yazarı 'den istediğini alamadı

Irak Bölgesel Yönetimi (IKBY) başbakanı Neçirvan 'ye sorduğu kışkırtıcı soruların yanıtlarını alamadı.

Giriş Tarihi: 23.3.2015 11:11 Güncelleme Tarihi: 23.3.2015 12:18
Taraf yazarı Barzani'den istediğini alamadı
gazetesinden Irak Bölgesel Yönetimi (IKBY) başbakanı Neçirvan 'yle bir röportaj gerçekleştirdi. Röportajın neredeyse tamamında kışkırtıcı sorular soran Zaman istediği yanıtı alamadı. Özellikle hükümet ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı suçlayıcı sorular karşısında Barzani'nin verdiği cevaplar Taraf yazarına istediği fırsatı vermedi.

İşte o soru ve cevaplardan bazıları:

"TÜRKİYE BİZE BÜYÜK DESTEK VERİYOR"

Türkler IŞİD konusunda neden bir şey yapmadılar?

Hiçbir şey yapmadıkları doğru değil. Türkiye ilk günlerde bizlere kamyon dolusu mermi, havan topu yolladı. Kara yoluyla gönderdiler. Ardından da askerî giysiler, botlar vesaire. Tabii zaman aldı gelmeleri. Ve Türklerin kendileri de yeterince hızlı davranmadıklarını itiraf ettiler sonradan ama daha önce sıraladığım engelleyici faktörler vardı. Şu anda bildiğiniz gibi Türkiye mülteciler konusunda bizlere büyük destek veriyor. [AFAD'ın Dohuk'ta yönettiği] kamplar var. Türkiye IKBY'ye nakdî yardımda bulundu. Geçtiğimiz yıl yarım milyar dolar verdi. Bir yarım milyar dolar daha yolda. Yakında elimize geçer. Ve tabii petrolümüzü Türkiye üzerinden ihraç ediyoruz. Bu çok ama çok önemli. Ancak son zamanların en kapsamlı ve görünür jesti Kobane'de gerçekleşti. Peşmergelerimiz Türkiye üzerinden Kobane'ye geçti.

Hanefi Avcı geri dönüyor

"KOBANE KURTULDUYSA CUMHURBAŞKANI VE BAŞBAKAN'IN SAYESİNDE"

Ama bizim aldığımız duyumlara göre özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan bu talebinize direndi. Eğer ABD bastırmasaydı olmayacaktı.
Elbette Sayın Erdoğan'ı ikna etmemiz gerekti. Telefonda epey konuştuk. Ama siz neticeye bakınız. Önemli olan netice. Düşünsenize peşmergelerimiz askerî üniformalarıyla, Kürdistan bayraklarıyla ta Zaho'dan Kobane'ye kadar Türkiye toprakları üzerinden geçiş yaptılar. Bu siyasi açıdan son derece hassas bir olaydı. Bunun ehemmiyetini gözardı edemeyiz. Eğer Kobane kurtulduysa bunda Sayın Cumhurbaşkanı'nın ve Sayın Başbakan'ın da mutlak payları var. Amerika'nın da ve tabii ki kahramanca direnen Kürtlerin de.

"TÜRK ASKERLERİ EĞİTİM VERİYOR"

Musul'daki rehineler özgür, Süleyman Şah Türbesi tahliye edildi. Türkiye'nin IŞİD'e karşı mücadelede elini bağlayan bir şey kalmadı. Sizce yeterince aktif bir rol alıyor mu bu mücadelede?

Bildiğiniz gibi bizim peşmergelere Türk askerleri silah değil ama eğitim veriyorlar. Soran bölgesinde, Diyanah'da, Süleymaniye'de Kalaçolan yakınlarında. Bu yöndeki ek taleplerimize olumlu bakacaklarını bildirdiler.

"SİZ NETİCEYE BAKIN"

Cumhurbaşkanı'nın "Kürt sorunu yoktur "diye açıklamaları oldu. HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ın da Erdoğan ve AK Parti'ye yönelik gayet sert açıklamaları var.

Seçim atmosferinde bu gibi açıklamalar olabilir. Siz neticeye bakın.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Taraf yazarı Barzani'den istediğini alamadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN