevruz'un kutlandığı tarihe, partinin son dönemdeki siyasi stratejileri çerçevesinde özellikle denk getirdi. Kurultay'da, salon içinde ve dışında aynı zamanda Nevruz kutlamaları da yapılacak. Kalabalık nedeniyle salonun dışına da kurultayın heyecanının yansıması için ekranlar kuruldu. Kurultayda, MHP'yi Haziran ayındaki genel seçime götürecek ekip de belirlenecek.

BAHÇELİ ÖNCE NEVRUZU KUTLADI

MHP Lideri Devlet Bahçeli, saat 11.00'de büyük bir coşkuyla kurultay salonuna geldi. Bahçeli, herkesi selamlayarak yerine geçti. Devlet Bahçeli, saat 11.20'deki konuşmasına Nevruz'u kutlayarak başladı.

Türklüğün kalbinin MHP Kurultayı'nda attığını belirten ve Ankara'nın ebedi başkent olduğunu vurgulayan Bahçeli, konuşmasında özetle şu ifadelere yer verdi:
"Bu salondan yükselen ses milli onur ve vicdanını gür sesidir. İnancım odur ki, bu ses İmralı ve Kandil'de yankılanacak. Bizim yolumuz bellidir. Bu yolda Türk milletinin kardeşliğini sarsmak yoktur. Bu itibarla bizimle yürü Türkiye!"

Ayrıca " Şimdi de Öcalan'ın isteği doğrultusunda izleme heyeti kurulmuştur. Bu heyet neyi izleyecek neleri seyredecektir. Sözde sanatçılar sözde gazeteciler, Yeşilçam kalıntıları, PKK'nın boğazda demlenen adamları hangi film fırıldağı çevireceklerdir." ifadelerini kullanan Bahçeli, isim vermeden Kadir İnanır'ı eleştirdi.

ATEŞ YAKILMADI

Bahçeli'nin gelişi sırasında salonun dışında Nevruz ateşinin yakılması planlanmıştı. Ancak salon dışında büyük bir kalabalık toplanınca
güvenlik gerekçesiyle Nevruz ateşinin yakılmasından vazgeçildi Kurultay çadırgahı MHP'liler sabahın erken saatlerinden itibaren kurultay salonu doldurdu. Salonun dışında büyük bir kalabalık toplandı. Spor salonunun avlusuna kurulan büyük çadırda toplananlar, kurultayı
ekrandan izliyor. Kurultayın resmen başlamasının öncesinde sanatçılar Atilla Yılmaz ve Mustafa Yıldızdoğan sahne aldı. Partililer, iki
sanatçının şarkılarıyla coştu. Kurultayda, Kafkas ekibi folklor gösterisinde de bulundu.

ALAN GELMEDİ

Adı potansiyel genel başkan adayları arasında geçen, milletvekilliği için aday adaylığı başvurusunda bulunmayan Iğdır milletvekili Sinan Oğan kurultay salonundaydı. Aday adaylığı başvurusunda bulunmayan Engin Alan ise salonda yoktu.

POSTER ASTIRMADI

Salonda sadece Atatürk ile Alpaslan Türkeş'in posterleri vardı. Bahçeli'nin ise genel başkan adayı olması nedeniyle posterini astırmadığı belirtildi. Bahçeli, ülkücü gençlerin oluşturduğu koridor içinden geçerek salondaki yerine oturdu. Kurultay Teşkilat Başkanı Şefkat Çetin'in açılış konuşması ile başladı. Divan Başkanlığı'nın oluşmasının ardından Devlet Bahçeli konuşmasını yapmak için kürsüye geldi.

TEK ADAYLI KURULTAY

MHP'nin bugünkü kurultayında genel başkanlık yarışı beklenmiyor. Yani tek adaylı bir kurultay olacak. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin dışında bir adayın çıkması beklenmiyor. Eski Yozgat milletvekili Mesut Türker, aday olacağını açıklamıştı. Ancak MHP'de genel başkanlığa aday olabilmek için Başkanlık Divanı'na 40 delegenin imzası ile başvuru yapılması gerekiyor. Türker, ancak 40 imzayı sağlayabilmesi durumunda aday olabilir. MHP'nin delege sayısı bin 242. Bu nedenle Bahçeli tek aday olarak seçime gidiyor.

BİZİMLE YÜRÜ TÜRKİYE

Kurultay salonunda, hakim renk kırmızı ve beyaz. Yani Türk bayrağının renkleri. Salonda: Atatürk, ülkücü hareketin Başbuğu Alparslan Türkeş'in posterleri asılı. Kongre'nin ana sloganı "Bizimle Yürü Türkiye". Dikkat çeken sloganlar arasında "Ne Türkiye'yi ne ekmeğimizi böldürmeyiz", "Türkiye'nin kalbi burada" yer alıyor. Salona asılan Türkiye haritasının için de ise üç hilalin yanısıra kırık kalp
figürleri yer alıyor.

Kurultay, Başkanlık Divanı'nın oluşumu ile resmen başlayacak. Bahçeli, öğlen saatlerinde yapacağı konuşmada, partisinin seçim stratejisi
konusunda da önemli mesajlar verecek. Genel başkanlık seçiminin ardından partinin yönetim organları için blok liste çıkartılacak. MYK listesinde delinme beklenmiyor.

DURMUŞ YILMAZ YÖNETİME GİRECEK Mİ?

Bahçeli'nin parti yönetiminde Tuğrul Türkeş, Zuhal Topçu, Şefkat Çetin, Atilla Kaya, Sadir Durmaz, Mevlüt Karakaya gibi bir çok eski
ismi tutmayı sürdüreceği konuşuluyor. Merkez Bankası eski Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı döneminde Abdullah Gül'ün başdanışmanlığını yapan Durmuş Yılmaz ve Erhan Usta gibi isimlerin bu kurultayda MHP yönetimine getirileceği de belirtiliyor. Bahçeli'nin, kendisine daha önce kongrede rakip çıkan Trabzon Milletvekili Koray Aydın'ı da parti yönetimine alıp almayacağı da en merak edilen konulardan biri.
Diyarbakır'daki Nevruz kutlamalarına karşı salon dışında da Nevruz etkinliği düzenlenecek. Salon dışında Nevruz ateşi yakılacak ve
yumurta tokuşturulacak.

TESADÜF DEĞİL

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, daha önce yaptığı açıklamada şu ifadelere yer vermişti: "11. Büyük Kurultayımızın Nevruz Bayramıyla aynı güne getirilmesi tesadüfi değildir. Bu tercihin, MHP ve milletimiz açısından anlamı ve verdiği mesaj büyüktür. Nevruz nasıl baharın habercisiyse 11. Büyük Kurultay da Türkiye'nin sırtına asalak gibi yapışan ve kanını emen bu iktidardan onu kurtaracak millet sevdalısı kadroların habercisi olacaktır."

KIRAÇ'TAN MHP ŞARKISI

Kurultayın sürprizlerinden biri de ünlü Rock şarkıcısı Kıraç'ın MHP için söylediği şarkı olacak. Şarkı kurultayın başlangıcında söylenecek. Sabahın erken saatlerinde salonun etrafında yoğunlaşan kalabalık gruplar, polislerin üst araması yapmasının ardından, kurultayın yapılacağı salona giriş yaptı. Polis ekipleri yoğun güvenlik önlemleri alırken, bazı yolların trafiğe kapatılması trafikte aksamalara neden oldu. Ankara Arena Spor Salonu önünde kurultay için toplanan vatandaşlara, bazı il teşkilatları ikramlarda bulundu. Adana İl Teşkilatı üyeleri, vatandaşlara ücretsiz olarak şalgam, çorba, simit, lokum ve çeşitli yöresel ürünler dağıttı.

KONGREYE GELİRKEN KAZA GEÇİRDİLER- TIKLAYIN

Canlı yayınMHP GENEL BAŞKAN ADAYI MESUT TÜRKER;

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MHP'de kongre günü!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN