Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Yeşeren ümitlerimiz neticeye ulaşacak'

Cumhurbaşkanı Erdoğan mesajında "Baharla birlikte yeşeren ümitlerimizin, Bayramı'yla beklediğimiz neticeye ulaşacağına ve yepyeni bir dönemin açılışına vesile olacağına inanıyorum" dedi

'Yeşeren ümitlerimiz neticeye ulaşacak'
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN VE DEVLETİN ZİRVESİNDEN BAYRAMI'NDA BARIŞ MESAJLARI

21 Mart Dünya Nevruz Günü dolayısıyla yazılı bir mesaj yayımlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çözüm sürecinin başarıya ulaşacağına dair inancını ifade etti. Erdoğan şu mesajları verdi: "Nevruz, geniş bir coğrafyada binlerce yıldır kutlanan ortak bir bayram olarak, baharın uyanışı ile simgelenen birliğin, beraberliğin, kardeşliğin adıdır. Bizim kültürümüzde de, Orta Asya'dan Balkanlar'a kadar tüm canlılığıyla varlığını sürdüren Nevruz Bayramı, milletimizin, tüm farklılıkları aşarak, geçmişine sahip çıkma ve geleceğini birlikte inşa etme iradesini ifade eder. Nevruz'la bayramlaştırılan tabiatın dirilişi, aynı zamanda gönüllerdeki ümitlerin de dirilişidir. Aşık Veysel'in "Benim sadık yarim kara topraktır" dizesiyle özetlediği kadim bir geleneğin mensubu olan aziz milletimiz, "toprak ana" nitelemesiyle de, Allah'ın kendisine emaneti olan tabiata verdiği önemi en veciz şekilde ifade etmiştir. Ülkemizde de, nevruzun, uzun zamandır mücadelesini verdiğimiz kardeşlik ve huzur ikliminin pekiştirilmesine vesile olmasını diliyorum. Baharla birlikte yeşeren ümitlerimizin, Nevruz Bayramı'yla beklediğimiz neticeye ulaşacağına ve önümüzde yepyeni bir dönemin açılışına vesile olacağına inanıyorum. Tüm insanlıkla, tüm kardeşlerimizle birlikte, milletimizin Nevruz Bayramı'nı kutluyorum.

'Çocuklarımız için uygar bir yaşam kurmalıyız'

Nevruz Bayramı nedeniyle devletin zirvesindeki isimler de mesaj yayımladı ve katıldıkları etkinliklerde açıklama yaptı. TBMM Başkanı Cemil Çiçek: "Balkanlar'dan Orta Asya'ya kadar çok geniş bir coğrafyada kutlanan Nevruz Bayramı'nın insanlığa barış, huzur ve kardeşlik getirmesini temenni ediyorum. Dünya Manevi Kültür Mirası'nın bir parçası olan Nevruz Bayramı'nın yakın gelecekte uluslararası bir şölene dönüştürülmesi gerektiğini düşünüyorum." Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik: "Savaşın ve barbarlığın dört tarafımızı kuşattığı, barış ile hoşgörünün yolunun kesildiği günümüz dünyasında daha bir anlamlı ve hasretle bekleniyor Nevruz Bayramı. Bizler, bu toprakların tarihi kadar köklü nevruz ruhunu, günümüz demokrasisiyle özdeşleştirmeyi bilmeli, çocuklarımız için uygar bir yaşam kurmalıyız." Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu: "Çatışmacı, ayrıştırmacı anlayışın sıkıntılarını yaşadığımız 40 yıllık bir sürece baktığımızda, bugün yine kardeşlik anlamında bu nevruzun vesile olmasıyla ilgili de bu milletin büyük beklentileri var. İstiyoruz ki milletçe birlik ve beraberliği merkeze alalım. Bu adımların karşılıksız kalmaması, kardeşlik duygularına vesile olmasını temenni ediyorum."

'Kardeşliğimizin göstergesi'

Sivil toplum kuruluşları, Nevruz Bayramı dolayısıyla yayımladıkları mesajlarında, dostluk, kardeşlik ve barış temennisinde bulundu. Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, yayımladığı kutlama mesajında "Nevruz, bizleri birbirimizden ayrıştıran, toplumun temellerine nifak tohumları eken, etnik bir kimliği ön plana çıkaran bir gelenek değil, Anadolu ve Avrasya coğrafyasında yaşayanların ortak kültürü, binlerce yıllık kardeşliğimizin en büyük göstergesidir" dedi. Tüm Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası Genel Başkanı Yüksel Kılıç: "Nevruz, yüzyıllardır olduğu gibi bin yıllarca da çatışmanın değil, kardeşliğin adı olarak anılsın. Ortak kültür ocağımızın ateşi hiç sönmesin, coşkumuz hiç eksik olmasın." Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir: "Binlerce yıldır tüm bölge halklarının zulme ve sömürüye karşı başkaldırdığı ve mücadele ettiği barış günü olarak kutladığı Nevruz Bayramı, özüne yakışır bir şekilde tüm Türkiye halklarına ve inanç topluluklarına barış getirsin."

Halaylar çekildi ateşten atlandı

İstanbul'da bu yıl nevruz yağış nedeniyle Zeytinburnu Kültür Merkezi'nde kutlandı. İstanbul Valiliği ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği'nin organize ettiği programa İstanbul Valisi Vasip Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Türk Cumhuriyetleri'nden temsilciler katıldı. Programda Şahin'e Türkmenistan'a özgü olan 'yaşam otu' tepsisi hediye edildi. İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili ise Türkmenistan yerel kıyafetiyle sahneye çıktı. Iğdır'da dört ülkenin sanatçı ve bürokratının katılımıyla kutlanan Nevruz Bayramı, renkli görüntülere sahne oldu. Erzurum Palandakön'deki İranlı turistler de ateşin üzerinden atlayıp dilek feneri uçurdu. Manisa'daki kutlamalar mesir macunu festivaliyle birlikte yapıldı. Sivas'ta soğuk ve kar yağışı altında kutlama yapıldı. Mersin'de İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından düzenlenen kutlamalarda ana sınıfı öğrencileri dans gösterileri yaptı. Hatay, Kırıkkale, Çankırı ve yurdun 4 bir yanında nevruz halaylar ve şarkılarla kutlandı.

5 dilde mesaj

Cumhurbaşkanı Erdoğan Twitter hesabından da Türkçe, Kürtçe, İngilizce, Arapça ve Farsça mesaj yayımladı. Atılan tweetlerin Türkçe olanının sonunda ise "RTE" kısaltması yer aldı. Bu tweetlerin bizzat Erdoğan tarafından yazıldığını işaret ediyor. Mesajda "Baharla birlikte gönüllerimizdeki kardeşlik ve huzur ümitlerinin de dirilmesini diliyorum. 21 Mart Nevruz Bayramı Kutlu Olsun! RTE" denildi.

"Öcalan mektupla kararlılığını sürdürdü"

Abdullah Öcalan'ın Diyarbakır'da okunan mektubunu Güneydoğu ve Doğu illerindeki vatandaşlar televizyonlardan merakla takip etti. Mektupla ilgili İzleme Komitesi için ismi geçen gazeteci Avni Özgürel, Öcalan'ın eski mesajlarının bugün tamamlandığını ifade ederek, "Kandil'e sormadan, nabzını tutmadan bu tür cümleleri söyleyebileceğini zannetmiyorum" dedi. Akil İnsanlar Heyeti Doğu Anadolu Bölgesi Başkanı Can Paker "Günlük siyasi çekişmelerden uzak bir mesaj" derken İç Anadolu Başkanı Ahmet Taşgetiren, "Öcalan'ın barış kararlılığını sürdürdüğünü söyleyebiliriz" diye konuştu.

'Cumhurbaşkanımızın her şeyden bilgisi var'

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, izleme heyeti ile ilgili sözlerine ilişkin soruları yanıtladı, Arınç, "Bugün yapılanlardan ve geldiğimiz noktadan, yarın geleceğimiz noktadan Cumhurbaşkanımızın habersiz sayılması mümkün değil. Başbakanımız haftalık görüşmelerinde, MGK toplantılarında veya ne zaman emretmişse kendisine bilgi sunulmakta. Süreç, sorumluluk olarak hükümetimizin üzerinde. Cumhurbaşkanımızın bu tür konuşmaları eleştirilere yol açabilir, üzülebilir, yıpranabilir. Cumhurbaşkanımızın düşüncelerini ekran önünde ifade etmesi, hükümetimizi eleştiriyor noktaya gelmesi hükümetimizi yıpratabilir" dedi.

'Şartlar oluşursa resmi bayram olur'

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş bu yılki nevruzun çözüm süreci için çok önemli bir adım olduğunu belirtti. Kurtulmuş nevruzun resmi bayram olmasıyla ilgili olarak ise "Neden olmasın, şartlar oluşursa tabii ki (resmi) bayram da olur. Nevruzu, pratikte bayram olarak kutlayan birçok ülke var. Bunlar nihayetinde toplumsal taleple, siyasi şartlarla ortaya çıkacak meselelerdir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Yeşeren ümitlerimiz neticeye ulaşacak'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN