Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Eşme ruhu'na askerden çok sert yanıt

Giriş Tarihi: 24.3.2015
'Eşme ruhu'na askerden çok sert yanıt

Öcalan'ın 'Eşme ruhu' vurgusu ve 'TSK-PYD işbirliği' yorumlarına yanıt veren TSK: Bu yakıştırmaları kınıyoruz. Terör örgütüyle mücadele sürecek

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Öcalan'ın Eşme ruhu vurgusundan sonra gündeme gelen "TSK-PKK/PYD işbirliği" iddiasını yalanlayan zehir zemberek bir açıklama yaptı. Bu yakıştırmaları şiddetle kınayan Genelkurmay, "TSK iç siyasi çekişmelerin bir aktörü olmayacak" vurgusu yaptı. İnternet sitesinden yazılı bir açıklama yapan Genelkurmay Başkanlığı şunları belirtti:
TERÖRİSTBAŞI MUHATABIMIZ DEĞİL: Bazı basın yayın organlarında; hiçbir zaman muhatabımız olmayan ve olmayacak olan terörist başının "Eşme Ruhu" açıklamasına atfen, Süleyman Şah Saygı Karakolu'nun Suriye toprakları içinde yer değiştirmesi ile ilgili olarak "TSK ile PYD/PKK'nın işbirliği yaptığı" yolundaki yayın ve haberler tamamen gerçek dışı olup; 31 yıldır Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin anayasal düzenini değiştirmeyi hedefleyen bir terör örgütü ile silahlı mücadele eden ve bu uğurda binlerce şehit ve gazi vermiş olan şerefli, haysiyetli ve onurlu Millî Ordu Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bu yakıştırmayı yapan kişileri ve yayın organlarını 'Yüce Türk Milleti' önünde şiddetle kınıyoruz.
TERÖRLE MÜCADELEDE KARARLIYIZ: Türk Silahlı Kuvvetleri, kendisine yasalarla verilmiş görevleri ve hükümetlerimizin talimat ve direktifleri doğrultusunda Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Yüce Türk Milleti'ne yönelik her türlü terör örgütü ile mücadele etme azim ve kararlılığını sürdürmektedir.
ÇEKİŞMELERİN AKTÖRÜ OLMAYACAĞIZ: Açıklamalarımızda defaatle vurguladığımız üzere, Türk Silahlı Kuvvetleri, iç siyasi çekişmelerin bir aktörü olmayacak, Demokratik, Laik, Sosyal, Hukuk Devleti'nin gereklerini yerine getirmeye devam edecektir.

HDP MECLİS ARAŞTIRMASI İSTEDİ
HDP, TSK'nın Eşme ruhuna yapılan yorumları kınamasına tepkisini, TBMM'de Türkiye'de asker-siyaset ilişkisi konusunda Meclis araştırması açılmasını isteyerek gösterdi. HDP bu konuda verdiği Meclis araştırma önergesinde, "AKP iktidarının orduyu gerilettik söylemine karşı ordu ile geçici bir sessizlik ittifakı yaptığı açığa çıkmaya başlamıştır. Nitekim Süleyman Şah Türbesi'nin Rojava'nın Eşme köyüne taşınması öncesi ve sonrasında gelişen diyalog ve pratikler Türkiye'de yeni siyaset yollarının açığa çıkmasına ruh kazandırmıştır. Fakat TSK görev alanının sınırlarını aşarak söz konusu ruha karşı doksan yıllık siyasete müdahale geleneğinin yeni bir refleksini göstermiştir" ifadeleri kullanıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Eşme ruhu'na askerden çok sert yanıt
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN