Terörle mücadeleye yeni format geliyor

Türkiye'nin 35 yıldır kanını emen terör belasında yeni bir formata geçiliyor

Giriş Tarihi: 23.3.2015 11:13
Terörle mücadeleye yeni format geliyor
Terörle mücadelenin "kırmızı kitabı" olarak nitelendirilen "Terörle Mücadele ve Demokratikleşme Strateji Belgesi", önümüzdeki sürece de rehberlik edecek.
Bunla ilgili 2014'ten bu yana 17 kurum ve kuruluştan görüş alındı. Belgenin oluşturulmasına yönelik olarak Müsteşarlık bünyesindeki komisyonun da 25 ayrı toplantı gerçekleştirdiği belirtildi.

Raporda, çözüm süreci özelindeki algı, tutum ve beklentilerin ortaya konulması amacıyla araştırma projeleri ve saha araştırmaları da yaptırıldığı dikkat çekilerek, süreç kapsamında yurt için ve yurt dışında yaşanan gelişmelere ilişkin değerlendirmelerin de ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına sunulduğu vurgulandı.

Müsteşarlık dış ülkeleri de mercek altında aldı. Bu kapsamda, Kuzey İrlanda, İspanya, Kolombiya, Güney Afrika, Filipinler, Endonezya, Korsika ve Sri Lanka'daki çatışma çözümleri ve demokratikleşme politikaları incelendi.

Geçmişte terör nedeniyle köylerinden göç eden vatandaşlara yönelik geliştirilen Köye Dönüş ve Rehabilitasyon Projesi (KDRP) ile Sosyal Destek Programı (SODEP) analiz edilen detaylar arasında yer aldı. Bu projelerin önümüzdeki süreçte terörle mücadeleye katkıları değerlendiriliyor. (Türkiye)
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Terörle mücadeleye yeni format geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN