Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dev teleferik hattı geliyor

Giriş Tarihi: 24.3.2015 15:13
Dev teleferik hattı geliyor
Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin yapımını sürdürdüğü Yenimahalle-Şentepe teleferik hattının ikinci etabında test sürüşleri başladı. Yeni hat 1 Nisan'da tam kapasiteyle devreye alınacak.

Ankara Büyükşehir Belediyesi,Yenimahalle - Şentepe telferik hattı Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı gerçekleştirilen Yenimahalle-Şentepe teleferik hattında 2. etap hattın 1. etap hat ile mekanik entegrasyon çalışmaları tamamlandı. Birbirleriyle bağlantıları sağlanan 3 bin 257 metre uzunluğundaki iki ayrı hattan oluşan teleferiğin tamamında maksimum yükleme test sürüşleri de uluslararası akredite edilmiş kuruluşların gözetiminde sürüyor. Yenimahalle-Şentepe 1. etap teleferik hattında metro ile senkronize olarak yaklaşık bir yıldır toplu taşıma amaçlı olarak hizmet verildiğini hatırlatan EGO yetkilileri, 1. etap teleferik hattının yıllık bakımı ve 2. etap teleferik hattının entegrasyonu çalışmaları kapsamında yolcu taşımacılığına 16 Mart Pazartesi gününden itibaren ara verildiğini hatırlattı.

4 SU BİDONUYLA HALAT-KABİN TESTİ

Zorunlu olan yıllık bakım ve entegrasyon çalışmaları tamamlanan teleferik hattının tümünde yolcu taşımacılığına başlamadan önce güvenlik açısından test sürüşleri yapıldığını anlatan yetkililer "Sistemde yolcuların taşınması başlamadan önce test sürüşleri gerçekleştirilecek. Testler, kabinlere konulan her biri 200 litre olan 4 su bidonuyla yapılıyor. Böylece 10 kişinin ağırlığı hesaplanarak, kabinler ve halatlar test ediliyor" dedi. EGO yetkilileri, test sürüşleri devam eden Yenimahalle-Şentepe teleferik hattının 1 Nisan'dan itibaren tam kapasiteyle çalışacağını da kaydetti.

13.5 DAKİKADA METROYA

Metro ile senkronize şekilde 18 saat çalışacak teleferik hattı, toplamda 4 durak ve her biri 10 kişi taşıma kapasitesine sahip 106 adet kabinden oluşuyor. Toplam uzunluğu 3 bin 257 metre olan teleferik hattıyla Şentepe merkezden Yenimahalle metro istasyonuna 13,5 dakikada ulaşmak mümkün olacak. Sistemle günde 86 bin 400 kişi taşınabilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dev teleferik hattı geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN